HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Eduard Vogel - průzkumník Nigérie

Objevitel se zájmem o astronomii, který prozkoumal ve své době dosud neobjevené části Nigérie. byl prvním Evropanem ve státě Wadaj, kde byl zavražděn na rozkaz tamního sultána.VOGEL Eduard (* 7. 3. 1829, Krefeld, Německo, † 8. 2. 1856, Wara, nyní Čad) – německý cestovatel

Eduard Vogel se narodil jako poddaný pruského krále a vystudoval přírodní vědy a astronomii na univerzitách v Lipsku a Berlíně, od roku 1851 ale působil na jedné z londýnských hvězdáren. Když došla do Evropy zpráva o tom, že v Africe zemřel Adolf Overweg (1822–1852), byl Vogel na doporučení kartografa Augusta Petermanna vyslán do Afriky, aby pomohl Bar­thovi. V únoru 1853 proto opustil Londýn a doplul do Tripolisu, odkud v červenci vyšel s karavanou k jihu po staré známé cestě do říše Bornu. Jeho hlavního města, Kúky, dosáhl v lednu příštího roku.

Krátce před jeho odjezdem dorazily do Evropy zprávy, že Barth nejspíše zemřel; proto když jej Vogel v Kúce nezastihl, neváhal a přijal nabídku bornuského sultána, aby se účastnil vojenské výpravy proti kmeni Muzgů; na této výpravě se dostal k jihu až na 9° severní šířky. Při zpáteční cestě nečekaně potkal 1. prosince 1854 v Bundi (nedaleko Kana) živého a zdravého Bartha. Společně pak spolu došli do Kúky, kde se ale znovu rozdělili – Barth se vrátil do Evropy, Vogel se rozhodl pokračovat ve výzkumech a během roku 1855 prozkoumal dosud neznámé oblasti v dnešní severovýchodní Nigérii, kde se dostal až k řece Benue a do Adamauské vysočiny.

Tureckým špiónem?

V prosinci 1855 se Vogel vrátil k původnímu cíli své cesty: chtěl projít z Bornu na východ dosud neznámými oblastmi až k řece Nil. Své dosavadní zápisky poslal s karavanou do Tripolisu a sám se v lednu příštího roku vydal na východ. Jako první Evropan se pak dostal do státu Wadaj (Ouaddaï) ve východním Čadu, tam ale upadl v podezření, že je turecký špión a ze sultánova rozkazu byl – asi 8. února 1856 – u města Wara zabit. Na jeho záchranu bylo zorganizováno několik expedic (Munzinger, Beurmann, Heuglin a další), jeho osud ale byl dlouho nejistý a objasnil jej až v roce 1873 Nachtigal. Vogelovy zprávy, velmi kvalitní zejména co do astronomických měření souřadnic, byly postupně vydány v Petermanns Geographische Mitteilungen.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


05.11.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Neexistuje lepší spôsob, ako zistiť, či sa vám ľudia páčia, alebo ich nenávidite, ako s nimi cestovať.
Sponzorováno