HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Dixon Denham - do nitra Afriky

Jeden ze třech objevitelů Čadského jezera byl Brit Denham. Ten jej také pečlivě prozkoumal, přeměřil a objevil jeho největší přítok, řeku Šari.DENHAM Dixon (* 1. 1. 1786, Londýn, Anglie, † 9. 6. 1828, Freetown, Sierra Leone) – britský cestovatel

Major Jeho Veličenstva sloužil u námořnictva, než byl roku 1822 povolán na expedici do nitra Afriky. Spolu s Clappertonem Oudneym přešli z Tripolisu Saharu a v únoru 1823 objevili jezero Čad. Zatímco v létě 1823 Clapperton a Oudney zamířili k západu, Denham se dále věnoval průzkumu Čadského jezera a objevil jeho největší přítok, dosud zcela neznámou řeku Šari.

Po ní se dostal dále k jihu až do státu Bagirmi (dnešní jihozápadní Čad) a dosáhl jeho hlavního města Maseňa. Odtud se vrátil do Kúky, kde se setkal s Clappertonem a společně se přes Saharu vrátili do Tripolisu a Londýna. Denhamova měření se vyznačují neobyčejnou přesností, dopustil se ale jedné základní chyby, když řeku Šari ztotožnil s Nigerem; v tomto názoru s ním jeho přítel Clapperton nesouhlasil, a proto se vydal do Afriky podruhé (viz Lander).

Ve staré dobré Anglii zůstal Dixon Denham jen necelé dva roky, neboť v roce 1828 byl jmenován britským guvernérem v Sierra Leone. Tam také měsíc po nástupu do úřadu zemřel.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri


02.11.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Dovolená na Nauru? Proboha, proč?!
Sponzorováno