HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Dixon Denham - do nitra Afriky

Jeden ze třech objevitelů Čadského jezera byl Brit Denham. Ten jej také pečlivě prozkoumal, přeměřil a objevil jeho největší přítok, řeku Šari.DENHAM Dixon (* 1. 1. 1786, Londýn, Anglie, † 9. 6. 1828, Freetown, Sierra Leone) – britský cestovatel

Major Jeho Veličenstva sloužil u námořnictva, než byl roku 1822 povolán na expedici do nitra Afriky. Spolu s Clappertonem Oudneym přešli z Tripolisu Saharu a v únoru 1823 objevili jezero Čad. Zatímco v létě 1823 Clapperton a Oudney zamířili k západu, Denham se dále věnoval průzkumu Čadského jezera a objevil jeho největší přítok, dosud zcela neznámou řeku Šari.

Po ní se dostal dále k jihu až do státu Bagirmi (dnešní jihozápadní Čad) a dosáhl jeho hlavního města Maseňa. Odtud se vrátil do Kúky, kde se setkal s Clappertonem a společně se přes Saharu vrátili do Tripolisu a Londýna. Denhamova měření se vyznačují neobyčejnou přesností, dopustil se ale jedné základní chyby, když řeku Šari ztotožnil s Nigerem; v tomto názoru s ním jeho přítel Clapperton nesouhlasil, a proto se vydal do Afriky podruhé (viz Lander).

Ve staré dobré Anglii zůstal Dixon Denham jen necelé dva roky, neboť v roce 1828 byl jmenován britským guvernérem v Sierra Leone. Tam také měsíc po nástupu do úřadu zemřel.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri


02.11.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Na Slovensku se bez problémů domluvíte česky.
Sponzorováno