HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Vasilij Jakovlevič Čičagov - hledač severní cesty nad Ruskem

Plavba polárníka Čičagova na sever nabyla sice příliš úspěšná, ale otevřela dlouhou řadu dalších výprav se stejným cílem, a to objevit cestu Severním ledovým oceánem.ČIČAGOV Vasilij Jakovlevič (* 28. 2./11. 3. 1726, † 4./16. 4. 1809, Sankt Petěrburg, Rusko) – ruský námořní velitel, polárník

Za vlády Kateřiny II. začalo Rusko znovu hledat pro své kupce cesty do Číny Indie. Na popud všeobecně vzdělaného M. V. Lomonosova (1711–1765) vydala tehdejší ruská administrativa v květnu 1764 výnos o expedici, jejímž úkolem bylo vyhledat námořní cestu Severním ledovým oceánem na Kamčatku a s dalšími možnostmi plout do Číny Indie.

 

Vzhůru na sever

Po měsících příprav opustily tři ruské koráby počátkem května 1765 Kolský záliv a zamířily na Špicberky, kde předtím ruští námořníci zřídili pro chystanou výpravu zásobovací základny. Na kapitánském můstku vlajkové lodi stál Vasilij Jakovlevič Čičagov. Silné ledy zastavily další plavbu a se štěstím se Čičagovovi podařilo doplout v srpnu 1765 do Archangelska.

Ruská admiralita přikázala Čičagovovi, aby znovu vyplul do severních moří. V květnu 1766 zamířily lodi pod jeho velením ke Špicberkům, kde je klidná zátoka ukryla před silným severním větrem. V červenci se znovu vydaly na sever, dostaly se na 80° 30’ severní šířky (překonaly rekord H. Hudsona z roku 1607), než je neprůchodné ledy donutily k návratu do Archangelska.

Přes zjevný neúspěch znamenaly ruské výpravy z let 1765 a 1766 počátek systematičtějšího průzkumu polárních moří, zejména driftujícího ledu. Vůdce obou výprav čekala skvělá kariéra – dosáhl hodnosti admirála a velel vítězným ruským lodím v bitvách se Švédy u Ålandských ostrovů (1789) a Tallinnu (1790).

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


30.10.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Několikahodinové cestování letadlem je tu od toho, abyste pak vypadali stejně jako na fotografii v pase.