HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Gaspar Cortereal - objevitel země tresky

Z Portugalska na západ se vydávali mořeplavci z rodiny Corterealů, konkurenti budoucímu objeviteli Ameriky.CORTEREAL Gaspar (* asi 1450, † asi 1501) – portugalský mořeplavec

V „kolumbovských dobách“ zamířily portugalské lodi, jejichž kormidlo vedli příslušníci rodiny Corterealů, přes Atlantik na západ. João Vaz Cortereal podle některých zpráv vyplul roku 1473 Azor a při své plavbě objevil „zemi tresky“. Historici se přiklánějí k názoru, že pevnina, označená na některých mapách jako „země portugalského krále“, byla buď Labrador, nebo Newfoundland. Za svůj objev byl J. V. Cortereal odměněn jmenováním královským zástupcem na Azorách.

Zprávy o úspěších J. a S. Cabota inspirovaly portugalského krále Manuela I., který vyslal Gaspara Cortereala (syna João Vaze) k severoamerickým břehům. Jeho lodi vypluly v květnu 1500 z Lisabonu, přetnuly Atlantik, ale u pobřeží Grónska je plovoucí kry donutily plout jižněji. Dotkly se pobřeží Kanady a poloostrova, kterému dal G. Cortereal jméno Labrador (tj. země otroků), a také Nového Skotska. Vrátil se s padesáti zajatými Indiány a vyprávěl o bohatých zemích na západě.

Z další plavby (1501) se ale G. Cortereal už nevrátil. V květnu 1502 se vydal na západ jeho bratr Miguel. Snad i on se dostal k americkému pobřeží, ale i jeho výprava beze stopy zmizela.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


29.10.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Tallinn je vše, co jste si kdy přáli a potřebovali.
Sponzorováno