HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Hugh Clapperton - jeden z prvních u Čadského jezera

Brit Clappeton se se svými kolegy snažil přijít na záhadu pramene Nigeru. Uspořádal proto dvě expedice, ale oě byly narušeny konflikty mezi domorodci.CLAPPERTON Hugh (* 18. 5. 1788, Annan, Dumfriesshire, Skotsko, † 13. 4. 1827, Čangari poblíž Sokota, Nigérie) – britský cestovatel

Po neúspěchu Parka se načas zastavily pokusy o rozřešení otázky pramenů Nigeru. Teprve v roce 1822 vyslala britská Africká asociace novou výpravu, složenou ze tří cestovatelů: Denhama, lékaře Waltera Oudneyho (1791–1824) a Hugha Clappertona.

Clapperton od dětství sloužil na moři, z plavčíka se vypracoval až na kapitána a při svých plavbách navštívil Indii karibskou oblast. Vedoucím africké expedice byl Oudney, roku 1822 jmenovaný britským konzulem v sultanátu Bornu.

Všichni tři vyrazili z Tripolisu na pobřeží Středozemního moře a přes Murzúk (stejnou cestou jako Hornemann) se dostali do Bornu v dnešní severovýchodní Nigérii. Zdejší vládce je vlídně přijal a umožnil badatelům podrobné výzkumy. Clapperton, Denham i Oudney tak mohli astronomicky určit souřadnice celé řady míst v dosud jen málo známých oblastech centrální Afriky.

Vedle toho prozkoumali řeku Komadugu-Yobé a kvůli její malé vodnatosti zamítli domněnku, že by mohlo jít o Niger, ačkoliv se tato hypotéza vzhledem ke směru toku sama nabízela. Podél této řeky se pak v únoru 1823 dostali k Čadskému jezeru, jehož existence byla známa jen z literatury a žádný Evropan je dosud nespatřil. Průzkumem západního břehu jezera pak dospěli Clapperton a spol. k názoru, že vůbec nesouvisí s říčním systémem Nigeru.

 

Výpravy komplikují válečné konflikty

Brzy poté se expedice rozdělila: zatímco Denham dále zkoumal Čadské jezero, Oudney a Clapperton zamířili na západ. Lékař Oudney ovšem brzy zemřel, takže do obchodních center oblasti mezi Čadským jezerem a řekou Niger došel pouze Clapperton. Navštívil Kano Sokoto, kvůli válečnému konfliktu ale nemohl proniknout dále na západ; v Sokotu čekal dva měsíce, zda se konflikt neuklidní, a mezitím získával (mnohdy si protiřečící) informace o zdejším regionu. Protože se situace nezlepšila, Clapperton se rozhodl vrátit. V Kúce (hlavním městě sultanátu Bornu) se sešel s Denhamem a společně se vrátili napříč Saharou do Tripolisu a odtud do Londýna.

Expedice z let 1822–24, Denhamem i Clappertonem obšírně popsaná (Narrative of travels and discoveries in Northern and Central Africa, 1826), nesplnila svůj hlavní cíl, totiž rozřešit záhadu Nigeru, a proto se Hugh Clapperton ­rozhodl do Afriky vrátit.

V roce 1826 doplul do Badagry na pobřeží Guinejského zálivu (západně od Lagosu) a doprovázen jen sluhou Landerem vyšel směrem na sever s cílem dosáhnout Nigeru a určit jeho případné spojení se systémem Nilu, Šari či Konga. Oba Britové úspěšně přešli (jako první Evropané vůbec) územím Jorubů a poblíž peřejí Bussa, kde zahynul Park, se přeplavili přes Niger. Odtud zamířili do Sokota a měli v úmyslu pokračovat dále na východ, aby navázali na výzkumy z předchozí expedice, ale válka mezi Bornu a Sokotem jim v tom zabránila. Během čekání na mír Clapperton onemocněl úplavicí a zemřel. Jeho deníky zachránil a posléze vydal Richard Lander, který navázal na výzkumy svého pána.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


29.10.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Pokud nedokážeš ocenit svou zemi, nemá cenu aby jsi cestoval do jiné.