HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Alviso Luigi Cadamosto - hvězdář na cestách

Ital ploucí pod portugalskou vlajkou se zasloužil o popsání toku řeky Gambie i objevení několika dosud neznámých ostrovů.CADAMOSTO Alviso Luigi (též Ca da Mosto)(* asi 1432, Benátky, Itálie, † červenec 1483 nebo 1488, Rovigo, Itálie) – italský mořeplavec v portugalských službách

Alviso Cadamosto pocházel z Benátek, ale už v polovině 50. let 15. století působil ve službách portugalského prince Jindřicha. Spolu s dalším Italem, Antonio Usodimarem, byl roku 1456 pověřen průzkumem řeky Gambie a zjištěním, zda po ní nelze doplout až do tajuplné říše krále (kněze) Jana.

Při plavbě do Gambie Cadamosto objevil ostrov Gorée (který se Tristãovi a dalším mořeplavcům podařilo minout), po řece samotné proplul asi 150 km do vnitrozemí, než jej domorodci a nemoci donutili k návratu. Výzkumy na Gambii o rok později dokončil Diogo Gomes, který proplul po řece až k peřejím u dnešního města Barrakunda, kde řeka přestává být splavná. (Že je Gambie řekou jen regionálního významu a že nemůže být ve spojení s Nigerem, se však podařilo prokázat až Britům v první polovině 19. století.)

 

Znovuobjevení Kapverd

Cadamosto se ale zapsal nejen do dějin geo­grafie, ale také astronomie: Za celou cestu, když jsme se nacházeli u ­ústí řeky, jsme viděli Polární hvězdu pouze jedinkrát. Nacházela se tak nízko, jako by se dotýkala moře... Na nebi jsme viděli ještě šest hvězd, velkých a jasných, píše ve své zprávě o cestě, která byla vydána tiskem až více než půl století po Cadamostově smrti (Navigatio ad terras incognitas, Basilej 1537). Oněmi šesti hvězdami byl Jižní Kříž a zřejmě Alfa a Beta Centauri, patřící k nejjasnějším objektům na jižní obloze. Pokud máme zprávy, byl Cadamosto prvním, kdo tyto hvězdy popsal.

Při zpáteční plavbě (stále ještě v roce 1456) se Cadamostovy lodi v bouři odchýlily od pobřeží a znovuobjevily některé z Kapverdských ostrovů (srov. Lançarote), zřejmě São Tiago, Bôa Vistu, Maio a některé menší ostrůvky; další nalezl roku 1458 jiný Ital, Antonio Noli. Kapverdy se brzy staly významnou zastávkou při dalších portugalských plavbách podél Afriky, do Indie a Brazílie. Ještě koncem roku 1456 se jejich objevitel, Alviso Cadamosto, vrátil do Portugalska a v roce 1463 do rodné Itálie.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


26.10.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Chcela by som sa poďakovať tvorcom tejto stránky.Verím, že mi pomôže splniť si sny. =)