HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Alviso Luigi Cadamosto - hvězdář na cestách

Ital ploucí pod portugalskou vlajkou se zasloužil o popsání toku řeky Gambie i objevení několika dosud neznámých ostrovů.CADAMOSTO Alviso Luigi (též Ca da Mosto)(* asi 1432, Benátky, Itálie, † červenec 1483 nebo 1488, Rovigo, Itálie) – italský mořeplavec v portugalských službách

Alviso Cadamosto pocházel z Benátek, ale už v polovině 50. let 15. století působil ve službách portugalského prince Jindřicha. Spolu s dalším Italem, Antonio Usodimarem, byl roku 1456 pověřen průzkumem řeky Gambie a zjištěním, zda po ní nelze doplout až do tajuplné říše krále (kněze) Jana.

Při plavbě do Gambie Cadamosto objevil ostrov Gorée (který se Tristãovi a dalším mořeplavcům podařilo minout), po řece samotné proplul asi 150 km do vnitrozemí, než jej domorodci a nemoci donutili k návratu. Výzkumy na Gambii o rok později dokončil Diogo Gomes, který proplul po řece až k peřejím u dnešního města Barrakunda, kde řeka přestává být splavná. (Že je Gambie řekou jen regionálního významu a že nemůže být ve spojení s Nigerem, se však podařilo prokázat až Britům v první polovině 19. století.)

 

Znovuobjevení Kapverd

Cadamosto se ale zapsal nejen do dějin geo­grafie, ale také astronomie: Za celou cestu, když jsme se nacházeli u ­ústí řeky, jsme viděli Polární hvězdu pouze jedinkrát. Nacházela se tak nízko, jako by se dotýkala moře... Na nebi jsme viděli ještě šest hvězd, velkých a jasných, píše ve své zprávě o cestě, která byla vydána tiskem až více než půl století po Cadamostově smrti (Navigatio ad terras incognitas, Basilej 1537). Oněmi šesti hvězdami byl Jižní Kříž a zřejmě Alfa a Beta Centauri, patřící k nejjasnějším objektům na jižní obloze. Pokud máme zprávy, byl Cadamosto prvním, kdo tyto hvězdy popsal.

Při zpáteční plavbě (stále ještě v roce 1456) se Cadamostovy lodi v bouři odchýlily od pobřeží a znovuobjevily některé z Kapverdských ostrovů (srov. Lançarote), zřejmě São Tiago, Bôa Vistu, Maio a některé menší ostrůvky; další nalezl roku 1458 jiný Ital, Antonio Noli. Kapverdy se brzy staly významnou zastávkou při dalších portugalských plavbách podél Afriky, do Indie a Brazílie. Ještě koncem roku 1456 se jejich objevitel, Alviso Cadamosto, vrátil do Portugalska a v roce 1463 do rodné Itálie.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


26.10.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Necestujeme, abychom utekli od našeho života, cestujeme, aby nám neutekl život.
Sponzorováno