HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

James Bridge - geniální stopař

Stopař a zálesák se dokonale sžil s americkým západem, hovořil jazyky indiánů a prý se dokonce stal náčelníkem několika kmenů.BRIDGER James (Jim) (* 19. 3. 1804, Richmond, Virginie, USA, † 17. 7. 1881, Kansas City, Missouri, USA) – americký stopař a zálesák

Jméno Jima Bridgera se stalo synonymem pro stopaře, znalce divočiny amerického Západu, jaké známe z děl Karla Maye a dalších autorů knížek o kovbojích a indiánech. Narodil se na východě, ale vyrostl v St. Louis na soutoku Mississippi a Missouri, kde se také vyučil kovářem. Od mládí mu učarovala divočina a každý rok se vydával dál na západ, do dosud neznámých plání. Při jedné z těchto cest také v roce 1824 znovuobjevil Velké solné jezero (srov. Escalante) v dnešním Utahu. Další z cest jej v roce 1830 zavedla k udivujícím gejzírům nynějšího Yellowstonského národního parku.

 

Stopař ve službách armády

Bridger se živil lovem divoké zvěře a obchodem s kožešinami (jednu dobu pracoval i pro Jeddediaha Smithe), později vstoupil do služeb armády Spojených států a roku 1843 založil pevnost Fort Bridger na cestě ze Středozápadu do státu Oregon. Mnohokrát vedl výpravy nových osadníků jako stopař – v tom mu velice pomáhala jeho dokonalá znalost terénu, fotografická paměť a v neposlední řadě i fakt, že ovládal šest domorodých jazyků. Sám se chlubil, že jej dokonce pět indiánských kmenů přijalo za náčelníka; to mu ale, spolu se spoustou dalších neuvěřitelných historek, přineslo slávu jakéhosi „barona Prášila“ amerického Západu.

V pozdějších letech se Bridger podílel mj. na příchodu mormonů do dnešního Utahu (byl stopařem jedné z jejich prvních výprav roku 1853), jako znalec terénu se zasloužil o průzkum Wyomingu (včetně Yellowstonu, 1859–60) či Idaha a provázel také některé vojenské výpravy na podmanění indiánských kmenů.

Do výslužby odešel roku 1868 a odebral se na farmu, kterou si již dříve zakoupil poblíž Kansas City, v místech dnešní 105. ulice tohoto velkoměsta. Tam také v roce 1881 zemřel po delší nemoci, která jej již dříve připravila o zrak. S bitvou u Lit­tle Big Hornu (1876), s níž jej spojila jedna česká countryová skupina, už ale Jim Bridger neměl nic společného.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


23.10.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Necestujeme, abychom utekli od našeho života, cestujeme, aby nám neutekl život.
Sponzorováno