HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Frederic William Beechey - objevitel Beechey island

Anglický námořní důstojník se jako jeden z mnoha podílel na objevování Severozápadní průjezd. V této oblesti se po něm jmenuje i jeden z mnoha ostrovů. Pomohl i se zpřesněním informací o Oceánii.BEECHEY Frederic William (* 17. 2. 1796, Londýn, Anglie, † 29. 11. 1856, tamtéž) – anglický námořní ­důstojník, polárník

Podobně jako Rusové snažili se v prvních desetiletích 19. století i Angličané poznat nejsevernější pobřeží Ameriky. Pro řešení otázky Severozápadního průjezdu, o které se pokoušela Franklinova a Parryho expedice, vyslala britská Admiralita v roce 1825 loď Blossom (Květ) pod velením Frederika Williama Beecheyho k severním břehům Aljašky.

Beechey se roku 1818 zúčastnil nepříliš úspěšné polární výpravy vedené Franklinem a Buchanem, která se však dostala jen ke Špicberkům. Spolu s W. Parrym hledal v letech 1819–20 Severozápadní průjezd. Objevili ostrov Devon, na jehož pobřeží W. Beechey vystoupil, dále nevelký ostrov (dostal později Beecheyovo jméno) a Wellingtonův průliv. Vedle polárních oblastí věnoval se Beechey i oceá­nografickému výzkumu Velké Syrty u libyjského pobřeží ve Středozemním moři.

 

Kvítek objevuje atoly

Beecheyova loď připlula Atlantikem k mysu Horn a zamířila k souostroví Tua­motu a na Havaj. V červenci 1826 proplul Blossom do Beringova průlivu, do zálivu Kotzebue na pobřeží Aljašky a podél jejích břehů k severu, k Franklinovu mysu. Při dlouhém čekání na polárníky, kteří mířili k severnímu pobřeží Kanady po pevnině, vyslal Beechey člun s lodním mistrem Elsonem. S malou posádkou se dostal k Barrowovu mysu, považovanému v té době za nejsevernější bod americké pevniny. Se štěstím se Elsonovi podařilo dostat zpátky k Blossomu.

Kapitán Beechey se vrátil k ostrovu Chamisso v zálivu Kotzebue a do 6. října marně čekal na Franklina, který se již koncem září vrátil z delty Mackenzie do Fort Franklinu (u Velkého medvědího jezera). Beechey při plavbě Tichým oceánem chtěl zakotvit u Velikonočního ostrova. Nepřátelské chování obyvatel, kteří po zkušenostech s dřívějšími „objeviteli“ nedůvěřovali Evropanům, nedovolilo britským lodím přistát.

Beecheyova loď proto zamířila k souostroví Tuamotu a v lednu 1826 v něm její kapitán zaznamenal do mapy atoly Vanavana, FangataufaAhunui a upřesnil mnohé geografické údaje v Oceánii. Na podzim 1827 se Blossom vrátil do Anglie.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


21.10.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Bál jsem se, že bych se nevrátil, tak jsem se vrátil.
Sponzorováno