HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

William Balfour Baikie - bojovník s malárií

Spíše než objevné cesty proslavily brita Baikie jeho lékařské úspěchy. Jako první přišel na to, jak vyláčit malárii, hrozbu všech cestovatelů.



BAIKIE William Balfour (* 21. 8. 1824, Kirkwall, Skotsko, † 3. 11. 1864, Freetown, Sierra Leone) – britský (skotský) lékař a cestovatel

Až do poloviny 19. století bylo největším rizikem pro africké cestovatele onemocnění malárií, která způsobila smrt nejednoho badatele. Až skotský lékař William Baikie přišel na to, co pomáhá: chinin! Sám to při svých výpravách úspěšně vyzkoušel, nicméně se z poslední cesty domů také nevrátil, neboť podlehl druhé „metle“ bělochů v Africe – úplavici...

William Balfour Baikie, pocházející z Orknejských ostrovů, se poprvé do Afriky vydal v roce 1854, když byl pověřen velením výpravy na parníku Pleiad do oblasti NigeruBenue. Navázal na výzkumy Landera a dalších badatelů, zároveň také měl zajišťovat Bartha, který se v té době pohyboval v oblasti mezi Timbuktu Čadským jezerem (a případně se s ním spojit). Výpravy se účastnila i celá řada vědců, a také Samuel Crowther (1807–1891), původem otrok z jižní Nigérie a pak anglikánský misionář v západní Africe.

 

Úspěšný postup Afrikou

Baikie velmi úspěšně pronikl po Nigeru až do Nupe a po řece Benue se téměř bez problémů dostal až hluboko do vnitrozemí, do Joly (prvně dosažené Evropanem roku 1851, a to Barthem, který sem došel po souši ze severu) a dokonce až do Džena na dnešních hranicích Kamerunu a Nigérie. Při zpáteční cestě ještě Baikie zmapoval dosud málo známá ramena nigerské delty, zejména Brass Nun.

Po skončení plavby se Baikie vrátil do Londýna, aby shrnul výsledky své cesty; vydal je v knize Narrative of an Exploring Voyage up the Rivers Kworra and Benue in 1854 (Londýn 1856). K nejvýznamnějším výsledkům patřilo zjištění, že na Benue nejsou žádné vodopády ani peřeje, které by bránily v plavbě, takže je tato část Afriky velmi dobře dostupná, a také úspěšné vyzkoušení chininové profylaxe proti malárii.

W. B. Baikie se do Afriky znovu vrátil v roce 1857. Ve městě Lokoja (u soutoku Nigeru a Benue) založil výzkumnou stanici, z níž se vydával se svými spolupracovníky na menší či větší výpravy po širokém okolí. Nejvýznamnější cestu podnikl roku 1859, když se vydal k severu: po souši dosáhl měst Kaduny Kana, na zpáteční cestě prošel přes náhorní planinu Jos a důkladně ji prozkoumal. Baikie také zmapoval řadu neznámých míst na rozvodí mezi Nigerem, Benue a Čadským jezerem, kde doplnil Barthovy výzkumy.

V polovině 60. let se prudce zhoršilo Baikieho zdraví; úplavice ho donutila k návratu, ale rodnou Británii již nikdy neviděl – zemřel cestou do Evropy během zastávky lodi ve Freetownu.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


17.10.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Jsou to právě tak malé věci, jako sundat si boty, když je všichni ostatní mají na nohou, které nám dávají svobodu.
Sponzorováno