HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

George Anson - britský mořeplavec

Anglický mořeplavec se spíše než svými cestami proslavil uloupením pokladů patřících Španělům. Až ty napomohly k dalším objevným výpravám.ANSON George (* 23. 4. 1697, Shugborough, Staffordshire, Anglie, † 6. 6. 1762, usedlost Moor Park, Herfordshire, Anglie) – anglický mořeplavec

V září 1740 vyplula flotila osmi lodí, které velel kapitán Anson, a zamířila přes Atlantik. Jejím cílem byly španělské přístavy na pacifickém pobřeží, po jejichž bohatství toužila britská koruna. Na lodi Centurion se plavil i pozdější objevitel řady ostrovů v Oceánii J. Byron. Jeho koráb ztroskotal u západního pobřeží Patagonie a Byron se po řadě dobrodružství vrátil do Evropy až v roce 1745.

Ansonovy lodi obepluly jih Ameriky a zamířily k ostrovu Juana Fernandeze. Vrátily se k americkému pobřeží a podél něho pronikly až k Mexiku. Proťaly Tichý ­oceán, zastavily se na Tinianu v souostroví Mariany a obrátily se k Filipínám. Odtud zamířily do Macaa a Indickým oceánem k mysu Dobré naděje.

Po téměř čtyřech letech se Ansonovy koráby vrátily, obtížené poklady ze zajatých španělských lodí, v červnu 1744 do Anglie. Literatura uvádí, že Ansonova výprava nepřinesla podstatné geografické poznatky, ale bohatství, kterého se zmocnila, zvyšovalo hrdost Angličanů na sílu královského loďstva a vyvolávalo snahu proniknout do jižního Pacifiku. Na Ansonovu plavbu zakrátko navázal J. Cook, který se v srpnu 1768 vydal na první objevnou výpravu.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


16.10.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Pokud nedokážeš ocenit svou zemi, nemá cenu aby jsi cestoval do jiné.