HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Abú Bakr as-Sádik - Z otroka cestovatelem

Jamajku, Kongo i dnešní Mali procestoval africký cestoval, který žil dlouho dobu v otroctví. Jako jeden z prvních se také pokusil projít napříč Saharou.ABÚ BAKR as-SÁDIK (* asi 1790, snad Timbuktu, Mali, † po 1841) – africký otrok a cestovatel

Osud Abú Bakra by vydal na román. Pocházel zřejmě z bájného Timbuktu, studoval na islámských školách ve svém rodišti, dále v Djenné (dnes Mali) a Kongu (nyní Côte d’Ivoire); jako asi třináctiletý ale roku 1804 upadl do zajetí Ašantů, kteří jej pak v Elmině prodali britským otrokářům.

Společenské poměry v Nigeru

Otrokářská loď odvezla Abú Bakra na Jamajku, kde pak řadu let pracoval jako skladník. Díky křtu získal nové jméno (Edward Donellan) a po třiceti letech se dočkal propuštění. Roku 1834 přesídlil do Anglie, kde v arabštině sepsal svůj životopis (jeho anglický překlad byl vydán v Journal of Royal Geographic Society roku 1836), v němž podrobně vylíčil poměry v oblasti středního Nigeru a upozornil na vysoký stupeň rozvoje tamní společnosti, dosud považované za barbarskou.

Jeho jazyková výbava i znalosti byly nejlepším doporučením, aby provázel cestovatele J. Davidsona. Ten se roku 1836 rozhodl dojít z Maroka do Timbuktu napříč Saharou, ale na cestě byl zabit Berbery (jako první Evropan tuto cestu zdolal až ÚLenz v letech 1879–80); Donellan/Abú Bakr unikl a cestu dokončil, usadil se v Timbuktu (konvertoval zpět k islámu) a později v Djenné, kde je v roce 1841 naposledy zmiňován.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


14.10.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Seš pankáč? Pak jed do Indie, ať poznáš,co je ztělesnění punku!
Sponzorováno