HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Otakar Tichý

(* 30. 8. 1906, † 5. 10. 1976 Brno) – český metodik geografie
Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně (1933) a Vysokou školu obchodní v Praze (1935). Po jejich absolvování působil jako středoškolský učitel v Banské Bystrici, Českých Budějovicích a v Brně.

Za okupace se zapojil do protinacistického odboje. Po roce 1945 přednášel geografii na Vysoké škole politické a sociální v Brně a v roce 1951 se stal vedoucím katedry geografie a geologie na brněnské pedagogické fakultě. V letech 1959–71 vedl katedru geografie na Přírodovědecké fakultě Palackého univerzity v Olomouci.

I po odchodu do důchodu ještě několik let přednášel na pedagogické fakultě v Nitře. V období 1975–76 zastával funkci předsedy Československé společnosti zeměpisné (Česká společnost geografická).

Ve vědecké práci se O. Tichý zabýval ekonomickou geografií (Hospodářský zeměpis, 1947) a matematickou geografií (Matematický zeměpis a kartografie, 1965). Brzy se začal věnovat didaktice a metodice zeměpisu. Spolu s J. Jankou vydal Metodiku zeměpisu (1956). Napsal také desítky menších studií z této oblasti (Teorie vyučování zeměpisu jako vědecká disciplina, 1970) a navrhl některé nové školní pomůcky pro výuku zeměpisu, především z oblasti matematické geografie (model hvězdné sféry apod.).

Mištera L.: K sedmdesátinám univ. prof. RNDr. Otakara Tichého. Sborník Československé společnosti zeměpisné 81, 1976, s. 178–181.

Encyklopedii českých cestovatelů vydalo nakladatelství Libri


18.08.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Zkušenosti z cest je třeba nejen získávat, ale i používat :)
Sponzorováno