HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Hans Trumpel

(1. polovina 16. století) – německý horník z Čech
Mezi cestovateli nejsou pouze kapitáni, důstojníci či velitelé, ale také prostí námořníci či dělníci. Právě takovým dělníkem byl i jáchymovský horník Hans Trumpel.

Krátce poté, co byl objeven Nový svět, se roznesly zprávy o jeho obrovském bohatství. O svůj podíl na něm se přihlásili i nejlepší obchodníci té doby, německá rodina Welserů z Augšpurku. Pro své plány s těžbou drahých kovů v Americe získali prostřednictvím svého zástupce v Lipsku několik desítek dobrovolníků, především z řad středoevropských horníků.

Za bohatstvím na Haiti

První skupina 16 mužů a jedné ženy, převážně z Čech a ze Slezska, vyrazila na cestu do Ameriky v červenci 1528. Přes Antverpy a Sevillu v prosinci 1528 odpluli do Santo Dominga na ostrově Haiti. Dochovalo se jen několik jejich jmen: Siegmund Enderlein se ženou, Hans Trumpel z Jáchymova, Valten Landhanns z Ziegenhalsu (tj. z Głuchołaz v nynějším v Polsku, v těsné blízkosti Jeseníka). Dva měsíce po nich již v Seville byla druhá skupina horníků (24 mužů) a do Ameriky zřejmě připlula i třetí skupina ze Slovenska. Celkem se do Santo Dominga dostalo kolem 50 dobrovolníků.

Neúspěšné pokusy o těžbu na Haiti, tropické podnebí, chybějící lékařské péče a nesplněné sliby o bohatství způsobily rozpad skupiny horníků. Během 8 měsíců 18 horníků zemřelo, asi dvacítka zůstala v Americe a 11 se vrátilo do Evropy.

Jejich mluvčí, Valten Landhanns, se v letech 15311533 pokoušel získat odměnu od Welserů, ale marně. Žil tehdy ve slezském Wildenbergu, stejně jako další z amerických horníků, Hans Schick, Hans Weise a Wolfgang Gepe.

Lze předpokládat, že někteří z kolonistů se účastnili welserovských expedic do Venezuely ve 30. letech. Někteří z nich snad našli bohatství ve stříbrných dolech v dnešním Peru a Bolívii. Jejich jména ale v pramenech mizí. Nevíme nic, co se stalo třeba s Hansem Trumpelem, prvním prokázaným obyvatelem Čech, který se dostal do Ameriky.

• Sviták I.: First Bohemian in America. Soukromý tisk, Praha 1992

Encyklopedii českých cestovatelů vydalo nakladatelství Libri


18.08.2011, Jiří Martínek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Na cestách člověk nepoznává jenom cizí kultury, ale především sám sebe.