HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

Putování Oldřicha Čecha"O všem,co jsem viděl mluviti nemíním, ačkoli i tak budu první, jenž vylíčí mnohé, co lidem se bude zdáti neuvěřitelné. Ba, vpravdě, ani já sám bych tyto věci nevěřil, kdybych je nebyl slyšel na vlastní uši a kdybych je nebyl viděl na vlastní oči."

Oldrich Cech 4 - litografie zachycujici verne podobu bratra Oldr

To jsou slova patrně prvního cestovatele českého původu. Je jím Bratr Oldřich Čech (1274-1331), který žil v dobách, kdy země českého krále Přemysla Otakara II sahaly až k Jaderskému moři. Jeho otec voják Matůš patřil zřejmě k posádce, která vyjadřovala příslušnost Furlánska k Českému státu. Oldřichova matka pocházela právě odtud, tedy z okolí dnešního města Udine na severovýchodě Itálie. Syn se dal v 15 letech k františkánskému řádu a sám se nazval Oldřich Čech (latinsky Odoricus Boemus de Foro Julii, někdy zmiňován také jako Odoric z Pordenone). Řád hlásal poslušnost papeži a bylo z něj vybíráno mnoho misionářů, kteří měli šířit poselství slova Božího do neznámých krajů. Tehdy nabývala obrovského významu mongolská říše a evropská církev si zde snažila získat svůj vliv. Roku 1316 (některé prameny uvádí rok 1314) byl právě Oldřich papežem Janem XXII. určen jako vedoucí poselství k mongolskému dvoru do Pekingu (tehdejší sídelní město vládnoucí dynastie). Jedním z důvodů byly jeho zkušenosti získané již předtím v Asii a také znalost asijských jazyků.

 

V létech 1316 - 1330 procestoval mnoho pro Evropu dosud jen málo známých míst (Indii, Sumatru, Borneo, Čínu), stal se prvním známým Evropanem, který vkročil na území Tibetu a podal o něm zprávu. To, co v Evropě i vzdělaní lidé považovali za holý nesmysl, o čem neměli ani potuchy, čeho se báli a co nenáviděli, to Oldřich odvážně a bez větších předsudků popsal (přesněji řečeno nadiktoval písaři) a předal Evropě. Popisuje to, co zažil, tradiční zvyky a legendy zemí, které navštívil. Dochovalo se více než 70 rukopisů v latině i četných překladech (italštině, francouzštině, angličtině, němčině aj.) a bezpočet exemplářů tištěných. Jeho dílo mělo zcela mimořádný význam pro přiblížení Asie evropské veřejnosti. Přes skutečnost, že i on místy prokládal skutečná pozorování s neskutečnými fantastickými příběhy, je právem hodnoceno jako nejlepší a vlastně jediné opravdu seriózní cestopisné dílo z pera nábožensky motivovaného středověkého poutníka. V latinském jazyce bylo zveřejněno poprvé zřejmě až po jeho smrti roku 1331 a česky poprvé v roce 1962.

 

Z jeho zpráv čerpali dokonce ještě Angličané v 16. a 17. století při budování svého světového impéria v Asii. Je zajímavá i skutečnost, že zřejmě jako první popsal existenci trpasličích obyvatel (Negritů) v oblasti Sumatry, Jávy a Bornea. Skutečnost, že byl vlastně prvním českým cestovatelem, si ani mnozí čtenáři jeho vyprávění neuvědomují. Při uvedení pouze latinského jména Odoricus, si takový úsudek vlastně udělat ani nemohou a proto mezi širokou veřejností není ani v Česku Oldřich Čech znám. Bez povšimnutí by neměla uniknout také informace na tomto webu, která zmiňuje Odorica jako patrona cestovatelů. Zmínka se nachází v tomto článku.

 

Celý text obsahující mnoho podrobností o životě a cestách misionáře Oldřicha je zaznamenán ve dvou českých vydáních knihy „Popis východních krajů světa“ (1962 a 1998, každé s jinými přílohami a jiným názvem):

 

Já bratr Oldřich Čech z Furlánska (Popis východních krajů světa),Odoricus Boemus de Foro Julii, překlad František Gel a Rostislav Kocourek. - 1.vyd. - Lidová demokracie: Praha, 1962. - 126 s.

 

Cesta do říše Velkého chána (1316 - 1330) (Popis východních krajů světa), Oldřich Čech z Pordenone, překlad František Gel a Rostislav Kocourek. - 1. vyd. - Kvasnička a Hampl: Praha, 1998. - 179 s.

 

 


30.10.2006, Milan Daněk


Diskuse


Pred chvili vysilala CT2 zajimavy dokument o zivote Oldricha Cecha - bohuzel jsem se o tom dozvedel na posledni chvili a nestihl jsem tedy na nej upozornit. Zajimave bylo i to, ze v jeho stopach vyrazila do Lhasy ceska expedice nekdy kolem roku 1953-55 (hovoril tam jeji ucastnik). Kazdopadne se jedna o podareny cesky dokument.Zkopiroval jsem alespon jeho synopsi. Pro pripad, ze by byla repriza, doporucuji: Světci a svědci - Odorik z Pordenone zvaný Oldřich Čech. První Evropan, který vstoupil do Tibetu Málokdo ví, že i my máme svého Marca Pola. Muže, který podniknul neuvěřitelně dobrodružnou výpravu do Asie. Cesta tohoto františkánského misionáře trvala 14 let. Po návratu do Evropy zaznamenal vyprávění na smrt nemocného bratra Odorika slezský františkán Jindřich z Kladska. Tento cestopis, který barvitě přibližoval život v exotických zemích, se stal ve své době opravdovým hitem. Bylo vytvořeno 150 opisů. Jeho nadšeným čtenářem byl prý i Krištof Kolumbus.
06. 01. 2008, 17:39:01
Cesta do říše velkého chána, Oldřich Čech z Pordenone To je kniha přeložená Františkem Gelem a Rostislavem Kocourkem.Byla vydaná naposledy v roce 1998,nakladatel Kvasnička a Hampl.Snažím se ji někde sehnat, ale marně.pomůže mi někdo?
06. 01. 2008, 19:05:10
Pan Kvasnička má skoro jistě ještě stále část nákladu doma u sebe. Bohužel na něho už nemám kontakt.
14. 01. 2008, 16:38:24
Petra Slavíková
Petra Slavíková

Nevím, jestli je zájem ještě aktuální :))), ale jedna kniha je k dispozici tady:

http://www.dantikvariat.cz/oldrich-cech-z-pordenone/cesta-do-rise-velkeho-chana-1316-1330-popis-vychodnich-kraju-sveta-290770

17. 03. 2017, 21:16:44
V knize je adresa nakladatelství, tak asi by se tam dalo napsat: Nakladatelství Kvasnička a Hampl, Závišova 30, 140 53 Praha 4.
15. 01. 2008, 08:17:25
Nakladatelství s největší pravděpodobností opět zaniklo, protože poslední kniha (celkem 2. po obnovení nakladatelství) vyšla v roce 2003 (údaj z databáze NK ČR).
31. 01. 2009, 10:48:47

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Nejlépe investované peníze jsou do cestování a do zážitků.
Sponzorováno