HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

CESTOVATELÉ

POSLEDNÍ DISKUSE

ROZHOVOR: O japonské kultuře s manželem rodilé Japonky

ROZHOVOR: O japonské kultuře s manželem rodilé Japonky

Co všechno se dá ochutnat v japonské restauraci? Jak je to zde s náboženstvím? V čem se Japonci liší od Čechů a v čem jsou si naopak podobní? O téhle zemi perfektní disciplíny a pracovitosti více v rozhovoru.Jak ses dostal k cestování po Japonsku?

Díky svojí manželce, kterou jsem potkal při studijním pobytu v Austrálii, od té doby Japonsko často navštěvuji.


Novomanželský pár, JaponskoNovomanželský pár, Japonsko

Sušení mořských řas, JaponskoSušení mořských řas, Japonsko

Způsob jakým se podává tradiční nápoj saké, JaponskoZpůsob jakým se podává tradiční nápoj saké, Japonsko

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Kolik času jsi tam strávil a čím?

Celkem to bude více než jeden rok rozdělený do několika cest. Převážně z důvodů návštěvy rodiny a párkrát jako průvodce. Po odjezdu z Austrálie jsme také pobývali nějaký čas v rušném Tokiu, kde jsem chvilku chodil do školy, ale japonština je moc těžká a se spolužáky jsme se po vyučování spíše věnovali japonské gastronomii.

Japonci jsou často vnímání jako národ s trošku jinou mentalitou. Je tomu opravdu tak?

Samozřejmě Japonci jsou jiní, to je zřejmé už od prvního pohledu či prvního setkání. Jsou více odměření, zpočátku nedůvěřiví a skoro neříkají ne. Je to charakteristický rys jejich povahy, kdy se otevřeně zdráhají vyjádřit svůj nesouhlas, a tak pokud vám Japonec odpoví „možná“ nebo „budu o tom přemýšlet“, znamená to jasné NE. K tématu už se nevracejte, bude to nezdvořilé. Tato jejich vlastnost se vám může naopak hodit, pokud se ztratíte a potřebujete se zeptat na cestu. Pokaždé se najde někdo (většinou s ne úplně dobrou angličtinou), kdo vás nasměruje a pokud se nepochopíte, sežene někoho s lepšími znalostmi.

Rituální očista před vstupem do svatyně, JaponskoRituální očista před vstupem do svatyně, Japonsko

Čím jsou v kontrastu k nám nejvíce odlišní?

Japonci jsou velice soudržný národ, milující svou vlast za každou cenu a také  jsou neuvěřitelně pracovití. S oddaností systému to až přehánějí a na tomto poli nemají ve světě konkurenci. Někteří jedinci pracují až do smrtelného vyčerpání. Smrt z přepracování má zde dokonce vlastní jméno, říká se jí „karóši“ a uvádí se ve statistikách úmrtí, kde má svoji vlastní kategorii.

Máme naopak s japonskou mentalitou něco společného?

V kontextu dnešní doby to určitě je snaha nepřijímat žádné uprchlíky, či udělování různých politických azylů, celkově tedy nedůvěra k cizím věcem. Společnou máme lásku k pivu, které je tu vynikající. Japonci jsou největšími konzumenty zlatavého moku z celé Asie. Dále nás spojuje hudba - Smetana, Dvořák, Janáček. To jsou pojmy, které skoro každý milovník klasické hudby v Japonsku zná. Pak mě už jen napadá společný zvyk sundávat si doma boty.

Třináct milionů lidí, nekonečně mnoho ulic a uliček, vlakové linky hned několika společností, stovky zastávek a tisíce východů ze stanic. Tokio je prostě obr, takže jak se v takovém městě orientovat co nejchytřeji a nejefektivněji? Přečtěte si průvodce Tokiem.


A co japonská kultura? Uhranula tě něčím?

Mě prostě fascinuje Japonsko jako celek, kde je všechno dokonalé a funguje jako švýcarské hodinky. Ve světě, spíše mezi mladými, je známá Japonská popkultura, která mě tedy až tak moc neuhranula, ale k zemi vycházejícího slunce patří stejně jako zelený čaj a je to přinejmenším zajímavé.

V Japonsku je i skvělé pivo, JaponskoV Japonsku je i skvělé pivo, Japonsko

Co konkrétně máš na mysli?

Nejznámější jsou manga, anime, purikura, cosplay, j-pop a třeba všudypřítomný kult kawai. Termín kawai znamená česky roztomilý a Japonci tímto výrazem označují něco co je zároveň bezbranné, mnoho japonských žen se stylizuje tímto způsobem a mnoha mužům se to líbí. Tento fenomén prostupuje všemi sférami japonské popkultury, která se cizincům může zdát až kýčovitá. Je tedy naprosto běžné, že na ulici spatříte dívku, která je ověšena cingrlátky a v kabelce má zubní kartáček s Hello Kitty.

Jak je to v Japonsku s náboženstvím?

Hlavními náboženstvími jsou šintoismus a buddhismus, obě se vzájemně prolínají, a tak většina Japonců kombinuje víru a rituály obou. V praxi to vypadá tak, že zatímco většina svatebních obřadů je v šintoistickém stylu, tak většina pohřbů se koná ve stylu buddhistickém.

Co jídlo? Japonsko je známé i docela bizarními dobrotami, že ano?

Jídlo v Japonsku je excelentní takovým způsobem, že Japonská kuchyně byla dokonce v roce 2013 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Pár bizarních jídel tu ovšem najdete, ale kolikrát chutnají o dost lépe, než vypadají. Nejznámější je asi fugu, smrtelně jedovatá pochoutka, která ale na talíři vypadá excelentně a zároveň i tak chutná. Japonci jsou mistři food stylingu a každý pokrm vypadá úžasně.

Kuřecí chrupavky nankotsu, JaponskoKuřecí chrupavky nankotsu, Japonsko

Další zvláštní jídla, na která pravděpodobně narazíte při cestách jsou, uni-mořský ježek, většinou podávaný za syrova, nankotsu-smažené kuřecí chrupavky, natto-jídlo vyrobené z fermentovaných sojových bobů s aerobní bakterií bacilem senným, basashi-plátky syrového koňského masa (zní to hrozně, ale je to opravdu vynikající) a ještě pár dalších jídel.

Co nejzajímavějšího jsi vyzkoušel?

Vyzkoušel jsem skoro všechno, pro mě je asi nejzvláštnější Shirako - pohlavní sekret ryb (většinou treska, mořský ďas, fugu) , který je považovaný Japonci za opravdovou delikatesu, ale já se mu radši vyhýbám.

Omikuji z kterých se dozvíte svoji budoucnoust, JaponskoOmikuji z kterých se dozvíte svoji budoucnoust, Japonsko

Cestovní kancelář GO2

Poznejte krásy Japonska s odborníky z CK Go2Dovolená Japonsko na míru je naší doménou. Zažijte Japonsko spojené se zážitky a poznáním místní kultury a životního stylu. Velkou výhodou je také český delegát přímo na místě. Vyberte si své oblíbené Zájezdy Japonsko.

15.12.2016, Kateřina Petríková


Diskuse


mmartin.sabol@gmail.com
CRYPT

Super clanek, diky moc za nej!

04. 01. 2017, 14:16:49

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

I samotná cesta může být odměnou!