HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Profil autora: Jiří Kalát

jiri_kalat

Mé osobní www stránky:
http://jiri-kalat.cz/

Na kolik se cítím:
Něco kolem 25, řekl bych.

Blog:
blog.hedvabnastezka.cz/Jiri-Kalat

Oblíbené země:
Asi trochu paradoxně si mi pod kůži dostala Palestina. Špinavá města s obyvateli bez citu k ekologii. V létě pekelné teploty a k pití jenom horký (i když vynikající) čaj, v zimě nevlídno a deštivo. Situace se občas trochu zkomplikuje přítomností izraelské armády či osadníků, ale to nevadí. Bez turistů, starobylá země s mnoha zapomenutými památkami a pohostinnými lidmi. S krosnou na zádech, fotit po bazarech a kavárnách, to je pak krásný den.

Na kterých místech se mi hodně líbilo:
Seward - malinkaté město na Aljašce. Pokojné a klidné. Celá ta oblast, tam na severu, se mi otiskla do duše a vím, že se tam vrátím. Posledně to byly 4 měsíci. Příště, doufám mnohem déle.

Cesta, které si nejvíce vážím:
V zimě roku 2010 mě napadla taková šílenost, jelikož jsem v té době žil v Jeruzalémě v Izraeli, chtělo se mi vidět tu rozlehlou písčito-kamenitou krajinu na jihu země. Část Izraelské národní stezky vede přes Negevskou poušť. 120 kilometrů za pět dní. Ono se to nezdá moc, ale jenom voda v batohu měla přes 12 kilogramů, plus stan a další nezbytné věci. I v tomto období se v Negevu teplota pohybuje mezi 20 a 30 ° C. Samota uprostřed pouště, jeden den ještě prohloubena lehkou písečnou bouří, únava a osobní „duchové“, byly krutými protivními a největším vítězstvím bylo už jenom to, že jsem došel. Vyčerpaný a zničený, ale došel.

Nejdelší cesta:
6 měsíců – USA (Tennesseee, Aljaška, Texas), Guatemal, Mexiko

Proč cestuji a co mi to dalo a vzalo:
Dalo mi svobodu a vzalo přátele. Jestli to je dobrý obchod, se teprve uvidí.

Oblíbený cestovatel, dobrodruh či objevitel:
David Livingstone, Robert Young Pelton, Břetislav Tureček

Navštívené země:
Cestoval jsem několik měsíců po Aljašce, USA, Guatemale, Mexiku. Strávil vánoce a dva měsíce na Novém Zélandu. Prošel se po Kavkaze v Gruzii. Projel Tureckem od východu na západ. Žil a učil se životu po patnáct měsíců v Izraeli a často navštěvoval Palestinu. Dále by se dalo říci, že mám díky stopování, projetou velkou část Evropy, asi nejvíce Estonsko, kde jsem i nějaký čas pobýval, Litvu, Slovensko, Polsko a další země starého kontinentu.

Největší cestovatelský sen:
Afghánistán, Irák, Pákistán, Irán, Libanon, atd. Je jich mnoho, ale já se snažím si svoje sny plnit, takže uvidíme.

Zvláštní záliby během cestování:
Focení, stopování, jídlo a čtení místních legend.

Oblíbená historka z cest:
Je zima, slunce se pomalu chýlí ke konci své denní cesty. Vypadá to na krásný západ slunce nad aljašskými horami poblíž městečka Cooper Landing USA. Já si ho však dnes zřejmě moc nevychutnám. Se svoji dívkou stojím už hodinu u krajnice se zvednutým palcem a neprojelo ani kolo. Mrtvo. Do naší cílové stanice, města Seward kde oba pracujeme, nám chybí asi 70 kilometrů. Zpátky se nám prozatím moc nechce, ale jelikož zítřejší šestnáctihodinová šichta začíná v sedm ráno, bylo by dobré se trošku prospat. Nepřijít, znamená vyhazov. Jít pěšky, no, pohybovat se po noční silnicí mezi ohromnými losy, hnědými a černými medvědi se nám nezdá jako dobrý nápad stejně tak. Naštěstí jedna z nádherných amerických vymožeností funguje i tady. Jedná se o jídelny, které snad nezavírají, mají dobré domácí jídlo a půllitr kafe se pohybuje kolem dolaru či dvou. Markét odejde pořídit něco na zahřátí, zatím co moje kosti se sesypaly na chodník, kde se uvelebily na batohu. Zastavuje klasické místní auto, Dodge, tři místa vpředu a plný náklad haraburdí vzadu. Řidič si mě podezřele prohlíží, má uvnitř dvě malé děti a na zadní skle loveckou pušku. „Kam jedeš,“ křikne přes ulici. „Seward,“ odpovím, možná o trošku v dychtivěji, než bych chtěl. Ukáže mi, abych naskočil. S dvěmi kouřícími kelímky v ruce a spokojeným výrazem na tváři, po požití něčeho jistě čokoládového, se vynoří z jídelny Marky. Kam nacpeme jí a nebo spíš mě, prolétne mi hlavou. Na sedadle není místo, teda jenom pro jednoho. Kouknu do zadu a přehoupnu se přes bočnice. Řidič pokrčí rameny a pomáhá mi se poskládat mezi starou židli, nějaký dráty a staré krámy. Pohodlně usazen se snažím ještě doobléct, přeci jenom není zrovna nejtepleji. Podávám mi plechovou krabičku. „Rychle si ubal, ať ti cesta ubíhá rychleji,“ usměje se. Otevřu víko a k mému překvapení se na dně objeví trocha tabáku s…, no řekněmeš trocha tabáku. Ubalím si cigaretu, do uší pustí muziku od Vedieho Veddera, usrknu horkého kafe a ťuknu na sklo, že jsem připravený vyrazit. Slunce už skoro zapadlo, ale ještě zbývá dostatek času si ho vychutnat. Letíme potemnělou krajinou 90 kilometrů v hodině a já si prozpěvuji tam vzadu. Občas se napiji kafe, horká tekutina projede až do žaludku a zanechá příjemná pocit tepla. Potáhnu s cigarety a užívám tu nádheru kolem sebe. Studený vzduch mě šlehá do tváře a já už skoro nemůžu hýbat nohama, nevadí, za ten pocit to stojí. Je to svoboda? Možná, nevím, ale je to zatraceně silné. Hm, přes všechny náznaky a špatná znamení, se ten západ slunce dneska přece jen vydařil.

Autor:
Přednášky: 2009: Vyšší odborná škola a Obchodní akademie (Chotěboř) – Alaska: the last frontier 2009: Vyšší odborná škola a Obchodní akademie (Chotěboř) – Guatemala: země Mayů a jejich potomků 2009: Filozofická fakulta Univerzity Palackého – The MAYA: Tikal and Palenque 2010: Vlastivědné Muzeum v Olomouci – The MAYA: Tikal and Palenque Výstavy: Společně s Markétou Lančovou: 2009: Výstava fotografií „Guatemala a Mexiko“ v trutnovské Kafírně 2009: Výstava fotografií „30 kroků světem“ v uměleckém centru Konvikt Univerzity Palackého v Olomouci V rámci projektu Meeting Czech-Polish Neighbours: 2010: Wroclav (Poland) Romowie. Zły Adres. czeski sen – polska robota – romska niedola 2010: Olomouc – Romové. Špatná adresa

Mapa cest a přání::


Mapa přání:


Články autora (71):
RECENZE: Vydejte se s rodinou Šimánkových objevovat Rudý kontinent, čtyři měsíce na cestě
Cestovatelský festival Na@Na
ROZHOVOR: Existuje Peru opravdové, běžnými turisty téměř nepoznané, a Peru turisty zahlcené a okupované
SOUTĚŽ UKONČENA: Dokážete se sbalit pod 7 kilo? Soutěžte s námi o jednu ze super cen!
23 ostrovů Malediv, které se dají projet s batohem na zádech a minimálním rozpočtem
Kyjev se znovu zrodil z popela revoluce, připraven čeká na turisty a chce být obdivován i milován
ROZHOVOR: Od moře k moři putuje sama jen s lehkým batohem, Viktorka Hlaváčková se „túry“ nebojí!
RECENZE: Cestuj a pracuj nebo pracuj i cestuj, jde to, ale rozhodně to není job pro plážové povaleče
ROZHOVOR: Blogerka KAMU ráda jí, píše, sdílí a s myšlenkami na jídlo usíná a vlastně se i probouzí
Na skok ve Švýcarsku: Davos, Lucern i Engadin
Spát se dá pod stanem, v karavanu nebo mládežnické ubytovně, ani Švýcarsko nemusí být drahé
V Gruzii do skal vytesali stavby, které i po několika staletích berou dech svojí důmyslností a krásou
Svérázní lidé žijí na Kavkazu, milí, pohostinní i zajímaví, jen je jim někdy těžké porozumět
TOP 9 tradičních turistických destinací, které se dají ale prozkoumat i značně netradičními cestami
TOP 7 dechberoucích vodopádů, které zůstanou v paměti každému, kdo je byť jen na chvíli spatří
TOP 7 nejkrásnějších ostrovů ležících v Indickém oceánu, nechybí Madagaskar, Zanzibar ani Mauricius
7 TOP destinací, kudy kráčela historie a nechala za sebou památníky, vhodné k navštívení
Nazaret, město plné Madon ze všech koutů světa
Vícedenní cyklotrasy Švýcarskem odkrývají zapomenutá údolí, vesnice i horské štíty
Flow traily švýcarských Alp, adrenalin a zábava pro odvážnéOblíbené příspěvky (0):


Diskuse


Dobrý večer, jezdila jsem na prázdniny do Vimperka - Skláře, jezdil jste tam též s rodinou Vašeho otce, máte bratra Zdeňka, Pavla - sestru Bohunku a Bohouše. Váš otec bydlel v chalupě po paní A. Mondlové - moje babička, ke které jsem jezdila na prázdniny a kamarádila s Bohunkou. Pokud jste to Vy, byla bych ráda, kdyby jste se mi ozval, nebo alespoň napsal. Ráda bych se s Vámi sešla a zavzpomínala na staré časy. Jinak jsem mluvila s Jardou Hrabětem a ten mi slíbil, že mi vše zjistí. Zatím Vám děkuji, pokud se ozvete, budu se těšit na odpověď od Vás. Přeji příjemný a pohodový večer Ilon Hirmanová
11. 11. 2011, 19:50:37

Dobrý den, bohužel to já nebudu. Omlouvám se, ale je to mílka. Přesto přeji krásný den.
09. 01. 2012, 23:16:08
Jana
Jana

Včera jste u nás ve Vraném nad Vltavou měl velmi hezkou přednášku. Jetě jednou děkuji.

Jana J.

13. 01. 2016, 13:39:52

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Chcete zažít pravý pohřeb? Jeďte do Indie do Varanasi.
Sponzorováno