HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Profil autora: Milada Řeháková

milada_rehakova

Mé osobní www stránky:
www.tarsiusproject.org - stránky připravovaného projektu

Oblíbené země:
Tuhle kategorii zatím vede Indie, protože to byla moje první velká cesta a tohle prvenství už nic nepřekoná. Taky miluju Nepál a vloni jsem se zakoukala do Filipín, kde hodlám strávit ještě spoustu času.

Na kterých místech se mi hodně líbilo:
# V jedné malé zapadlé vesnici v Rádžastánu, o které mluvím jako o svém druhém domově se spoustou úžasných lidí. # V Himalájích, ač jinak rozhodně nejsem vysokohorský turista, Himalájské hřebeny jsou prostě úchvatné. # Na Filipínách, pokud někde hledáte ráj, tohle místo kněmu má hodně blízko (když odmyslíte vykácené pralesy).

Cesta, které si nejvíce vážím:
Všechno se to točí kolem mých nejoblíbenějších zemí. Nejvíce si vážím své první cesty do Indie, právě pro její prvenství a také proto, že osmiměsíční pobyt v Indii a Nepálu byl zatím nejdelší a inspiroval mě k mým dalším výpravám. Potom si vážím loňské expedice na Filipíny, která započala plánování projektu o nártounech Filipínských.

Nejdelší cesta:
* Osmiměsíční cesta do Indie a Nepálu.

Proč cestuji a co mi to dalo a vzalo:
# Proč? Asi pro nějakou zvláštní touhu poznávat, to co doma nemám. Dává mi to úžasný rozhled a snad i nadhled. Člověk si uvědomí, jak žijí lidé jinde a srovnává to se svým vlastním životem a pocity, hodně se učí. Postupně získávám pocit, že se snad ve světě neztratím, což je taky důležité :). A hlavně, koukat na přírodopisné filmy je něco jiného, než trávit den co den s tlupou hulmanů, kteří vás nakonec přijmou natolik, že si s vámi mláďata hrají, tahají vás za sukni (pozor, nejsou to dotěrní makakové u chrámů, to je něco jiného), šnorchlování v moři, kde si připadáte jako v akvárku, je nepopsatelné a výprava za nosorožci na hřbetu slona, při které vidíte vrcholky Himalájí v zapadajícím slunci je prostě zážitek, který vám už z hlavy nikdo nevymaže. # Tím pádem jsem odpověděla na otázku, co mi to dalo, kromě toho člověk získá přátele na druhém konci světa, které by jinak nikdy nepotkal. # Co mi to vzalo? Kromě nějakých těch zdravotních komplikací zatím ničeho nelituji.

Oblíbený cestovatel, dobrodruh či objevitel:
Vždycky mě lákalo poznávat různé kouty planety a zejména přírodní bohatství. Pokud bych měla jmenovat jedno či několik málo jmen, tak cestovatelskou modlu jsem nikdy neměla. Ale vážím si všech lidí, kteří dokáží něco víc, než sedět doma na zadku a vyrazí do světa poznávat dosud nepoznané.

Cestovatelské Curriculum Vitae:
* 1988 - poprvé jsem za hranice vyrazila, když mi bylo 7, tenkrát do bylo do Rumunska a dodnes si pamatuju tu úžasnou dovolenou poprvé u moře. * Poté následovala Itálie, Španělsko, Německo, Chorvatsko, Francie, po většinou cestovkové. * 2000 - svoje první prázdniny na vysoké jsem místo work and travel a sběru jahod, jako většina, vyrazila na měsíc volunteerovat do zoo v polské Poznani, kvůli svoji lásce ke zvířatům a zoologickým zahradám. Sice to nebylo cestování jako takové, ale byl to můj první měsíc mimo domov a uvědomila jsem si, jak mě láká poznávat cizí kraje * 2001 - scénář se opakuje, tentokrát vyrážím na měsíc do zoo v Hamburku a pak ještě na školní zoo kurz na Severofríské ostrovy * 2002 - v březnu nastává ten zlomový okamžik pro mě a také moji rodinu, vyrážím poprvé do asijských končin, na šest měsíců do Indie, opět za zvířátky, tentokrát na výzkum chování hulmanů posvátných pro svoji diplomku. Následují dva měsíce v Nepálu - trekování v Himalájích, jungle walk v Chitwanu, nádherné chrámy a pagody ... * 2003 - ten rok jsem si asi dala pauzu :) * 2004 - neuvěřitelně se mi stýská po Indii a tak vyrážím na svatbu své indické „sestry\\\\\\\\\\\\\\\" * 2005 - krátké cestování po Polsku a na podzim se poprvé dostávám do Číny - Peking, Hliněná armáda, Zeď a hlavně pandy velké!, Tibet, Nepál, Indie * 2006 - a opět půl roku v Indii, na vesnici s indickou rodinkou a hulmany * 2007 - v lednu jsme skamarádem spolužákem podnikly zoologickou expedici na Filipíny, jak říkám, já se tam vrátím a díky Expedičnímu fondu to bude o něco snazší :) (díky!) a na podzim opět Indie * 2008 - zatím jsem zvládla úžasnou dovolenou v Holandsku

Navštívené země:
# Evropa - Polsko, Německo, Rakousko, Itálie, San Marino:), Španělsko, Francie, Nizozemí, Lucembursko, Velká Británie, Rumunsko, Maďarsko, Chorvatsko # Asie - Indie, Nepál, Čína (+ Tibet), Filipíny # Cestovatelské sny a plány # Cestovat, cestovat a nikdy nepřestat (připouštím jen malou pauzičku na založení rodiny :)) # Poznávat nové země, nová místa je úžasné,ale nejvíc si vážím cest, kdy se člověk na daném místě zdrží delší dobu, sblíží se s místními lidmi, nejlépe se naučí jejich jazyk a může pochopit jejich styl a smysl života. Proto do Asie nejezdím na míň jak měsíc :). # Hlavně jsem zooložka a od dětství mě láká terénní výzkum nejlépe někde v tropech či tam někde, což se s tím cestováním dobře kombinuje. # Co se týká konkrétních oblastí, tak na žebříčku priorit jsou teď samozřejmě Filipíny a nártouní projekt oceněný Expedičním fondem a potom někdy vzdáleně do budoucna Madagaskar a nějaká ta Afrika.

Zvláštní záliby během cestování:
* Příroda, zvířata, kontakt s milými lidmi, kterým nevadí, že jste pro ně z jiného světa.

Oblíbená historka z cest:
* Těch je hodně

Významné expedice a projekty:
# Právě připravovaný projekt Tarsius - výzkum a ochrana nártouna filipínského (Tarsius syrichta) # a předtím již zmiňovaná Indie, Nepál a loňské Filipíny.

Autor:
Zatím mám na svém kontě vědecké články o hravém chování hulmanů a vokalizaci zoborožců :). Ale vlastně jsem autorka vítězné fotky ve fotosoutěži Hedvábné stezky (jak jinak než nártouna). Do autorování populárních článků a reportáží se zatím moc nehrnu, ale teď to přijde :).

Články autora (7):
Seznamte se s Juliem - nártounem filipínským
Ogoh-ogoh aneb balijský Silvestr, který se neslaví v prosinci
Loučíme se s nártouny na Boholu
Zachraňujeme mládě nártouna
Projekt Tarsius pokračuje nečekaným úlovkem
Ze života nártounů filipínských
První zpráva z výpravy za nočními skřítkyOblíbené příspěvky (0):


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

zkuste vzít někoho na týden na vodu a hned poznáte,co je zač
Sponzorováno