HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Profil autora: Tomáš Nídr

tom_ndr

Mé osobní www stránky:
Fotografie mám na http://album.olympus.cz/PhotoGallery/Public/pAlbumUsers.asp?object=users&met hod=2&text=n%EDdr&period=0

Na kolik se cítím:
Na svých 28

Oblíbené země:
Vždy ta naposledy navštívená. Nadšený dokážu být z Dánska stejně jako z Botswany

Na kterých místech se mi hodně líbilo:
Je jich spousta, tak vyzdvihnu pár, která se vyplatí navštívit i přes nápor turistů - Machu Picchu, vodopády Iguacu, Plitvická jezera, Marakéš, zátoka Ha Long, Havana, norské fjordy, Rio...... Z těch méně provařených mě nadchly Solovky, Joshua Tree National Park, Pucallpa v peruánské Amazonii, rumunský Banát, vesnice Lidice v Brazílii, vesnice Buikwe v Ugandě, delta Volhy....

Cesta, které si nejvíce vážím:
Studijní rok v německé Pegnitz, kdy jsem si v šestnácti poprvé vyzkoušel, že mohu žít dlouho v zahraničí, a zjistil, že mě to baví.

Nejdelší cesta:
Tří měsíční putování s kamarádem po pěti státech jižní Afriky

Proč cestuji a co mi to dalo a vzalo:
Týdenní pobyt v nějaké zemi nahradí poličku přečtených knih a zhlédnutých dokumentů. Cestování mi dalo spoustu zážitků a informací, prostě mě průběžně vzdělává. Vzalo mi několik důležitých etap ze života mých dvou synovců a neteře.

Oblíbený cestovatel, dobrodruh či objevitel:
Polský novinář Ryszard Kapuściński. Vzor v tom, jak se mají osobní cestovatelské zážitky převést do novinového článku.

Cestovatelské Curriculum Vitae:
V dětství klasické zájezdy s rodiči a sestrou k moři, později různé zahraniční "výměny" na gymnáziu, rok studia v Německu, dvakrát do USA na Work and Travel, mezitím semestrální Erasmus v Anglii, dva prázdninové dobrovolnické pobyty - jeden v Rusku a druhý ve Francii a frankofonní Belgii, do toho soukromé cesty do třetího světa a poslední tři roky cesty do Francie, Španělska, Afriky a Latinské Ameriky v roli reportéra MF DNES

Navštívené země:
Slušně pokrytá Evropa (přes dvacet států), černá Afrika (Etiopie, Somaliland, Keňa, Uganda, Zambie, Namibie, Botswana, JAR, Zimbabwe) a Latinská Amerika (Brazílie, Argentina, Peru, Venezuela, Kuba). S Asií a arabským světem je to slabší - pouze Vietnam resp. Maroko.

Největší cestovatelský sen:
Nyní chystá tříměsíční cestu po Mexiku. Jinak bych rád dobře poznal Afriku a Latinskou Ameriku, ale zároveň bych nechtěl zanedbávat ani Asii, arabský svět či postsovětský prostor. Je toho moc.

Zvláštní záliby během cestování:
Nepoznávat jen turistická místa, ale zajet i tam, kde podle průvodce vůbec nic zajímavého není. A hlavně v každé navštívené zemi nepůsobit jen jako turista, ale i jako novinář.

Oblíbená historka z cest:
Pár by se jich našlo: rozhovor s úžasně dutými venezuelskými misskami, náhodné setkání s botswanským prezidentem v křovácké vesnici, zatčení na Kubě, pokec s keňskou babičkou Baracka Obamy, Vánoce strávené v nambijském zapadákově, spravedlnost davu proti zloději, který se mě pokusil v Johannesburgu okrást atd. Ale u piva se to vypráví lépe než po netu.

Články autora (27):
Investování do indiánů se v Česku moc nechytlo
Půjčte, stačí málo. Rozjedu byznys
Mexičtí mariachi: Venku sláva, doma úpadek
Já nic, já narkomuzikant, vymlouvají se mariachi
Mám doma sedm tygrů. Zbyli mi po mafiánech, kteří sedí v base
Víte, jak se z indiána stane Mexičan? Když přestane tancovat a oblékne triko
Přežít mexický Bagdád
Megaproblémy jednoho megaměsta
Mexiko: Chřipka je pryč, turisté též
Obama po roce: líbánky skončily
„Mimozemšťané jsou vítáni“
Řekni: „Aj em indián“
Motýlí kočovníci v Mexiku
Kalifornie ve tmách
Tenis je jen kopií naší hry, tvrdí Mexičané
Skleníky, ze kterých vychází vánoční hvězda
„Tequila“ s příchutí barvy na vlasy
Vinnetou roztočil ruletu
Skromný egoista v čele povstalců
Zakuklená revoluceOblíbené příspěvky (0):


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Proč si krávy vždy myslí, že nejlepší tráva je u mého stanu ? :)