Berghaus – batohy zkoušené válkami

Berghaus – batohy zkoušené válkami

Firma Berghaus je ve světě známá především jako výrobce vysoce kvalitního outdoorovéo vybavení, mezi military příznivci je v povědomí zejména jako dodavatel armádních batohů. Do své výstroje je zařadily desítky světových armád (zejména z NATO), a to včetně německého Bundeswehru, britské, francouzské, holandské a dokonce i australské armády.

Historie firmy Berghaus sahá do šedesátých let minulého století, kdy dvojice britských horolezců založila v Newcastlu specializovaný obchod s outdoorovým vybavením LD Mountain Centre. Na základě vlastních zkušeností začali rovněž pod značkou Berghaus navrhovat a vyvíjet vlastní vybavení. První batohy pod označením Berg 172 a 272 byly představeny v roce 1970. S dodávkami pro armádu začala firma během války o Falklandy (1982), kdy britská armáda potřebovala specifickou výstroj a Berghaus dokázal batohy v potřebné kvalitě vyrobit a dodat. Skutečné bojové nasazení dokonale prověřilo kvalitu výrobků a mezi vojáky se značka Berghaus stala velmi populární a žádanou. Po zkušenostech z armády začala spousta vojáků používat batohy Berghaus i v civilním životě, což samozřejmě neušlo pozornosti výrobce a tak uvolnil prodej i pro civilní trh.

A proč jsou vojenské batohy Berghaus stále tak populární a vyhledávané? Hlavní předností je paradoxně jejich jednoduchost. Takže zde nehledejte desítky různých kapes, nesmyslně umístěnou PALS vazbu a jiné tacticool „vychytávky“. Vše je podřízeno maximální účelnosti, praktičnosti a variabilitě. Další, neméně podstatnou vlastností, je jejich extrémní odolnost. K výrobě se používá silná texturovaná nylonová tkanina (pod obchodním názvem Ardura 1000D), která zaručuje maximální odolnost proti oděru a roztržení. Stačí si na internetu vyhledat zkušenosti uživatelů a většinou se dočtete, že po dvaceti letech náročného používání již začínají být batohy přeci jenom trochu opotřebované.

Srovnáte-li dnešní produkci s výrobky před dvaceti lety, nenajdete patrně příliš mnoho rozdílů. V tom totiž spočívá filozofie firmy – neměnit osvědčené a evolučně zdokonalovat. Neustále se shromažďují poznatky a připomínky vojáků ze skutečných akcí, které se pak zpracovávají při vylepšování nebo návrzích nových modelů. Pojďme si krátce představit modelovou řadu armádních batohů Berghaus.

Munro

Nestárnoucí klasika. Základní batoh pro jednodenní operace, se kterým se setkal patrně každý voják německého Bundeswehru nebo britské armády. Jednoduchý 35litrový batoh s vyndavacím vnitřním hliníkovým rámem, jehož vyndáním můžete snížit hmotnost batohu nebo umožnit jeho srolování a uskladnění ve větším batohu. Úchytné body na batohu slouží k připevnění např. hůlek nebo cepínu, elastická šňůra zase zabezpečí např. složenou karimatku nebo pláštěnku. Ve víku se navíc nachází kapsa pro drobné příslušenství. Pro svou jednoduchost, pohodlnost a odolnost je oblíbený i jako civilní EDC (Every Day Carry) batoh.

Centurio

Evoluční nástupce modelu Munro. Vyrábí se ve dvou velikostech – 30 a 45 litrů a ve dvou barevných provedeních – klasické zelené a kojotí hnědé, která je oblíbenější u zákazníků, kterým se nelíbí příliš militantní vzhled zelené verze. Z modelu Munro si Centurio ponechal jednoduchost a robustnost, avšak byl obohacen o vymoženosti 21. století. Takže na přední straně naleznete vazbu pro MOLLE systém, která umožňuje připojení libovolného příslušenství (např. hydratačního vaku) a na bocích popruhy pro připnutí např. lyží. Změnou prošel i zádový systém. Stále s vyndavacím výztužným rámem, zádová část je však tvarovaná a umožňuje tak lepší ventilaci. Hlavní novinkou jsou však boční zipy pro možnost připnutí postranních kapes systému MMPS, o kterém se více dočtete dále v samostatném odstavci.

Vulcan, Atlas, Crusader

Koncepčně se jedná o velké, zpravidla více než 100litrové batohy, které se kromě vojenských účelů perfektně hodí i pro expediční účely. Tyto batohy vás zkrátka nenechají v úzkých ani v těch nejnáročnějších podmínkách. Všem modelům jsou společné vyspělé zádové systémy Cyclops II nebo III a odepínatelné postranní kapsy (kompatibilní se systémem MMPS). Vlajkovou lodí celé řady batohů je patrně model Crusader, který, podobně jako Centurio, je evolučním výsledkem dosavadního vývoje batohů. Kombinuje v sobě osvědčený robustní armádní design (jak je tomu u modelů Vulcan a Atlas) s moderními technologiemi, které jsou podstatné pro současné taktické požadavky.

MMPS – Multi Mission Pack System

To, co odlišuje batohy Berghaus od konkurence, je zcela jistě systém promyšleného příslušenství MMPS, díky kterému získáte z obyčejného batohu řadu různorodých zavazadel pro řešení rozličných taktických situací. Základ systému tvoří boční odepínací kapsy, každá o objemu 10 litrů. K batohu jsou připevněny dvojicí masivních zipů. Tyto kapsy se dodávají včetně nosných popruhů, takže jejich odepnutím od batohu získáte malý 10litrový batoh. Sepnutím dvou kapes pak batoh 20litrový. Velký a těžký batoh tak může zůstat na základně a pro krátké hlídky nebo výlety po okolí máte lehčí a operativnější batůžek. Takže vlastnictvím batohů Centurio a Crusader získáváte vlastně šest zavazedel o různých objemech! Tyto kapsy se vyrábějí i ve zvětšené variantě 2x 15 l, které byly navrženy pro vojenské hlídky v zimním období, kdy pochopitelně musíte mít u sebe více oblečení.

Další zajímavou položkou tohoto systému je organizační kapsa. Toto do detailu promyšlené zavazadlo bylo původně vyvinuto jako zdravotnická kapsa pro holandskou armádu, ale aby nebylo jeho použití pouze takto jednoúčelové, dočkalo se rozšíření o organizační a administrativní oddíly. Kapsu lze opět nosit jako samostatný batoh nebo připnutou k boku batohu. Uvnitř naleznete elastické popruhy pro přichycení (nejen) zdravotnického vybavení, panely se suchým zipem s variabilně uchytitelnými kapsami, průhledné kapsy na dokumenty formátu A4 a řadu dalších kapes.

Chybět samozřejmě nesmí ani hydratační batoh, který lze, stejně jako organizační kapsu, nosit samostatně, připnutý k boku batohu nebo pomocí popruhů připevněný k MOLLE vazbě (nemusí se tedy ani jednat o batoh Berghaus). Do batohu se používají hydratační vaky, které pro firmu Berghaus vyrábí americká firma Hydrapak. Oproti konkurenci jsou tyto vaky unikátní tím, že je lze díky 100% těsnému uzávěru otevřít, převrátit naruby a dokonale vyčistit. Tím se mnohonásobně prodlužuje životnost vaku a odpadá nutnost speciálního čisticího náčiní.

Nouzový batoh Grab Bag byl primárně navržen jako „útěkový“ batoh. Jedná se o samostatné víko k batohům Crusader nebo Atlas s integrovaným lehkým a skladným batohem. Získáte tak vlastně batoh v batohu. Jeho princip spočívá v tom, že pokud se jednotka dostane pod palbu nebo je jinak donucena rychle uprchnout, stačí rychle odepnout víko s menším batohem, ve kterém jsou nejdůležitější věci pro přežití, a těžký batoh zanechat na místě. Své opodstatnění má rovněž i v civilním životě, např. pro krátké vycházky, abyste s sebou nemuseli tahat velký batoh, který tak může zůstat např. ve stanu.

Poslední drobností jsou lehké nepromokavé vaky o objemu 35 a 70 litrů, které lze použít jako vložky do batohů pro zvýšení ochrany před vlhkostí.

A co říci o military řadě batohů Berghaus na závěr? Mluvit už se nedá, je potřeba vyzkoušet a zažít.

Výhradním dovozcem military batohů Berghaus pro ČR a SR je společnost Military Range s.r.o. (www.berghaus-military.cz)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: