Běh lidový, z Moravy do Prahy

Běh lidový, z Moravy do Prahy

Chcete zažít výjimečné dobrodružství a nezapomenutelný týmový zážitek? Pokud vaše odpověď zní ano, tak sežeňte další běžce do týmu a vyzkoušejte první ročník Lidového běhu z Valtic do Prahy, štafetového závodu určeného pro všechny kategorie běžců , který se odehraje ve dnech 19. 9. – 20. 9. 2015.

Historie závodu

Příběh tohoto závodu se začal psát v momentě, když se před lety jeden z dnešních dvou hlavních organizátorů zúčastnil štafetového běhu v USA. Byla to pro něj velká zkušenost a neustále o ní mluvil mezi kamarády, až mu jeden z nich navrhl, aby spolu podobnou akci zorganizovali právě na Slovensku. Tak vznikl „Běh od Tater k Dunaju“, který má momentálně již tři ročníky úspěšně za sebou a setkal se s obrovským zájmem. Proto se nyní tato stejná organizátorská parta rozhodla uspořádat další běh stejného formátu, nyní v České Republice, tzv. „Lidový běh“. Název Lidový běh vyjadřuje určení běhu, který není jen pro nejvýkonnější borce, ale pro všechny, i hobby běžce a záměr běžet napříč Českou republikou.

O co se tedy jedná?

Hlavní cíl a současně výzva každého týmu je uběhnout štafetovým způsobem cca 335 kilometrů z Valtic do Prahy. Celá trať je přesně rozdělena na 36 úseků, každý o délce mezi sedmi až dvanácti kilometry. Vždy běží pouze jeden člen týmu, po doběhu na místo předávky je vystřídán následujícím členem štafety atd. Zbylí běžci se v mezičase přesouvají vlastním motorovým vozidlem na další předávku. Až se všichni běžci v týmu protočí, pokračuje opět první běžec. V každém týmu může být nejvýše 12 členů, je však možné štafetu sestavit i z menšího počtu členů . Běží se non-stop, dnem i nocí, celkově 22 až 36 hodin, což je horní časový limit celé akce.

Zaběhnout během dvou dní třikrát 10 kilometrů se na první pohled může zdát jako poměrně jednoduchá záležitost. Minulé ročníky sesterského běhu na Slovensku nám ale ukázaly spíše pravý opak. Je prakticky jedno, jakou máte výkonnost. Můžete se připravovat, jak nejlépe dovedete. Ale do cíle stejně přiběhnete na kraji svých fyzických i psychických možností. Svoji roli totiž hraje výrazný nedostatek odpočinku a regenerace mezi jednotlivými úseky. Navíc Vám celková atmosféra závodu stejně nedovolí plnohodnotně spát, ani kdybyste chtěli.

Trasa závodu

Start závodu proběhne ve Valticích na Moravě, dále trasa běhu povede pod malebnými Pavlovskými vrchy a přes rovinu obklopující řeku Dyji se dostane do Národního parku Podyjí. Pokračuje přeběhem bývalé zemské hranice Morava – Čechy až do samotného Jindřichova Hradce. Odtud vede směrem k řece Lužnici, do husitského města Tábora a dále na sever, přes zvláště známé Prčice se dostane až do vodácky oblíbeného města Týnec nad Sázavou. Nakonec přeběhem přes pole a lesy zamíří přímo do matičky Prahy, kde na Císařské louce trasa skončí. Trasa vede převážně po cestách 2. a 3. třídy.

Každý zaregistrovaný tým obdrží před startem podrobný itinerář celé trasy, rozfázovaný po jednotlivých úsecích. Na každé předávce budou přítomni zástupci organizátorů, kteří mají povinnost dohlížet na řádné předávání štafetového náramku. Neodmyslitelnou součástí celé akce je i dohled státní policie.

Přínosy

Štafetový lidový běh má ambice stát se jedinečnou akcí svého druhu, a to zejména díky své unikátní atmosféře během závodu. Mnoho běžců má největší obavy z běhu v noci, ale právě tyto pasáže se záhy velmi často stávají nejsilnějším zážitkem. Všichni běžci v rámci jednoho týmu spolu stráví velmi dlouhý čas a tady se právě tvoří ty správné mezilidské vztahy.

Spojením Lidového běhu se sesterským „Během od Tater k Dunaju“ vznikl koncept štafetových běhu označovaný „Biatec Race“, který zaručuje vysokou úroveň organizace a jedinečné běžecké zážitky.

Registrace týmů probíhá na webové stránce www.lidovybeh.cz, kde je možnost dohledat i všechny další podstatné informace týkající se tohoto závodu.

Propozice

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: