HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

18. Islandský den – Desetihodinový maratón promítání fotografií a vyprávění zážitků z cest určený především pro milovníky Severu

18. Islandský den – Desetihodinový maratón promítání fotografií a vyprávění zážitků z cest určený především pro milovníky Severu

Sobota 30. 3. 2019 se stane pro milovníky severu a Islandu zvláště malým svátkem, neboť v Městské knihovně v Praze 1 se koná již osmnáctý ročník Islandského dne.



Program jistě uspokojí jak čtenáře knih severských spisovatelů, tak všechny světoběžníky, neboť literatura a cestování tvoří dvě hlavní linie, které 18. Islandský den provázejí.

O své cestovatelské zážitky se přijdou podělit prostřednictvím slova a obrazu spisovatelka a batůžkářka Saša Ryvolová, novinář a fotograf Pavel Dobrovský a třetím hostem bude námořník a dobrodruh Rudolf Krautschneider.

Současnou islandskou literaturu v českých překladech představí Barbora Grečnerová a Marie Voslářová – redaktorky nezávislého internetového portálu iLiteratura. Helena Březinová spolu s Janem Burianem zavzpomínají na nedávno zesnulou vynikající překladatelku a profesorku islandštiny Helenu Kadečkovou. Jan Sucharda představí svoji poslední knihu Setkání – povídky z Islandu. Ukázku z knihy si poslechneme v přednesu Michala Švece z partnerského spolku Skandinávský dům.

Hlavním islandským hostem se stane spisovatel, hudebník a vydavatel Aðalsteinn Ásberg Sigurðsson. Překladatelka Marta Bartošková s ním povede rozhovor na rozličná témata. Otázky budou moci klást i návštěvníci.

Jako vždy bude na místě mini stánek s nabídkou nejnovějších knih islandských spisovatelů i českých autorů píšících o Islandu, stejně tak jako výběr průvodců a map pro cestovatele. Vše za zvýhodněné ceny.

Dostatek prostoru zbude i na individuální cestovatelské rady a konzultace s odborníky.

Vstupné: dopolední blok 80 Kč / odpolední blok 100 Kč

Dopolední program: 9:30 - 14:00

09:30 – 10:00 Jan Sucharda – Island v „50“ odstínech šedi

  • Slideshow pouze za doprovodu hudby sestavená z černobílých fotografií, které autor zařadil do své poslední fotografické knihy, nás myslí přenese na magicky přitažlivý ostrov a naladí na celodenní program věnovaný Islandu.

10:00 – 11:00 Barbora Grečnerová, Marie Voslářová – Současná islandská literatura v českých překladech

  • Redaktorky internetového časopisu iLiteratura proberou díla současných islandských autorů, která vyšla v českém překladu v posledních několika letech. Připomenou známá jména spisovatelů a jejich knihy, kterým se věnovaly ve svých recenzích.

11:10 – 11:40 Pavel Vondřička – Islandská jména v češtině

  • Jaká dilemata řeší každý poctivý překladatel z islandštiny, aneb malý výlet do živoucí říše jazyků. Nezesměšňujeme upjatým znásilňováním cizích jmen svoji mateřštinu? A pomůže nám Ústav pro jazyk český?

11:50 – 12:50 Saša Ryvolová – Island – krajina sopek a ledovců

  • Výprava do čarovné krajiny jezer a duhově zbarvených horských štítů, tisíců vodopádů, spících sopek, ledovců a gejzírů. Čekají nás Duhové hory, termální koupele, bublající sirná jezírka a bizarní skalní útvary, výprava za pozorováním velryb i úžasné ledovcové jezero s tančícími krami a tuleni.

13:00 – 14:00 Helena Březinová, Jan Burian – Vzpomínka na Helenu Kadečkovou

  • V loňském roce zemřela významná česká nordistka, docentka severských literatur a překladatelka z norštiny, islandštiny, staroislandštiny a dánštiny Helena Kadečková. Její překlady otevíraly už od šedesátých let českým čtenářům dveře tehdy ještě velmi exotické severské literatury.

Odpolední program: 14:30 – 19:30

14:30 – 15:30 Pavel Dobrovský – Island ostrov ledu a ohně

  • Navštívíme tajemnou říši vikinské mytologie pod vulkánem Snæfellsjökull, přejdeme spolu jeden z nejkrásnějších treků na světě Laugavegurinn a ztratíme se mezi tisíce let starými ledovými krami v laguně Jökulsárlón. Budeme pozorovat velryby, polární záři, či jen poslouchat o životě Islanďanů.

15:40 – 17:10 Marta Bartošková – Aðalsteinn Ásberg Sigurðsson

  • Aðalsteinn Ásberg Sigurdsson - islandský spisovatel, hudebník a vydavatel se stane hlavním hostem Islandského dne. V rozhovoru s překladatelkou Martou Bartoškovou se dozvíme nejen to, proč Islaďané jsou považováni za literární a hudební národ, ale jak se žije běžným Islanďanům v zemi zaplavené turisty.

17:30 – 17:50 Jan Sucharda – Setkání – povídky z Islandu

  • Křest nejnovější knihy fotografa Jana Suchardy; tentokrát se nejedná o obrazovou publikaci ale o sbírku povídek inspirovaných Islandem – zemí, kterou autor každoročně a opakovaně navštěvuje již skoro dvacet let. Ukázky přednese Michal Švec ze Skandinávského domu.

18:00 – 19:30 Rudolf Krautschneider – Island očima mořeplavce

  • Bezmála padesát let staví plachetnice a podniká na nich plavby oceánem, nejraději do polárních moří, která jsou podle něj plachetním rájem. Ve svých knihách píše o lidech a oceánu. Říká: "Ledový vítr vane možná proto, aby zahnal většinu lidí do teplých krajin a Arktida s Antarktidou mohly ještě chvíli klidně spát."

Více informací na www.islandklub.com

18. Islandský den18. Islandský den

 


15.03.2019, Jana Jakšová


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Dívat se na mléčnou dráhu pod rumunským nebem je vážně zážitek. Přeji příjemné léto!