HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Festival ProTibet 2019 již klepe na dveře. Výtěžek poputuje na podporu tibetských seniorů

Festival ProTibet 2019 již klepe na dveře. Výtěžek poputuje na podporu tibetských seniorů

V březnu proběhne další ročník festivalu přibližující „Zemi na střeše světa“. Hlavním motivem letošního ročníku je připomenutí významného výročí – 60 let od tibetského povstání proti čínské okupaci a následný odchod Jeho Svátosti Dalajlámy do exilu. Výtěžek festivalu poputuje na podporu tibetských seniorů, zejména na lékařskou péči a zlepšení jejich životních podmínek.Letošní Festival ProTibet se bude konat v 60 městech České republiky. Máme velkou radost, že se návštěvníci během března opět seznámí s tradicemi a kulturou Tibetu a navíc podpoří tibetské seniory,“ říká ředitelka organizace MOST ProTibet Jana Ďásková Neboráková.

Šedesát let od povstání zachycuje filmový dokument Kauza Tibet. Připomíná nucenou emigraci Jeho Svatosti dalajlamy a dalších tisíce následovníků, zničení 6 254 klášterů a násilnou smrt 1,2 milionu Tibeťanů. Dodnes jsou Tibeťané ve své zemi občany druhé kategorie bez přístupu k vyššímu vzdělání a k lepší práci. Na letošním Festivalu ProTibet diváky čekají i české filmové premiéry. Současnou situaci v Tibetu se snažili zmapovat dva američtí filmaři ve filmu State of Control a příběh mladého Tibeťana Dorjeho, který utekl do exilu v Indii, kde si musí vybrat mezi novým životem a bojem za svobodu Tibetu, vypráví film Pawo.

Letošní ročník nabídne i přednášky tibetského mnicha Geshe Yeshi Gawy, který se narodil v Tibetu a vzdělání získal v Indii. Tématem besedy je Štěstí a bdělá pozornost z pohledu buddhismu. Do buddhistického světa návštěvníky zavede i Geshe Tenzin Dhargye ve své přednášce a workshopu, jak pracovat s vlastní myslí a emocemi z pohledu Buddhova učení. Zájemci budou mít příležitost se zúčastnit i kurzu Lukáše Chmelíka, který je provede tématem bdělé pozornosti zaměřené na pozornost v komunikaci a vztazích, poslechnout si vyprávění Martina Špetly o pouti kolem posvátné hory Kailás nebo přednášku o fenoménu dnešní doby – fake news – v podání tibetologa a sinologa Martina Slobodníka.

Pro zájemce o gastronomii je připraven tsampový workshop. Tsampa je tradiční tibetský pokrm, který se vyrábí namletím praženého ječmene. Zájemci si budou moci vyzkoušet, jak rychle a zdravě tsampu zpracovat do podoby, která potěší ráno na snídani i na výletě do přírod

U příležitosti 60. výročí lhaského povstání chceme natočit pozdrav všem Tibeťanům. Z každého festivalového města bychom rádi získali minutový spot. Ze všech pozdravů vytvoříme video, které prostřednictvím tibetské exilové vlády předáme Tibeťanům. Výtěžek letošního Festivalu ProTibet poputuje tibetským seniorům prostřednictvím nadace The Dalailama Trust.

MOST ProTibet, o. p. s. podporuje od roku 2004 vzdělávání a zlepšuje životní podmínky lidí žijících v indickém Himálaji a v Tibetu. Pomáhá tisícům dětí, tibetským seniorům bez rodin, mnichům, mniškám a nomádům.

Pro více informací jděte na www.protibet.cz.


27.02.2019, Tomáš Přichystal


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Tak dlouho se jezdí s batohem na cesty, až se popruh utrhne!