HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Nevíte, jaké jídlo zabalit s sebou na cesty? Máme pro vás několik tipů!

Nevíte, jaké jídlo zabalit s sebou na cesty? Máme pro vás několik tipů!

Ať už se chystáte na hory, za památkami nebo někam do tepla, pravděpodobně vás čeká několikahodinová cesta autem, vlakem, autobusem nebo dokonce letadlem. Takové výpravy si přirozeně říkají o pořádnou svačinu a v případě, že jste si nedomluvili ubytování s plnou penzí, i nějaká snadná a rychlá jídla, která vás budou zásobovat energií po celý zbytek pobytu. Jaké potraviny ale vybírat, abyste je hned druhý den nevyhazovali do koše?Sendviče pouze na cesty

Pohoštění na cestách se dost podobá školním svačinám, a tak kromě tradičních českých řízků mezi dvěma krajíci chleba obvykle zahrnuje také obložené bagety a sendviče plné všeho, co máme nejraději. Takové pohoutky však mají dost krátkou dobu spotřeby, a to i když jsou čerstvě připravené, proto se hodí pouze na samotnou cestu nebo jako rychlá svačinka po příjezdu.

Samozřejmě je ale třeba myslet také na svačiny, které si s sebou budete brát na svah nebo celodenní výlet. Tady je třeba využít přirozeně trvanlivých potravin jako například ořechů a sušeného ovoce, protože vás dobře zasytí a zároveň se snadno skladují. Penny Market v tomto ohledu nabízí velmi pestrý sortiment, takže se tam před odjezdem určitě zastavte. Zároveň se porozhlédněte po nějakých müsli tyčinkách, sušenkách, cereáliích a knäckebrotech - budou se hodit.

Obědy a večeře, které stačí jen ohřát

Co se týče základních jídel, tedy obědů a večeří, obvykle se spoléháme na to, že si zajdeme do nějaké restaurace či bistra a budeme mít klid. Nicméně takové stravování se může dost prodražit, obzvlášť v cizích zemích. Na druhou stranu však určitě nechcete trávit dovolenou tím, že budete připravovat komplikované tříchodové menu. A to ani nemusíte, stačí trošku snížit standardy a spokojit se s konzervovaným jídlem.

Nezoufejte, v dnešní době už se v oddělení s konzervami a zavařeninami dají najít i pokrmy, na kterých si pochutnáte. Řada obchodů například nabízí nejrůznější omáčky na těstoviny, které jen ohřejete, dokořeníte podle chuti a můžete podávat. Určitě se nevyhýbejte ani sekci s luštěninami, kde najdete třeba fazole v kari omáčce, po mexicku nebo na styl barbeque. Jestliže patříte mezi milovníky rybích pochoutek, tak vás jistě nezklame ani starý dobrý tuňák.

A co ovoce a zelenina?

Asi se shodneme na tom, že obložené bagety, řízky ani konzervy nejsou zrovna vzorem zdravého jídelníčku. Proto byste neměli zapomínat ani na čerstvé ovoce a zeleninu, avšak dávejte pozor na to, jaké vyberete. Vždy raději sahejte po druzích s tvrdým povrchem, jako například po jablkách, která pravidelně nabízí Kaufland leták. Naopak se obloukem vyhýbejte hroznovému vínu, rajčatům, banánům a dalším měkčím druhům ovoce a zeleniny.

Je jasné, že když cestujete letadlem, tak s sebou žádné ovoce či zeleninu nepotáhnete - to byste totiž riskovali, že se vám ovoce v kufru rozmačká a připraví nepěkné překvapení. V takových případech se raději spolehněte na nabídku země, do které cestujete. Pokud jste vybrali nějaký exotický stát, můžete nákup běžných surovin spojit s ochutnávkou tamního ovoce, které se do našich končin obvykle nedostane, a tak z obyčejné cesty na trh udělat naprosto unikátní zážitek.


03.02.2019, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Jednou se musí začít.
Sponzorováno