HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Rozhovor s Petrem Hirschem, který se chystá pěšky obejít svět. Mezi Čechy bude první!

Rozhovor s Petrem Hirschem, který se chystá pěšky obejít svět. Mezi Čechy bude první!

Petr Hirsch sám sebe nazývá poutníkem a má na to plné právo. V letech 2010 až 2012 si dal 16 000 kilometrů dlouhý „výšlap“ Evropou, v němž pěšky spojil rodný Dvůr Králové nad Labem se Santiagem de Compostela, Římem i Jeruzalémem. Po návratu si uvědomil, že putování vnímá jako své poslání a nyní se chystá na pěší cestu kolem světa, kterou rozfázuje do celých dvaceti let. Jestli se mu to podaří, bude prvním Čechem, který pěšky obešel svět.Co se musí stát v životě člověka, aby si sbalil batoh, obul pohorky a vydal se na tři roky pěšky putovat světem?

Musí se stát mnoho věcí. Podobná rozhodnutí přicházejí plíživě. Řekl bych, že v naší společnosti není příliš běžné opouštět domovy na delší dobu než klasickou 14 denní dovolenou. A tak získat odhodlání, že je něco takového možné podniknout chvilku trvá. Člověk se musí něčeho vzdát, aby mohl získat. Já jsem osobně vyhořel, probudila se ve mně touha po změně. Vzdal jsem se zaměstnání, pohodlí rodinného domu, hypotéky, služebního auta, setkávání se s přáteli, rodinou a vyrazil jsem.

Petr Hirsch došel až do Jeruzaléma

Je to víceméně spontánní rozhodnutí nebo je výsledkem dlouhých úvah?

Většinou nepropadám spontánním rozhodnutím. Tohle byl proces, taková skládačka, kamínek ke kamínku. Zhruba tři roky vzrůstající nespokojenost se směrováním mého života, osobní krize, rozvod. Touha po aktivitě, pohybu. K chůzi jsem se dostal v roce 2007 s prvním 3 denním pochodem po pobřeží Normandie, cca 50 km, pak rok 2009 a přechod Kréty, během měsíce 350 km. Poté už to byl jen krůček k dozrání rozhodnutí a odhodlání vyrazit do Santiaga, o kterém jsem se prvně dozvěděl právě na Krétě.

Co pro tebe znamená pojem „putování“ v kontextu dnešního světa?

Putování vnímám jako vystoupení z komfortní zóny, z bezpečně zajetých kolejí. Je to možnost odpoutat se od zvyků či zlozvyků a šáhnout si do hlubin své duše. Putování přináší možnost ochutnat způsob přepravy a dopravy lidí století či dvě zpátky. Z pohledu vývoje civilizace to je zlomek, ale je děsivé, že si mnozí z dnešní generace nedovedou představit život bez auta či dopravních prostředků. Putování pro mě otevírá šanci zpomalit a vrátit se k přirozené rychlosti našeho bytí.

Ještě než se Petr Hirsch vydá na cestu, můžete jej potkat:
  • 30. května 2014 od 9:15 - zasazení stromu míru se žáky ZŠ Podharť ve Dvoře Králové nad Labem
  • 31. května 2014 celý den - pěšky na Sněžku pro Péťu, podpora projektu Cesty za snem
  • 1. června 2014 od 8:00 - vykročení na pěší pouť kolem světa - první etapa cesta na sever - podrobný program na plakátu
  • 2. června 2014 od 19:00 - setkání s P o U t N í Kem a mísntími obyvateli ve Vysoké nad Labem u Hradce Králové, promítání fotografií a beseda, sázení stromu se zvažuje
  • 21. června 2014 od 14:00 - pěší pouť ze Žlutic do Skoků (Mariánské poutní místo), kostel Navštívení Panny Marie, prohlídka kostela, promítání, zasazení stromu míru (www.skoky.eu)
Více na www.pout.eu.

Kudy přesně vedla tvoje první dlouhá cesta?

Z Čech přes Rakousko, Švýcarsko, Francii a sever Španělska do Santiaga. Odtud jsem se vydal přes Portugalsko s odskokem na dovolenou na Madeiru a poté zpět z Lisabonu na Gibraltar a odtud dále celým Španělskem, přes Andorru, opět Francii a Monako až do italského Janova, kde jsem cestu po 17 měsících a 10300 km přerušil. Odjel jsem navštívit přátele ve Švýcarsku, nakonec z toho byla 4 měsíční přestávka a v další cestě jsem pokračoval s přítelkyní ze Švýcarska, přes Itálii po Via Francigeně (další významná Evropská poutní cesta) do Říma. Po krátkém odpočinku jsme došli do Bari a trajektem se přeplavili do Albánie. Po pár dnech jsem naše společné putování ukončil a přes Makedonii a Řecko jsem došel do Atén. Trajekt mě převezl na turecké pobřeží, odkud jsem další dva měsíce šel Tureckem až do Tasucu, odkud trajektem na Kypr a poslední přeplavbou do Haify v Izraeli. Celkem 21 států.

Měl si občas krizi nebo si byl celou dobu přesvědčený, že se plány povedou?

Takové přesvědčení by bylo dost bláhové. Krize přicházely v různých intervalech a různě zamaskované. Je pravdou, že na cestě do Santiaga jsem nezapochyboval nebo si nepamatuji den, že bych řekl: „balím to a jdu nebo jedu domů“. Při pokračování dál tam byly náročné okamžiky, mnohdy to byl ráno boj jenom vstát a zase jít, dalších 25 km. Jak se říká, jednou jsi dole, jednou nahoře a tak je to i s energií a elánem. Snažil jsem se to moc neřešit a jít prostě dál a dál…

Poutník na cestě

Nyní je před tebou další velký projekt. Chceš obejít svět. Motivovala tě tvá předchozí cesta nebo máš jiný důvod?

Při prvním putování jsem samozřejmě často nebo někdy přemýšlel o budoucnosti, co chci dál dělat, kde se uplatnit. A na nic jiného, než že mám putovat, jsem nepřišel. Když jsem se 12. prosince 2009 v Praze probudil s pocitem „JDI!“, netušil jsem, že to bude tak dlouhá cesta. Ovšem jít jenom proto, že se mi chce jít, mi přijde takové prázdné. A tak jsem hledal myšlenku, vzkaz, který chůzí sdělit. A ne nadarmo je chůze, putování zakomponováno jako meditativní prvek snad v každém z rozšířených náboženství. Ověřil jsem si, že v chůzi se mimo jiné ukrývá vnitřní pokoj či mír. A tak jsem se rozhodl, že své etapovité putování kolem světa věnuji poselství míru. Mimoděk věřím, že je nezbytné vytvářet protipól neustálému zrychlování a inspirovat další lidé kolem sebe, aby se vydávali na své kratší či delší cesty.

Kudy trasa povede?

Mám vyjmenovat všechny státy?  Jednoduše povede po rotaci země. Povede snad přes všechny dostupné světadíly a skrze co nejvíce států. Jako vodítko jsem zvolil hlavní města, poutní místa všech náboženství, která se pokusím krok za krokem chůzí spojit. Letošní etapa mě povede z domoviny přes Prahu na Německo, Lucembursko, Brusel, Amsterodam a následně do Kodaně, Osla s cílem dojít do Trondheimu, kde je též jedno z významných křesťanských poutních míst.

Plán cesty pro tento rok

V jaké časovém horizontu ji zvládneš?

Letos 6 měsíců, ale celému projektu předpokládám věnovat 20 let života.

Kolik lidí už něco podobného dokázalo? Nepletu-li se, není mezi nimi žádný Čech.

O žádném Čechovi skutečně nevím. Ve světě už pár lidí je, kteří naši zemičku po svých obkroužili. Z těch posledních to je Kanaďan Jean Béliveau (Více na wwwalk.org), který putoval v letech 2000 až 2011 a ušel celkem 75000 km. Navíc, co vím, nikdy cestu nepřerušil. Dokonce v roce 2009 procházel část České republiky.

Cestuješ hodně nízkonákladově. Za kolik peněz si byl v Evropě schopen vyžít?

Záleží na úhlu pohledu, zda 10 EUR je považováno za nízkonákladové žití. To je tak odhadovaný rozpočet. Z předchozí zkušenosti vím, že bych se do 300 EUR na měsíc měl vejít. Ovšem slyšel jsem, že severské země jsou drahé.

Kdyby se někdo chtěl pustit do podobného plánu, co by nemělo chybět v jeho batohu?

Odhodlání.


02.06.2014, Kateřina Petríková


Diskuse


Zdravím Vás Petře, fandím a držím moooc palce, stanley z Kroměříže
29. 05. 2014, 18:33:52
děkuji ...
11. 09. 2014, 12:07:55
Dyna
Dyna
V Norsku za 10 E na den?:) Preju good luck a drzim pesti ale 10E na den v Norsku je tak na rohlik s pastikou
29. 05. 2014, 21:57:54
Respekt, letos jedu na pouť do Skotska a Norska - na tři měsíce :) Obejít celou zemi je krásný cíl a třeba ho také někdy vezmu za svůj :)
30. 05. 2014, 15:46:10
10€ je pri soucasnem kurzu cca 80NOK a to na den jde velice krasne. Samozrejme nealko rezim, bez restauraci, coz vsak vzhledem k Petrovu planu bude to prave. Presne ceny zakladnich veci, namatkove: 0,5kg testoviny 3,6NOK (Rema 1000, jinde ale i 2xvice), moc dobra makrela v tomate v konzerve165g 6NOK - 12NOK, nejlacinejsi "chleba" 8NOK jinak ale i 35NOK, 500g cammembertu President 50NOK, 1kg bananu 10NOK - cca 20NOK, 1kg jablek 20NOK - 27NOK, 1kg lososa cerstveho filet (COOP) - 76NOK, 2kg jasminove ryze 30NOK, 1litr mleka plnotucneho 17NOK, 1 jogurt 400g - 14NOK, konzerva tunaka cca 150g 4NOK (Rema 1000), Surkal - kysane zeli - cca 6NOK., 1,5litru Coca Cola 25NOK, pul litru piva v supermarketu 22NOK, v restauraci i 80NOK, kaviar 7,6NOK - 25NOK, 1kg parmezanu 550NOK, jedno pivo Velkopopovicky Kozel tmavy 43NOK :-), jedno mydlo 12-16NOK. Ve vecernich hodinach je nemalo veci ve sleve za polovic. No, draho tu je, ale da se vyzit. Pro cloveka z vnejsku, ktery tu nepracuje, je to ale narez, to je fakt. Pro pracujiciho za nor plat je tu prijatelne. Plejada potravin, ktere si muzete dovolit, se celkem rychle oji a moc novych v prijatelnych cenach nenajdete. Kdyby ale chtel dat tech 80NOKu denne, tak se bude mit velice dobre. Ve zkratce bych rekl, ze ceny jsou tu jako kdybyste k nasim cenam pridali plosne tak 20% - 30% a pak jeste prepocetli na norske, tedy krat 3,3. Nocleh, vsude zdarma v souladu se zakonem - allemansretten - stare pravo spat kdekoliv, ne vsak vice nez dve noci po sobe na stejnem miste a pokud mozno tak alespon 150m od nejblizsiho staveni. Preji hodne stesti a krasnych zazitku, Petre! Petr, Sandvika.
30. 05. 2014, 21:58:25
Libor
Libor
Díky za zajímavé info. Pro poutníka je ale trochu problém narazit častěji na velký supermarket a zvlášť když levný řetězec je jen jeden. Taky nemůže kupovat velké balení (např. 2 kg rýže) a vůbec velké zásoby.
30. 05. 2014, 23:57:57
Petr
Petr
Na "velky" supermarket narazi, myslim, pomerne casto, protoze (mam pocit) tady uz to vymizeni neretezcovych malych obchodu asi docela probehlo. Na mensim meste nebo na vesnici to tedy nebude asi velky supermarket, ale stejne nejspis bude patrit k nejakemu retezci. Za levne bych povazoval Rema 1000, KIWI, COOP, ale stejne to vzdy bude otazka konkretni nabidky. Ta velka baleni, to je fakt. Docela by me ale zajimalo, co si myslite o te castce samotne - tech 10€ na den. Zda se vam to malo, nebo hodne? Mne se to zda, s prihlednutim na planovanou dobu "vyslapu", asi spise dost...
01. 06. 2014, 19:46:34
Libor
Libor
Já myslím, že ta částka na den bude dost individuální. Jestli někomu stačí k večeři jen rýže či těstoviny s instantní omáčkou nebo nudlová polévka (někdy třeba s tuňákem v akci - ty 4 NOK se mi nechce věřit, to je méně než v ČR), ke snídani třeba namočené ovesné vločky s rozinkami, přes den nejlevnější "chleba" a pít jen vodu (nebalenou) nebo čaj, tak se do toho limitu vejde s rezervou. Záleží také, kolik zásob bude chtít tahat s sebou.
01. 06. 2014, 22:33:46
Ten tunak tak vazne je. Kdyz napises mail, poslu ti fotku :-).
06. 06. 2014, 21:06:40
díky Petře za všechny tipy ... věřím, že se to se skromností dá zvládnout ... Zdravím z Nizozemského Haagu ... Petr
11. 09. 2014, 12:19:35
john
john
jeden druh chleba mají v marketech za cenu skoro jako u nás a je lepší.Drahé je maso to jo.
05. 08. 2014, 22:55:10

Nedelejte z nej hrdinu sveta, pockejte jestli to udela a pak z nej muzete udelat svatyho treba. Reci jsou lacine, skutky ne.
02. 06. 2014, 02:53:15
Obdiv Petrovi patří minimálně za již ušlé kilometry a odhodlání do dalších!
02. 06. 2014, 09:29:33
Petr
Petr
"Mezi Čechy bude první" - co to je za nadpis, pro Boha??? Bude první až to obejde. Jinak ale samozřejmě je to pěkný plán a jelikož Petr už "něco málo pěšky obešel", určitě není nereálný. Tak držím palce! Já se pro začátek chystám letos přejít pěšky Českou republiku :-).
02. 06. 2014, 10:52:59
Petr
Petr
Ještě dodatek: nechápu, v čem je to "poslání", tyhle vzletné fráze moc nechápu. A pokud bude Petr každý rok putovat jen 6 měsíců, pak to přeruší a vrátí se domů, a pak bude za půl roku pokračovat, tak já osobně to za pěší cestu kolem světa nepovažuji. Jainak je ta ale samozřejmě zajímavý projekt, i když osobně si nedokážu představit, jak to bude realizovat 20 let. To mi přijde jako utopie. Něco jiného je putovat dva roky a něco jiného 20 let...
02. 06. 2014, 10:59:18
Copak se vám na nadpise nezdá? Chcete nám dělat editora? :)
04. 06. 2014, 22:13:59
Petr
Petr
Já nevím... Kolik platíte? :-)
05. 06. 2014, 07:57:47
Milan
Milan
Nadpis je ale opravdu kravsky. "Mezi Cechy bude prvni". A co kdyz to jiny Cech ujde drive? Tak nebude prvni. Ma to rozplanovane na dlouhych dvacet let. O prvenstvi by bylo dobre psat az to ujde.
17. 08. 2014, 07:12:10
TIP NA STRAVOVÁNÍ V NORSKU ZADARA. ZA NĚKTERÝMI SUPERMARKETY JSOU V KONTEJNERECH POTRAVINY, KTERÝM BRZY PROJDE SPOTŘEBNÍ LHŮTA. ČISTÉ , NEZÁVADNÉ, KVALITNÍ, DOBROUČKÉ
04. 06. 2014, 12:39:18
Jo jo, to mohu potvrdit. Kdyz se narazi na ten spravny v tu spravnou dobu, tak je to super. Bohuzel, spousta supermarketu uz ma kontosky zamcene nekde vevnitr...:-(
06. 06. 2014, 21:01:22
Dyna
Dyna
Noo, to je klasika, cestovatel s batohem vleze za market a zacne se hrabat v kontejneru s jídlem zadarmo, pak ho nekdo chytne a zepta se odkud je. on řekne z ČR, někdy se opravdu stydím, není divu, že je zamykají...Jinak ještě k tomu komentáři o 2kg balení rýže...Milý Libore nesl si někdy na zádech batoh který ma 20KG celý den? Dost pochybuju, že by se tam vešel pytel z 2KG rýže:)) a kdyby jo, tak nechápu kdo by ho chtěl tahat. Radši doporučuju koupit prut. ja sem koupil ve Sparu za 400 NOK takže je to přes denní rozpočet 10 ale za to sem už na něj nachztal tolik ryb že se mi krásně zaplatil zpět.
10. 07. 2014, 07:40:07
Libor
Libor
Nesl jsem batoh i těžší na vícedenním treku a šel jsem i pouť s lehkým batohem. Vždyť píšu, že poutník nemůže tahat velké zásoby a tudíž kupovat velká balení. Nemá k tomu ani důvod kromě mírné úspory peněz. Na treku mimo civilizaci je třeba vzít mnohem víc jídla než 2 kg, ale rýže se vaří dlouho, tak ji zrovna neberu. Pokud vím, tak rybolov se v Norsku provádí hlavně v moři a on okolo fjordů nepůjde.
10. 07. 2014, 13:15:31
Dyna
Dyna
Ja teda u fjordu chytám a daří se mi celkem obstojne:) Každý den mám minimálně tresku.
04. 08. 2014, 08:35:41
Ahoj, nečetl jsem tenhle članek, četl jsem nějakej jinej a jinde o Vás, a v titulku všude je napsáno že budete první čech co obejde svět, není to podvod ? Jestli to chapu tak pujdete třeba někam 1000 km a pak se vrátite zase do čr a pak zase za nějakou dobu někam vyjdete ? je to tak správně? pokud ne omlouvam se :)
09. 07. 2014, 18:19:05
zdravím, projekt pěšího putování kolem světa je etapovitý. Např. letos dojdu do Kodaně, zde putování přeruším, vrátím se na zimu do ČR a v jarních měsících opět navážu v místě kde jsem přestal. A takto se postupně pokusím projít pěšky a pomocí přeplaveb naší matičku zemičku ...
11. 09. 2014, 12:16:14

Nedelejte z nekoho hrdinu dokud to neudelal. Planovat byt mistr sveta muze kdokoliv ale jen jeden se jim mozna muze stat. Az do Petr udela, budeme ho slavit, zatim to jsou jen plany slova.
06. 08. 2014, 20:55:44
Ondrej
Ondrej
Myslim ze po tom, co uz ma Petr za sebou, neni o cem diskutovat. Je to borec a myslim ze ani jeden co cetl tenhle prispevek mu vykonem, ktery uz ted ma Petr za sebou, nesaha ani po paty.
11. 08. 2014, 20:55:47
Jsem v tom s vámi, nádherný plán, Bůh vás opatruj.
04. 09. 2014, 19:54:01
děkuji, požehnané dny na cestách životem ... a pozdravení z Nizozemí
11. 09. 2014, 12:21:54
Ahoj tehle ceste okolo sveta sam docela fandim ALE vsechno co tu lidi pisete a delate z nej mistra sveta atd. je docela k zamysleni v prvi rade je si uvedomit ze on necemu veri a neboji se to trealizovat a jde si zatim za druhe kolik z vas by si na to trouflo neco takove uskutecnit verim ze moc ne a radeji zustanete u kecu a kritiky ja osobne mam za sebou POUZE okolo 650km ktere sem dal stopem z Prahy do Budapeste a cestou spet take malou cast polska a to vse z 1000kc a pristi rok na jare me ceka Spanelsko pres paris takte pred tim to clovekem SMEKAM uz jenom proto co ma za sebou ( Sedlcan@seznam.cz ) jen pro pripad ze by se chtel nekdo pridat
05. 09. 2014, 23:16:27
Ahoj tehle ceste okolo sveta sam docela fandim ALE vsechno co tu lidi pisete a delate z nej mistra sveta atd. je docela k zamysleni v prvi rade je si uvedomit ze on necemu veri a neboji se to trealizovat a jde si zatim za druhe kolik z vas by si na to trouflo neco takove uskutecnit verim ze moc ne a radeji zustanete u kecu a kritiky ja osobne mam za sebou POUZE okolo 650km ktere sem dal stopem z Prahy do Budapeste a cestou spet take malou cast polska a to vse z 1000kc a pristi rok na jare me ceka Spanelsko pres paris takte pred tim to clovekem SMEKAM uz jenom proto co ma za sebou ( Sedlcan@seznam.cz ) jen pro pripad ze by se chtel nekdo pridat
05. 09. 2014, 23:17:57
Ahoj tehle ceste okolo sveta sam docela fandim ALE vsechno co tu lidi pisete a delate z nej mistra sveta atd. je docela k zamysleni v prvi rade je si uvedomit ze on necemu veri a neboji se to trealizovat a jde si zatim za druhe kolik z vas by si na to trouflo neco takove uskutecnit verim ze moc ne a radeji zustanete u kecu a kritiky ja osobne mam za sebou POUZE okolo 650km ktere sem dal stopem z Prahy do Budapeste a cestou spet take malou cast polska a to vse z 1000kc a pristi rok na jare me ceka Spanelsko pres paris takte pred tim to clovekem SMEKAM uz jenom proto co ma za sebou ( Sedlcan@seznam.cz ) jen pro pripad ze by se chtel nekdo pridat
05. 09. 2014, 23:18:06
díky za uznání a podporu a zdravím z Nizozemí ...
11. 09. 2014, 12:17:34
Putování mě moc oslovuje, držím palce! Jinak pro toho, kdo píše tyto stránky: Nechci být hnidopich, ale Hedvábná stezka je dost populární a je škoda, že kazí lidem češtinu. Není správně "aby si sbalil", ale "abys sbalil", není správně "měl si občas krizi", ale "měl jsi občas". Jsou to základní věci ze základní školy.
22. 10. 2014, 12:21:45
dotaz
dotaz

Cim se ten pan zivi? A kde plati dane?

15. 12. 2016, 19:54:12

Nedelejte z nej svetovyho hrdinu dokud neco nedokaze a neuslape to.

Reci jou laciny a planovani taky.

Az to ujde , poslu mu flasku dobryho Cognacu

19. 12. 2016, 12:14:37

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Všude dobře,tak proč být doma...? :)
Sponzorováno