HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Africké abstrakce v Galerie Emila Juliše v Černčicích

Africké abstrakce v Galerie Emila Juliše v Černčicích

V neděli 27. listopadu v 15:30 bude v Černčicích u Loun v Galerii Emila Juliše zahájena výstava AFRICAN COLOURS, která představí moderní africké výtvarníky, dosud v Čechách nevystavené. Abstraktnímu umění černého kontinentu se zmíněná galerie v čele s Pavlem R. Vejrážkou věnuje (podobně jako surrealismu) téměř systematicky. Protentokrát máte možnost seznámit se s díly předních afrických umělců, pocházejících ze dvou sbírek.

Prvním zdrojem expozice je „dispoziční držba“ souboru uměleckých děl Ilony Bittnerové, prodchnuté entuziastickou propagací umělců exotické Tanzánie ve světě. Z jejího depozitáře budou prezentováni čtyři významní představitelé moderního umění, žijící v Dar es Salaamu. Vystavovali nejen v místních, ale také v evropských a amerických galeriích. Malíři Haji Chilonga, Florian Ludovick a Ally Kitogo jsou přátelé a jejich styl nezapře společné umělecké počátky. Salum Kambi je výtvarník používající velmi zajímavou, netradiční techniku (video dokumentující jeho práci je možné nalézt na You Tube, stejně jako třeba záznam jeho samostatné výstavy v Oslu).

Veškeré obrazy, které v Galerii Emila Juliše Ilona Bittnerová vystaví, pocházejí ze sbírky Daniela Augusty, který v současné době žije v již zmíněném Dar es Salaamu v Tanzánii. Paní Bittnerová je jeho spolupracovnicí, stará se o obrazy importované do Evropy.

Druhým zdrojem je sbírka PhDr. Marie Imbrové, která vstoupila do světa sběratelů moderního afrického umění ve zralém věka a touha porozumět a porovnávat tendence vývoje moderního afrického umění ji vedla nejen k pravidelným nákupům v atelierech jejích oblíbených umělců, ale také k dočasnému členství a spolupráci s galeriemi zemí, v nichž pobývala. Část její sbírky tvoří artefakty zakoupené v národních galeriích těchto států či získané na mezinárodních multikulturních přehlídkách v subsaharské Africe. Právě tento díl její kolekce bude na výstavě African Colours v Černčicích konfrontován se stylově čistou a jednotnou školou malířů z Tanzánie. Každý solitér, beze vších pochybností mimořádný představitel umělecké generace jak v národním, tak mezinárodním měřítku, představí v Černčicích zcela individuální tvorbu. Poprvé tak mají návštěvníci galerie příležitost seznámit se s ukázkami tvorby Freda Tauro, Thakora Patela či Percy Manyongy ze Zimbabwe; ze Senegalu zde bude zastoupen Dauda Diakhate, Keňu pak reprezentuje mimo jiné mimořádně cenná grafika Gabriela Omonda Odonda.

Téměř tradičně bude expozice dokreslena sochami z Tengenenge – včetně dvou unikátních děl Bernarda Matemery – a doplněna řadou zajímavých masek a figurek afrických předků.

Obě dámy navíc spojuje charitativní stránka jejich činnosti. Ilona Bittnerová se snaží o prodej obrazů významných umělců Tanzánie v zahraničí, aby podpořila a motivovala jejich práci. Marie Imbrová sice veškerý zisk z prodeje uměleckých děj rovněž zpětně ukládá do nových nákupů, nicméně stále vede a řídí občanské sdružení Klub přátel Tengenenge, pro které pracuje jako dobrovolník a získané prostředky z aktivit Klubu jsou zcela na podporu dětí v Tengenenge.

Aktivity galerie Emila Juliše po výstavě BORN IN ZIMBABWE v roce 2010 neunikly nejvýznamnějšímu africkému uměleckému internetovému portálu African Colours, který převzal nad touto stejnojmenou výstavou mezinárodní mediální záštitu.

Na zahájení je jako vždy zván nejen široký okruh přátel Galerie Emila Juliše, milovníci abstraktního umění a fantazie, ale v tomto případě i přední čeští zájemci o africké umění.

Úvodní slovo pronese Doc. Phdr. Josef Kandert CSc., významný sociální antropolog se specializací na prostor Afriky a v užším vymezení Afriky subsaharské, vysokoškolský učitel a vedoucí Katedry sociologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Bližší a podrobnější informace naleznete na www.vejr.cz/gej, návštěvu galerie si můžete domluvit na tel.: 602 456 314.

J. E. Germaister

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: