Afghánistán: Třetí ročník místního skialpinistického závodu

Afghánistán: Třetí ročník místního skialpinistického závodu

Ano, čtete dobře! Upřímně řečeno si myslím, že až se situace v této zemi uklidní, tak tady nastane velký turistický boom, bohužel pro nás dobrodruhy, bohudík pro místní obyvatele! Tahle země nabízí tolik horského dobrodružství jako sousední Tádžikistán či Pákistán.

Na začátku byl helvétský kříž

Jak už jste z úvodu asi pochopili, jednalo se již o třetí ročník závodu, který nese název Afghan Ski Challenge a koná se vždy na začátku března. U jeho zrodu stáli švýcarští skialpinističtí nadšenci (novináři NZZ) a několik afghánských příznivců skialpinismu (Aga Khan Foundation). Ti založili lyžařský klub „Ski Club Bamiyan“ a následně již zmíněný závod.

Pro jeho úspěšné absolvování je potřeba zvládnout převýšení 1200 metrů a trať, která je dlouhá přibližně 7 kilometrů. Start a zároveň cíl je přitom položen až ve výšce 2900 metrů. Nejvyšší bod závodu se škrábe do výšky 3400 metrů.

Kde přesně se závod koná?

Vesnice Bamiyan, blízko níž se závod koná, leží v centrálním Afghánistánu na historické Hedvábné stezce ve výšce 2550 metrů. V jejím okolí se nachází množství vrcholů, které dosahují výšky až 5000 metrů a na své „prvovýstupce“ teprve čekají. Podmínky pro skialpinismus či freeriding jsou zde ideální.

Na své si tady přijdou také obdivovatelé památek, protože ve skalách údolí Bamiyan je vytesáno několik obrovských soch Buddhy (nejvyšší 53 metrů), které pocházejí z šestého století n.l. Této památce se říká „Buddhas of Bamiyan“.

Kromě závodníků se závodu pasivně zúčastnilo také 400 zvědavců z řad diváků. Letošní ročník byl průlomovým, protože do závodu nastoupilo také deset žen.

Video z prvního ročníku Afghan Ski Challenge. Sami můžete vidět, že na startu stálo jen několik místních závodníků. Napočítal jsem jich přesně deset.

Pokud vás závod zaujal, tak zkuste napsat organizátorům žádost o zúčastnění se příštího ročníku (mail@afghanskichallenge.com). Výši startovného byste u tohoto závodu hledali marně. Příspěvkům se však meze nekladou. Pokud vás znepokojuje politická situace v Afghánistánu, tak vás možná aspoň trochu uklidní to, že oblast Bamiyan je jednou z nejbezpečnějších.

S využitím Arcteryx.com.

Oblečení do špičkové kanadské firmy Arc´teryx naleznete například v síti obchodů HUDYsport, největší výběr naleznete v „obchodě v obchodě“ v HUDY na Perštýně, který jako jedinná prodejna v Česku nabízí unikátní rozšířenou nabídku modelů značky Arc’teryx. Kompletní nabídka je k dispozici v našem eShopu na www.hudy.cz. O historii Arc´teryxu se dozvíte třeba na www.hudy.cz/arcteryx.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: