82 vrcholů

82 vrcholů

Režie: Samuel Gyger, Švýcarsko, 2015, 49 minut Protagoinisté: Ueli Steck Jazyk: Švýcarský / České titulky Sv.Mořic – Interlaken- Zermatt-Chamonix-Gran Paradiso- Masiv Écrins. Co mají tato místa společného? Všechny mají více než 4000 metrů, nacházejí se v Alpách a také jsou součástí trasy, kterou se dvojice horalů ve složení Ueli Steck a Michael Wohlleben rozhodla zdolat. V plánu mají slézt nejen tyto, ale kompletně všechny čtyřtisícové vrcholy švýcarských, italských a francouzských Alp, kterých je právě 82. Navíc chtějí překonat vzdálenosti mezi jednotlivými vrcholy pouze vlastními silami jen s nejnutnějším vybavením. Čeká je 1000 kilometrů na kole, nastoupají přes 100 000 výškových metrů – toto vše chtějí stihnout za neuvěřitelných 80 dní! Žádný motor, jen síla lidského odhodlání a energie.

Film je natáčeny ze dvou perspektiv – z pohledu protagonistů, kteří točí sami sebe, ale také je na cestě doprovází helikoptéra s filmovou posádkou. Díky této kombinaci film nabízí dechberoucí výhledy, ale také autentické záběry alpinistů, které dají divákovi pocit, že je součástí tohoto dobrodružství. Pokud se chcete stát svědky nadlidského sportovního výkonu, nenechte si ujít 82 summits!

Ueli Steck, přezdívaný švýcarská mašina začal s lezením ve dvanácti letech a v osmnácti už slezl severní stěnu Eigeru. Podařilo se mu uskutečnit prvovýstupy na Aljašce, v Nepálu nebo Gasherbrum II v Pákistánu. Bez kyslíku zdolal Everest a novou cestu jižní stranou Annapurny

Michi Wohlleben začal s lezením už v osmi letech a svoji první čtyřtisícovku pokořil ve věku čtrnácti let. Ještě jako náctiletému se mu podařilo uskutečnit „výlety“ jako „Antro.po.cene” 500m/8a v Maroku, nebo „Hystrix“ 250m/8a+ na Sicílii. V jednadvaceti letech se stal jedním z nejmladších horských průvodců pro IVBV.

Zkušenosti čtenářů

liba.novosadova@centrum.cz

Byla jsem na Vsetíně na Expediční kameře 10.3.2016  – všechny filmi jsou vynikající a já hlasuji pro film  SURI

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: