HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

301 kilometrů strasti a radosti Moravského Ultra Maratonu – vítězi Orálek a Gecová

301 kilometrů strasti a radosti Moravského Ultra Maratonu – vítězi Orálek a Gecová

MUM je závod, který vede rozsáhlou statistiku čísel. Počítají se naběhané kilometry, převýšení, časy jednotlivých etap, jejich součty… Některé, možná i důležitější, věci se zde přitom neměří. A to nejde jen o litry potu. Je to závod o nezměrné porci vůle, respektu a přátelství.

Moravský ultramaraton zahrnuje sedm maratonů v sedmi po sobě následujících dnech. Je to nejdelší a nejtěžší běžecký etapový závod pořádaný na území České republiky. Běžecké trasy vedou přírodou Drahanské vrchoviny a Českomoravské vysočiny vždy s cílem v Lomnici u Tišnova. Letos zde od neděle 28. června do soboty 4.července společně strávili běžci z České republiky, Německa, Slovenska, Ruska, Holandska, Maďarska a Ghany. Každý den na ně čekala etapa po trati edené velmi členitým terénem o délce nejméně maratonu (profil každé z etap zahrnoval v průměru 900 metrů stoupání). Jednotlivé etapy startovaly, vedle zmiňované Lomnice, z Boskovic, Blanska, Tišnova, Olešnice na Moravě a Bystřice pod Perštejnem.

Tento ultramaraton je současně Mistrovstvím ČR v terénním etapovém ultramaratonu, součástí poháru ČAU Ultracup 2015 a je zařazen do světové série Poco Loco Run (Trochu bláznivý běh) – vzpomínkových běhů na legendárního Micaha True – Caballa Blanca, známého z knih Zrozeni k běhu a Ti, kteří utíkají pěšky. Při hodnocení jeho 23. ročníku se číslům pochopitelně nevyhneme.

Účastnil se rekordní počet závodníků (alespoň jednu etapu absolvovalo celkem 199 běžců), běhalo se rychleji (čas vítěze byl o 37 minut rychlejší než vloni) a nejvýraznější osobností akce zůstal Daniel Orálek. Ten celkově zvítězil v čase 22:26 hod. a dokázal úspěšně odrážet snahy nájezdníků, kteří přijížděli s cílem získat alespoň jedno etapové vítězství. Nedal nikomu z nich šanci (a byli to kvalitní běžci jako je např. Jan Kohut,  Jiří Petr, Michal Glier). Etapy nejen pravidelně vyhrával, ale jen chvíli po doběhu s foťákem a stiskem ruky vítal další přibíhající.

Na druhém místě dokončil, ve výborné formě běhající, Josef Cacek (23:49 hod.), přičemž se meziročně zrychlil téměř o hodinu. Třetí místo obsadil Michal Kovář (24:35 hod.), čtvrté Ivan Šarlinger (26:01hod.) a celkově pátý doběhl Robert Šamonil (26:19 hod.).  Na desátém místě dokončil závod jeden z hlavních organizátorů akce Jiří Bezrouk  (28:41 hod.) a teprve druhá desítka patřila zahraničním účastníkům. Nejlépe z nich si vedl (celkově jedenáctý) německý ultramaratonec Michael Kiene  (29:46 hod.), který doběhl před Rusem Aleksandrem Aleksejevem (30:18 hod.).

Mezi ženami s přehledem vyhrála Tereza Gecová (31:25 hod., celkově 16.), před Janou Glabazňovou (33:11 hod.) a Janou Šindlerovou (33:52 hod.). Čtvrtá skončila Kristýna Jeřábková (34:26 hod.) před první zahraniční účastnicí Němkou Cornelií Balke (35:07 hod.)

MUM už tradičně nabídl možnost startovat na  zkrácené verzi nazvané MiniMUM. Ta  zahrnuje 1., 4. a 7. etapu. Všechny tři  úspěšně dokončilo 33 běžců. V pořadí mužů vítězil Pavel Czerny (10:36 hod.), před Jiřím Hýblem (11:04 hod.) a Liborem Konečným (11:25 hod.). Mezi ženami byla první Tereza Procházková (12:33 hod.), před Zdeňkou Komárkovou (12:52 hod.) a Martinou Kurkovou (13:57 hod.).

Akce premiérově nabídla i ochutnávku ultramaratonu při závodě v délce půlmaratonu. Běžci startovali v poslední etapě, která se běžela na dvě kola v okolí Lomnice, společně s Danielem Orálkem. Bylo zajímavé sledovat, jak dlouho příchozí  účastníci půlmaratonu vydrží držet tempo nasazené Orálkem, který měl v nohách už 258 km jako součet z předcházejících šesti etap. Přestože běžel kola dvě, neporazil ho nikdo ani na jedno kolo. Na poloviční trati vyhrál Daniel Yeboah z Ghany (1:48 hod.) před Dušanem Kopečným (1:50 hod.) a Ondřejem Marvánkem (2:06 hod.). Nejrychlejší mezi ženami byla Eva Zálešáková (2:06 hod.), před Michaelou Kopeckou (2:11 hod.) a
Zuzanou Proboszovou (2:42 hod.).

Týden oslavy běhu skončil. Velký dík patří všem obětavým pořadatelům, kteří se zasloužili, stejně jako běžci, o jedinečnou atmosféru této akce. Všech sedm etap úspěšně absolvovalo úžasných 53 běžců a běžkyň. Vyhráli však všichni, kdo zde byli a pochopili, proč to ti „blázni“ dělají.

Výsledky

MUM muži

1. Daniel Orálek

2. Josef Cacek

3. Michal Kovář

MUM Ženy

1. Tereza Gecová

2. Jana Glabazňová

3. Jana Šindlerová

MiniMUM muži

1. Pavel Czerny

2. Jiř Hýbl

3. Libor Konečný

MiniMUM ženy

1. Tereza Procházková

2. Zdeňka Komárková

3. Martina Kurková

výsledky www.ultracau.ron.cz

vše o MUMu: www.mum.ultracau.cz/

facebook: https://www.facebook.com/#!/pages/MUM-TMMTR/468628493259410

fotografie Dana Orálka: www.dao.rajce.idnes.cz/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: