HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

23 ostrovů Malediv, které se dají projet s batohem na zádech a minimálním rozpočtem

23 ostrovů Malediv, které se dají projet s batohem na zádech a minimálním rozpočtem

Nádherné laguny, dechberoucí atoly, krásné moře, milí místní lidé a mnohem více, to všechno je souostroví zvané Maledivy, stovky ostrovů čekajících na cestovatele.

Jsou to vlastně dva světy, které existují bok po boku. Na jedné straně tu máme muslimské rybářské rodiny, žijící ve svých vesnicích podle tradičních představ a na té druhé stojí turistické páry, procházející se po plážích v minimalistických plavkách a usrkávající alkoholické nápoje.

Maledivy jsou souostroví tvořené 19 korálovými atoly, tedy celkem 1196 ostrovy, 200 z nich je trvale osídleno, a žádný z nich svou výškou nepřesahuje 2,5 metru. Leží jihozápadním směrem od indického subkontinentu a stávají se oblíbenou turistickou destinací.

V posledních letech na řadě do té doby neobydlených ostrovů vyrostlo několik velice luxusně zařízených resortů, určených pro klienti toužící po klidu a péči. Mají tak možnost užít si ráje bez kontaktu s místními přísnými zákony.

Na většině ostrovů totiž platí zákaz pití alkoholu, nošení bikin i dalších věcí, bez kterých si řada „zápaďanů“ nedokáže dovolenou u moře představit. Resorty mají výjimky a bohatě jich využívají. Za místními se však vyplatí vyrazit, jelikož jsou milí, otevření a atmosféra maledivských měst i vesnic je neopakovatelná. V roce 2009 bylo také povoleno provozování soukromého ubytování, řada ostrovanů se chytla příležitosti a levné ubytování pro backpackery se tak dá najít na mnoha místech.

Doprava mezi ostrovy není nejlevnější, a protože cestovatele vyjde levněji loď než malé letadlo, není dobré zmeškat pravidelné místní linky, obvykle totiž nejezdí příliš často.

23 ostrovů, kam mohou vyrazit i cestovatelé netoužící po přemíře luxusu

Atol Kaafu

1) Malé: hlavní město souostroví

Nejmenší hlavní město na světě, to je titul, který nosí ostrov Malé. Vyjma toto prvenství také patří k nejhustěji osídleným lokalitám planety, žije zde neuvěřitelných 23 000 km2, a od hladiny moře většinu ostrova nedělí ani jeden metr. Pokud chcete jet na letiště, musíte si vzít loď, jelikož přistávací plocha leží na jiném ostrově.

Malé dalo jméno celému souostroví. Slovo Maledivy totiž znamená „ostrovy patřící Malé“. Ve městě panuje čilý ruch a je jedním z míst vstřícných k batůžkářům, najdete zde několik druhů ubytování, obchodů, bank i další infrastruktury, je vhodnou základnou pro výlety po okolí.

2) Thulusdhoo: pro Coca-Colu ze „slané“ vody

Jen necelých 28 kilometrů od hlavního města Malediv Male leží ostrov Thulusdhoo. Jeho prostor je vymezen plochou 700 x 400 metrů a žije zde cca 1400 obyvatel. Počet lidí na ostrově rapidně vzrostl v roce 2004. Když vlna tsunami smetla sousední Rinbodhoo, většina tamních obyvatel přešla na Thulusdhoo. V jeho srdci se nachází továrna na Coca-Colu, které je unikátní tím, že jako jediná na světě využívá odsolenou vodu pro výrobu známého nápoje.

3) Maafushi: na noc rybářem

Ostrov Maafushi byl těžce poškozen v roce 2004 vlnou cunami. Tato katastrofa ovlivnila skoro třetinu populace Malediv. Místní ostrované se však velice rychle vzchopili a již v roce 2010 otevřeli první guest house. Od té doby různá ubytování rostou jako houby po dešti (v roce 2017 už jich bylo 72) a společně s nimi se zlepšuje i další vybavení ostrova. Dále také organizují různé aktivity a jednou z nich je i noční rybaření. Úlovek pak místní kuchaři rádi připraví třeba i k snídani.

4) Dhiffushi: místo pro batůžkáře

Dhiffushi je součástí atolu Kaafu, žije zde přibližně 1200 lidí a stále je tak trochu opomíjený. Přesto zde v poměrně krátké době vyrostlo 5 guest housů a stavějí se další. Na ostrov míří batůžkáři, jelikož je zde možné najít přijatelné ceny a místní služby jsou na poměrně vysoké úrovni. Přesto zde chybí například lékárna, což je ale problém na většině ostrovů, a je tak dobré přijet zásobený. Dvě krásné pláže nabízejí dost prostoru k vychutnání si slunce i oceánu a drobné nedostatky ostrova dostatečně nahradí.

5) Guraidhoo: pro svobodu pohybu

Ostrov Guraidhoo se stále rozvíjí a zatím zde vyrostlo 10 guest housů a tři restaurace. Jídlo je připravováno s péčí a za přijatelné ceny. Většina ostrovů Malediv je silně zastavěna a pohyb po nich není lehký, na Guraidhoo je pořád ještě možné si užít svobodu pohybu. Na ostrov se můžete dostat některou z místních lodí, jezdí jich několik denně.

Atol Haa Alif

6) Dhidhdhoo: rostoucí ostrov

Ostrov Dhidhdhoo má necelý kilometr čtvereční, ale žije na něm přes 4000 lidí. První obyvatelné na něj přišli na konci devatenáctého století a od té doby jeho důležitost rosta. Nyní tvoří centrum atolu Haa Alif, Zajímavostí je, že ostrov roste. V roce 2010 začaly pracovat projekty, které se snaží získat více půdy pro stále se rozrůstající populaci i rozvíjející se průmysl. Díky se plocho zvětšila z původních 0,52 km2 na 0,85 km2.

Jedete na Maledivy poprvé? Přemýšlíte nad tím, co vás tam čeká a na co se máte pořádně připravit? Inspirujte se v textu: Poprvé na Maledivách? Přečtěte si, na co se připravit!

7) Vashafaru: bílá pláž k lenošení

Další z ostrovů spadajících pod atol Haa Alif se jmenuje Vashafaru. Jeho obyvatel není ani pět set, ale prosluli po celých Maledivách jako zruční tesaři a stavitelé lodí. Ostrov jak takový je zase známý svojí nádhernou bílou pláží připomínající dlouhou kosu.

8) Kelaa: lákavá architektura islámu

Od roku 1934 byli na ostrově Kaleaa přítomni Britové, kteří zde založili zásobovací základnu pro RAF (britské Královské letectvo), působili zde až do konce druhé světové války. O přibližně 150 let dříve na ostrově vybudoval sultán Mohamed Ibn Ali (Muhammad Mohyeddine) nádhernou mešitu, které dodnes stojí a je místem, jenž stojí za návštěvu.

Atol Haa Dhaalu

9) Kulhudhuffushi: ostrov válečníků

„Srdce severu“ tak se říká největšímu a nejlidnatějšímu ostrovu severu Malediv. Vlastím jménem je  Kulhudhuffushi a proslavily ho jeho mangrovy, stejně jako místní zručnost s kovy, lany a hlavně lovem žraloků. Místní obyvatelé jsou známými válečníky, stejně jako svoji tvrdou prací a nezdolností. Ve čtyřicátých letec 20. století například vedli vzpouru proto centrální vládě kvůli nespravedlivé správě severních ostrovů.

10) Hanimaadhoo: pro kajakáře i milovníky slunce

Mezi největší ostrovy souostroví patří Hanimaadhoo, prakticky celou jeho délku z jedné strany tvoří pláž. Má tak 7 kilometrů písku a přístupu k oceánu, jako stvořeného pro slunění se, potápění, jízdu na kajaku atd. Mořský svět kolem ostrova je opravdu bohatý a nabízí skvělé místo pro šnorchlování. Prozatím je zde pouze pár ubytovacích zařízení a základní turistická infrastruktura, do budoucna se ale plánuje, že z Hanimaadhoo by se mělo stát jedno z turistických center oblasti.

Atol Shaviyan

11) Funadhoo: zelené centrum

Centrem atolu Shaviyani je městečko Funadhoo, ležící na stejnojmenném ostrově. Jeho více jak kilometr čtvereční rozlohy se v příštích měsících ještě více rozroste a důležitost stoupne společně s tím. V lednu 2018 začal projekt rozšiřování ostrova a na získaném prostoru vznikne letiště, které usnadní dopravu pro obyvatele Funadhoo, ale i dalších ostrovů. Funadhoo je oproti ostatním ostrovům pokryté, což z něj v kombinaci s nádhernou lagunou a příjemnými plážemi dělá jedno z nejhezčích měst v oblasti.

Atol Gaafu Dhaalu

12) Manadhoo: tepna a obchodu a služeb

Ostrov Manadhoo je křižovatkou lodní a trajektové dopravy a nejenom to, je centrem obchodu a služeb pro obyvatele okolních ostrovů, ti sem jezdí za službami, ale i nákupy. Velká část místní infrastruktury byla postavena z „humanitárních“ projektů různých zahraničních vlád nebo nadnárodních organizací. Na ostrově je několik obřích drahých hotelů, ale začíná se pomalu rozvíjet i business domácích guesthousů.

Atol Lhaviyani

13) Naifaru: za lovem a potápěním

9700 lidí na km2, přesně tak velké zalidnění je na ostrově Naifaru, hlavním městě atolu Lhaviyani. Říká se, že tento kousek země je osídlen déle jak 500 let. V Naifaru naleznete více jak 20 obchodů i dalších podniků poskytujících různé služby. Místní se živí převážně rybolovem, i když značná část (zvláště ta mladší) populace pracuje v okolních turistických resortech. Nádherné okolní pláže o oceán, nabízejí hodně možností k potápění i rybolovu.

Atol Baa

14) Eydhafushi: s anténou na břehu

Peklo, i tak se říká mez místními ostrovu Eydhafushi. Nejde o to, že by to na něm bylo až tak hrozné, ale díky vzrůstající teplotě, se zvláště přes poledne dokáže pěkně rozpálit. Jedním z důvodů oteplování je i chybějící zeleň, v důsledku nedostatku prostoru byly skoro všechny stromy totiž vykáceny. Přestože se nedávno ostrov rozrostl, prostoru není nazbyt a zeleň stále schází. Dominantou celého ostrova je anténa Dhiraagu, vysoká 120 metrů.

Atol Alif Alif

15) Rasdhoo: srdce dobré nálady a výletů

Kolem 1000 lidí obývá malý ostrov v severním atolu Ari jménem Rasdhoo. Panuje zde přátelská atmosféra a díky tomu, že se jedná o centrum okolních ostrovů, se zde nachází několik restaurací, banka s bankomatem i další služby, Z Rasdhoo je také možné vyjíždět na výlety na okolní ostrovy. Pobřeží lemují nádherné korálové útesy, tedy šnorchlování a potápění je volbou snad pro každého návštěvníka, v okolí ostrova se pohybují manty, kladivouni, želvy, delfíni a další obyvatelé podmořské říše.

16) Feridhoo: otroci zakladatelé

Osídlení ostrova Feridhoo má zajímavou historii. Vše se totiž odvíjí od osudů dvou otroků propuštěných tehdejším králem po jeho pouti do Mekky. Oba se usadili na ostrově a i v dnešních dnech žije na Feridhoo a v sousedním Maalhosu řada rodin, jež jsou schopné svoji historii spojit s jedním ze dvou „otců zakladatelů“. Jednou je i rodina Abdhul Razzaq, kterou proslavil místní tradiční maledivský tanec Bodu Beru. Na ostrově žije jen asi 300 lidí, přesto je možné zde najít základní turistickou infrastrukturu.

Atol Alif Dhaal

17) Mahibadhoo: průhledné kánoje a mořský svět

Centrem atolu Alif Dhaal je ostrov jménem Mahibadhoo. Základním příjmem pro místních 2000 obyvatel bylo po dlouho dobu rybaření, řezbářství a výroba lodí, nyní se přidává i celá řadu služeb a činností spojených s turismem. Ve městě najdete ubytování i další základní služby. Zdejším hitem je tzv. Clear Water Canoe, tedy kánoj, které je vyrobena z průhledného plastu. Při pádlování si tak můžete prohlížet bohatý mořský život pod vámi.

Atolu Faafu

18) Nilandhoo: památka na buddhismus

Pět obývaných ostrovů atolu Faafu spadá pod správu Nilandhoo. Na samotném ostrově je možné nalézt důležité pozůstatky  buddhistických stup, z čehož se předpokládá i dávné osídlení místa. Na ostrově je možné najít, na místní poměry, velké množství kaváren, restaurací i ubytovacích zařízení. Je zde také umístěno několik mešit, workshopů i dalších aktivit, které stojí za návštěvu.

Atol Dhaalu

19) Kudahivadhoo: tajemné pahorky hawittas

Nové letiště zprovozněné v roce 2017 otevřelo Kudahivadhoo nové možnosti a se svoji délkou 1800 metrů se řadí k největším v souostroví. Ostrov patří k nejrychleji se rozvíjejícím částem Malediv a je to na něm vidět. Na Kudahivadhoo můžete najít jeden z tajemných pahorků, které se zde říká hawittas. Tyto zříceniny by měl být pozůstatky budhistických chrámů pocházejících z předislámského období. Protazím nebyly řádně prozkoumány a katalogizovány, svá tajemství si tak zatím stále nechávají pro sebe.

Atol Addu

20) Gan: silnice přes tři ostorvy

Nejdelším ostrovem Malediv je Gan, jeho necelých 8 kilometrů z něj činí na místní poměry opravdového obra. Společně s ostrovy Maandhoo, Kadhdhoo a Fonadhoo je propojený 18 kilometrů dlouhou silnicí. Gan má bohatou minulost a na cestovatele zde čekají rozlehlé ruiny z doby budhistické nadvlády nad oblastí. Mezi ně rozhodně patří stupy Haiytheli a Munbaru, které vzbuzují zvědavost návštěvníků z celého světa.

21) Hithadhoo: britská tajná základna

Po Malé je Hithadhoo druhým největším ostrovem na Maledivách a tvoří centrum atolu Addu. Ve městě Addu city žije přes 30 000 obyvatel. Jde o jedno z nejstarších osídlení v souostroví a od ostatních se liší především velice striktní hierarchií, kdy několik rodin z vyšších vrstev ovládalo prakticky vše.

Obyvatelé Addu také mluví naprosto odlišným jazykem od zbytku Malediv. V roce 1941 zde Britové začali stavět přísně tajnou základnu pro operace své flotily s některé její zbytky jsou dodnes patrné. Ve městě funguje celá řada služeb, banky, restaurace i obchody, jsou tu také mnohé hotely, guest housy a ubytování je možné najít i přes Airbnb.

Atalo Vaavu

22) Thinadhoo: sídlo náčelníka

Kdysi byl ostrov sídlem náčelníka celého atolu (Gaafu Dhaalu) a i nyní plní funkci centra pro okolní ostrovy. Místní lidé mají svůj vlastní dialekt zvaný Dhivehi, na který jsou značně hrdí, stejně jako na místní letiště. Najdete tu několik obchodů, kaváren a asi 5 guest housů. Kromě nádherné pláže a korálového útesu je možné odjet na „piknikový“ ostrov, kde se dá grilovat a strávit den mimo dosah civilizace.

Atol Gnaviyani

23) Fuvahmulah: fauna, kterou jinde nenajdete

Fuvahmulah se od řady dalších ostrovů liší, žijí na něm a v jeho okolí endemické druhy ptáků a ryb, stejně jako jen málokde na Maledivách najdete sladkovodní jezero. Ostrov také leží nejblíže rovníku, který prochází mezi ním a ostrovem Huvadhoo. Fuvahmulah je známý pod několika jmény, admiralita ho například nazývá Fua Mulaku a ve starých francouzských mapách zase naleznete jméno Poue Molluque.

Jirka Kalát se za posledních několik let podíval po všelijakých místech světa, externě pracoval pro různé noviny i časopisy a přednášel na nejednom místě. Jeho boty stály na půdě Spojených států amerických (zvláště dlouho pak na Aljašce), Guatemaly, Mexika, Turecka, Íránu, Laosu, Gruzie i Nového Zélandu. Několik měsíců se mu poštěstilo žít v Estonsku a rok ve Svaté zemi. V každém státě či městě se vždy zajímá o obyčejné lidi, jejich zvyky a životy. Jeho prvním úkolem je vždy poznat zemi, kudy prochází a pochopit lidi, které potkává. Je také ředitelem cestovatelského festivalu Na@Na.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí