18. Islandský den – Desetihodinový maratón promítání fotografií a vyprávění zážitků z cest určený především pro milovníky Severu

18. Islandský den – Desetihodinový maratón promítání fotografií a vyprávění zážitků z cest určený především pro milovníky Severu

Sobota 30. 3. 2019 se stane pro milovníky severu a Islandu zvláště malým svátkem, neboť v Městské knihovně v Praze 1 se koná již osmnáctý ročník Islandského dne.

Program jistě uspokojí jak čtenáře knih severských spisovatelů, tak všechny světoběžníky, neboť literatura a cestování tvoří dvě hlavní linie, které 18. Islandský den provázejí.

O své cestovatelské zážitky se přijdou podělit prostřednictvím slova a obrazu spisovatelka a batůžkářka Saša Ryvolová, novinář a fotograf Pavel Dobrovský a třetím hostem bude námořník a dobrodruh Rudolf Krautschneider.

Současnou islandskou literaturu v českých překladech představí Barbora Grečnerová a Marie Voslářová – redaktorky nezávislého internetového portálu iLiteratura. Helena Březinová spolu s Janem Burianem zavzpomínají na nedávno zesnulou vynikající překladatelku a profesorku islandštiny Helenu Kadečkovou. Jan Sucharda představí svoji poslední knihu Setkání – povídky z Islandu. Ukázku z knihy si poslechneme v přednesu Michala Švece z partnerského spolku Skandinávský dům.

Hlavním islandským hostem se stane spisovatel, hudebník a vydavatel Aðalsteinn Ásberg Sigurðsson. Překladatelka Marta Bartošková s ním povede rozhovor na rozličná témata. Otázky budou moci klást i návštěvníci.

Jako vždy bude na místě mini stánek s nabídkou nejnovějších knih islandských spisovatelů i českých autorů píšících o Islandu, stejně tak jako výběr průvodců a map pro cestovatele. Vše za zvýhodněné ceny.

Dostatek prostoru zbude i na individuální cestovatelské rady a konzultace s odborníky.

Vstupné: dopolední blok 80 Kč / odpolední blok 100 Kč

Dopolední program: 9:30 – 14:00

09:30 – 10:00 Jan Sucharda – Island v „50“ odstínech šedi

  • Slideshow pouze za doprovodu hudby sestavená z černobílých fotografií, které autor zařadil do své poslední fotografické knihy, nás myslí přenese na magicky přitažlivý ostrov a naladí na celodenní program věnovaný Islandu.

10:00 – 11:00 Barbora Grečnerová, Marie Voslářová – Současná islandská literatura v českých překladech

  • Redaktorky internetového časopisu iLiteratura proberou díla současných islandských autorů, která vyšla v českém překladu v posledních několika letech. Připomenou známá jména spisovatelů a jejich knihy, kterým se věnovaly ve svých recenzích.

11:10 – 11:40 Pavel Vondřička – Islandská jména v češtině

  • Jaká dilemata řeší každý poctivý překladatel z islandštiny, aneb malý výlet do živoucí říše jazyků. Nezesměšňujeme upjatým znásilňováním cizích jmen svoji mateřštinu? A pomůže nám Ústav pro jazyk český?

11:50 – 12:50 Saša Ryvolová – Island – krajina sopek a ledovců

  • Výprava do čarovné krajiny jezer a duhově zbarvených horských štítů, tisíců vodopádů, spících sopek, ledovců a gejzírů. Čekají nás Duhové hory, termální koupele, bublající sirná jezírka a bizarní skalní útvary, výprava za pozorováním velryb i úžasné ledovcové jezero s tančícími krami a tuleni.

13:00 – 14:00 Helena Březinová, Jan Burian – Vzpomínka na Helenu Kadečkovou

  • V loňském roce zemřela významná česká nordistka, docentka severských literatur a překladatelka z norštiny, islandštiny, staroislandštiny a dánštiny Helena Kadečková. Její překlady otevíraly už od šedesátých let českým čtenářům dveře tehdy ještě velmi exotické severské literatury.

Odpolední program: 14:30 – 19:30

14:30 – 15:30 Pavel Dobrovský – Island ostrov ledu a ohně

  • Navštívíme tajemnou říši vikinské mytologie pod vulkánem Snæfellsjökull, přejdeme spolu jeden z nejkrásnějších treků na světě Laugavegurinn a ztratíme se mezi tisíce let starými ledovými krami v laguně Jökulsárlón. Budeme pozorovat velryby, polární záři, či jen poslouchat o životě Islanďanů.

15:40 – 17:10 Marta Bartošková – Aðalsteinn Ásberg Sigurðsson

  • Aðalsteinn Ásberg Sigurdsson – islandský spisovatel, hudebník a vydavatel se stane hlavním hostem Islandského dne. V rozhovoru s překladatelkou Martou Bartoškovou se dozvíme nejen to, proč Islaďané jsou považováni za literární a hudební národ, ale jak se žije běžným Islanďanům v zemi zaplavené turisty.

17:30 – 17:50 Jan Sucharda – Setkání – povídky z Islandu

  • Křest nejnovější knihy fotografa Jana Suchardy; tentokrát se nejedná o obrazovou publikaci ale o sbírku povídek inspirovaných Islandem – zemí, kterou autor každoročně a opakovaně navštěvuje již skoro dvacet let. Ukázky přednese Michal Švec ze Skandinávského domu.

18:00 – 19:30 Rudolf Krautschneider – Island očima mořeplavce

  • Bezmála padesát let staví plachetnice a podniká na nich plavby oceánem, nejraději do polárních moří, která jsou podle něj plachetním rájem. Ve svých knihách píše o lidech a oceánu. Říká: „Ledový vítr vane možná proto, aby zahnal většinu lidí do teplých krajin a Arktida s Antarktidou mohly ještě chvíli klidně spát.“

Více informací na www.islandklub.com

18. Islandský den18. Islandský den

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: