100 let Bauhausu: Durynsko chystá na rok 2019 oslavy jubilea založení školy Bauhaus

100 let Bauhausu: Durynsko chystá na rok 2019 oslavy jubilea založení školy Bauhaus

Sté výročí Bauhausu je jednou z největších nadcházejících kulturních událostí v Německu. V roce 1919 tuto legendární školu umění a architektury v durynském Výmaru založil Walter Gropius. Prvky Bauhausu se dodnes inspirují architekti, designéři a umělci po celém světě a ovlivňují tak náš každodenní život.

Foto: Tillmann Franzen, Bildeigner: Bauhaus Verbund

Durynsko u příležitosti jubilea Bauhausu zve k tematické cestě za touto inspirací: přímo tam, kde to všechno začalo. Své kořeny zde má umělecká revoluce ve znamení nové doby. Revoluční duch Bauhausu a moderny spolu s nebývalou touhou experimentovat je zde patrný dodnes.

Premiéra 6. dubna 2019 – Výstava „Bauhaus pochází z Výmaru“ v novém Muzeu Bauhausu ve Výmaru

Výmar stojí coby rodiště Bauhausu v centru všeho dění – otevření nového Muzea Bauhausu ve Výmaru je jedním z vrcholů oslav nejen v Durynsku, ale také v celém Německu. Zcela nové, multimediální inscenace se zde dostane sbírce děl Bauhausu nadace Klassik Stiftung Weimar, jejíž základy položl ve 20. letech 20. století sám Walter Gropius.

Muzeum má především propojit historii Bauhausu ve Výmaru s otázkami životního stylu dneška a zítřka. A coby otevřené místo setkávání a diskuse v nově vzniklé kulturní čtvrti města nabídne současný pohled na dějiny moderny od počátků po dnešek. Návštěvníci se zde názorně a zážitkovou formou dozví, co umělce hnutí Bauhaus motivovalo a seznámí se s klíčovými prvky stylu Bauhaus od jejich vzniku až po soudobý vliv. K novému muzeu se pojí také vzorový dům „Am Horn“, první realizovaná stavba architektury ve stylu Bauhaus – od 18. 5. 2019 rovněž přístupný veřejnosti.

Univerzita Bauhaus a prohlídka památek

V centru pozornosti však bude i samotné místo vzniku, dnešní hlavní budova univerzity Bauhaus ve Výmaru. Zde v roce 1919 Walter Gropius zřídil institut „Staatliche Bauhaus in Weimar“. Do Durynska se mu podařilo přivést mezinárodní avantgardní umělce jako byli Lyonel Feininger, Johannes Itten, Wassily Kandinsky, Paul Klee, Oskar Schlemmer nebo László Moholy-Nagy, díky nimž si jeho vysoká škola umění získala uznání. Také v dnešní době univerzita Bauhaus sází na otevřenost, kreativitu a mezinárodní prostředí. Studenti si zde v současné době mohou volit mezi 40 studijními obory a programy

Hlavní budova univerzity, Van-de-Veldeho dům a vzorový dům „Am Horn“ jsou od roku 1996 památkami UNESCO. Obdivovatelé stylu Bauhaus by si neměli nechat ujít komentovanou prohlídku univerzity. Budovou s originálními schodišti, nástěnnými plastikami a rekonstruovaným pokojem otce zakladatele provázejí sami studenti. V Durynsku se dědictví Bauhausu však nedochovalo jen v podobě slavných staveb, ale například také v hrnčířských a tkalcovských dílnách v Dornburgu a Erfurtu.

Výroba ve stylu Bauhaus v Dornburgu – durynská keramika

U příležitosti jubilea Bauhausu se 21. dubna 2019 v Dornburgu návštěvníkům otevře dílenské muzeum, které nabídne autentický zážitek přímo na místě výroby. K vidění zde budou nejen vzácné kusy od Krehana a Boglera či Lindigova takzvaná Grand-Prix váza, která získala ocenění na světové výstavě v Paříži v roce 1937. Díky originálnímu inventáři zde bude možné na vlastní kůži zažít atmosféru dílen, kde se experimenty nešetřilo.

Tkalcovské umění v Durynsku

Za nejinovativnější, nejúspěšnější a nejproduktivnější produkci výmarského Bauhausu je považováno tkalcovství. V domě Margarethy Reichardtové v Erfurtu se s ním lze ještě dnes setkat na originálních ručních tkalcovských stavech. Margarethe Reichardtová během 50 let svého aktivního působení vytvořila skvělé dílo, především v podobě látkových vzorů a gobelínů. Dnes v domě Margarethy Reichardtové předvádí tvorbu látek podle historických předloh na tkalcovském stavu Cristine Leisterová, jedna z jejích studentek.

Velký okruh Durynskem

Hosté se po stopách vzniku Bauhausu a moderny v Durynsku mohou vydat na okruh po 30 vybraných stavbách, z nichž část je rovněž památkově chráněna. Klasické ikony a klíčové stavby, jednotlivé domy a výstavy – spektrum památek je široké a sahá od autentických míst a památek UNESCO až po malá nenápadná místa, která vyprávějí dějiny durynské moderny. Tato vybraná místa tvoří interaktivní okruh, který je možné objet vlakem, autem, nebo na kole.

Durynsko si předsevzalo v roce 2019 ukázat, že duch Bauhausu žije nejen ve Výmaru, ale také mimo nejslavnější působiště. S divokými začátky Bauhausu je možné se seznámit pouze v Durynsku.

Výstavy, vystoupení a spousta dalších akcí u příležitosti jubilea ukáže, že Bauhaus je v Durynsku inspirací dodnes.

Z Durynska do světa – více informací o 100. výročí založení Bauhausu: www.visit-thuringia.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: