Doprava

Cestování po Slovinsku je neobyčejně příjemné a zajímavé a to bez ohledu na to, jaký dopravní prostředek použijete. Jízda vlakem autobusem a také vlastním automobilem obvykle přináší řadu nových zážitků a poskytne vám dostatek příležitostí k pozorování zdejší nádherné krajiny. Velkou výhodou jsou malé rozměry Slovinska, takže jen velmi zřídka budete nuceni cestovat delší dobu. Celkem lze říci, že jak autobusy, tak vlaky jsou čisté, spolehlivé a vcelku levné. Ceny vlakových jízdenek jsou sice o něco nižší, ale s autobusy se z pochopitelných důvodů dostanete do podstatně většího počtu míst. Pokud pojedete vlastním dopravním prostředkem, budete se moci po Slovinsku pohybovat zcela volně a obvykle bez jakýchkoli potíží.

Vlaky

Slovinská železniční doprava (Slovenske železnice) funguje spolehlivě a ceny jízdenek nejsou nijak vysoké. Celková délka tratí dosahuje v současnosti přibližně dvanácti set kilometrů, přičemž bezmála polovina je elektrifikována. Všechny hlavní vlakové trasy, samozřejmě včetně těch mezinárodních, prochází přes hlavní město. Dokonce i v případě že neplánujete návštěvu Lublaně, uděláte dobře, když zamíříte nejprve právě sem a dále se vypravíte některým z četných spojů vyjíždějících z místního hlavního nádraží – ušetříte si řadu přesedání na malých, pro cizince ne vždy přehledných nádražích.[cut]

Vlaky (vlaki) se dělí na běžné osobní vlaky (potniški), které zastavují ve všech stanicích po trase, vlaky Intercity (IC), které jsou podstatně rychlejší, pohodlnější a zastavují jen na vybraných místech a poměrně nové, velmi rychlé vlaky Inter City Slovenia (ICS) tvořené pouhými třemi vozy a jezdící na trase Maribor–Lublaň se zastávkami na železničních stanicíchPragersko, Celje a Zidani Most. Uvedenou trasu tímto způsobem projedete za pouhou hodinu čtyřicet minut. Vozy jsou klimatizované, nabízí občerstvení s obsluhou a také služby tělesně postiženým cestujícím. Vzhledem k malým rozměrům země se tu nesetkáte s žádnými nočními rychlíky. Slovinsko se pyšní velmi dobrým železničním spojením se sousedními zeměmi. Pravidelné spoje směřují z Lublaně do Bělehradu, Budapeště, Mnichova, Benátek, Vídně a Zagrebu. Za jízdenku do některých z uvedených spojů s označením InterCity (IC), EuroCity (EC) a EuroNight (EN) se vybírá příplatek.

Ve vlaku obvykle nenajdete speciální vozy k dopravě kol, což však nic nemění na tom, že tento příjemný opravní prostředek lze bez potíží přepravovat ve všech vlacích (s výjimkou ICS) – za příplatek. Podrobnější informace nejen ohledně přepravy kol najdete na webové stránce www.slo-zeleznice.si. Většina jízdních řádů má vysvětlivky v angličtině a u přepážek s jízdenkami si někdy můžete vyzvednou jednoduše zpracované brožury s přehledem vlaků vyjíždějících z dané stanice. Na žluté tabuli s nápisem Odhodi zjistíte dobu odjezdu vlaku, o příjezdu informuje tabule označená slovem Prihodi. Pokud se po Slovinsku chystáte pohybovat vlakem, možná se vám vyplatí investovat do tištěného jízdního řádu Vozni Red Slovenske Železniške, který si můžete zakoupit na většině železničních stanic.

Jízdenky

Jízdenky na domácí vlakové spoje si můžete koupit přímo na vlakovém nádraží (železniška postaja) v den odjezdu a také až dva měsíce předem. Pokud do vlaku vstoupíte bez platné jízdenky a dokážete uvést přesvědčivý důvod, proč jste tak učinili, zaplatíte příplatek. Pokud se pokusíte cestovat „na černo“, což rozhodně nedoporučujeme, můžete dostat pokutu až 40 euro. V některých železničních stanicích již můžete platit kreditní kartou, a to jak za domácí, tak zahraničníspoje.
Cena jízdného se vypočítává podle ujeté vzdálenosti, přičemž za zpáteční jízdenku (povratna vozovnica) zaplatíte přesně dvojnásobek ceny požadované za jízdu jedním směrem (enosmerna vozovnica). Rychlejší a pohodlnější vlaky ICS jsou dražší. Slevy na jízdně v domácích spojích jsou k dispozici pro děti do věku šesti let (zdarma) a pro děti ve věku od šesti do dvanáct let (padesátiprocentní sleva).
Místa si je třeba rezervovat (rezervacije) ve všech spojích označených na jízdním řádu písmenem R v rámečku (jde o všechny spoje kategorie ICS a některé mezinárodní vlaky). Volitelná je rezervace u vozů s označením R – bez rámečku. Jízdenky na mezinárodní vlaky je dobré koupit s denním či dvoudenním předstihem. Mimo vlakových nádraží jsou jízdenky na mezinárodní vlakové spoje k dostání v některých cestovních kancelářích. Slovinské železnice nevydávají pro cesty po domácích tratích žádné průkazky. [/cut]

Autobusy

Síť slovinských autobusových spojů je provozována poněkud nepřehlednou řadou menších a větších autobusových společností. Většina linek je nicméně spolehlivá a ceny nejsou nijak vysoké. Ve vozech je obvykle čisto, sedadla jsou poměrně pohodlná a pokud necestujete v pátek od 12.00, jen málokdy budete mít potíže s hledáním volného místa. Jízda autobusem sice není tak klidná a pohodlná jako cestování vlakem, ale zato se tímto způsobem dostanete do podstatně většího počtu míst. Velkou výhodou je také větší počet spojů. Je nicméně třeba vědět, že zejména ve venkovských částech země je množství autobusových linek stále více redukováno – zejména v sobotu a neděli – a místy se vám může stát, že spoj byl zcela zrušen.
[cut]Ve městech jako jsou Lublaň, Maribor a Koper najdete velká autobusová nádraží (avtobusna postaja) s počítačem řízeným prodejem jízdenek, takže lístek si tu můžete koupit třeba i s několikahodinovým a někdy i několikadenním předstihem – včasný nákup doporučujeme zejména pokud se chystáte na jízdu z hlavního města do některého z přímořských letovisek (obzvláště během hlavní turistické sezony). Jinak zcela postačí, když se postavíte do řady a zaplatíte přímo řidiči. V případě že cestujete s rozměrným zavazadlem, budete jej muset uložit v zavazadlovém prostoru autobusu, za což se platí menší příplatek. Stejně jako u vlaků je jízdné vypočítáváno podle ujeté vzdálenosti.[/cut]

Jízda na kole

Slovinsko je nádherná země s velmi proměnlivým reliéfem a dostatkem příležitostí k výpravám na kole. Najdete tu obtížné horské trasy vedoucí územím Národního parku Triglav, ale také nenáročné cyklostezky procházející rovinatou oblastí Prekmurje. Celkově lze říci, že zdejší cyklistická komunita je velmi dobře organizována acykloturisté zde mají k dispozici velký počet dobře udržovaných tras. Jinak se na kole můžete bez potíží pohybovat po všech silnicích s výjimkou dálnic. Ve většině velkých měst najdete větší či menší počet udržovaných cyklostezek, které by vás měly ochránit před automobilovou dopravou, která však není v žádném případě nějak nadměrně hustá a jízda většinou měst je vcelku bezpečná. Je dobré vědět, že kola je možné přepravovat všemi vlaky s výjimkou vozů ICS – platí se malý poplatek. Některé autobusy umožňují uložení bicyklu v zavazadlovém prostoru. [cut]

Jízda autem

Jízda automobilem je ve Slovinsku celkem vzato příjemná a místy i zábavná. Země je sice známá vysokým počtem automobilů (v přepočtu na obyvatele), ale zdejší silnice jsou dobře udržované a jen velmi zřídka nadměrně rušné, takže se vám často stane, že budete mít dost času a prostoru ke klidné jízdě, v jejímž průběhu se při vši nezbytné opatrnosti budete moci věnovat pozorování krajiny. Řízení automobilu ve Slovinsku vás pravděpodobně neunaví, neboť vzdálenosti, které je při přejezdech nutné překonat nejsou nijak velké. Při výpravách do vyšších horských poloh byste měli mít na paměti, že některé průsmyky – například průsmyk Vršič v Julských Alpách – bývají po hustém sněžení uzavřeny (někdy jen pár dnů, jindy třeba i celé týdny). K jízdě po Slovinsku budete potřebovat platný řidičský průkaz, technický průkaz k vozidlu a samozřejmě pojištění odpovědnosti za škody známé jako povinné ručení (zelená karta).
Slovinci s velkou oblibou stopují, takže se vám může snadno stát, že u silnice – především u výjezdů z hlavního města a dalších velkých center – spatříte dlouhou řadu studentů čekajících na odvoz domů. Nejrušnějším dnem je v tomto ohledu samozřejmě pátek.V případě že se rozhodnete sami využít vstřícnosti jiných řidičů, stačí, když se vyhnete nejvytíženějším úsekům a jistě nebudete dlouho čekat. Stejně jako jinde je však i zde třeba dávat dobrý pozor, koho berete, případně ke komu nastupujete do vozu.

Silnice a služby

Slovinsko je protkáno dálnicemi (avtocesta). Dálnice A1 prochází z východu na západ, zeŠentilje ležícího severně od Mariboru do Koperu, pobřežního města u Jaderského moře (využít můžete také krátký úsek rychlostní komunikace z Postojne do Nove Gorice známý jako H4) a dálnice A2 směřuje ze severu na jih, od tunelu Karavanke (na hranicích s Rakouskem) do Obrežje na chorvatských hranicích (dále pak pokračuje směrem na Záhřeb) – oba uvedené dálniční tahy prochází hlavním městem. Mýtné se platí na dokončených úsecích.  Státní silnice spojující velká města a hlavní turistické oblasti jsou označovány jednomístným číslem, menší silnice druhé a třetí třídy mají dvoumístná a třímístná čísla.
Čerpací stanice (Bencinska črpalka) najdete prakticky všude, dokonce i v těch nejodlehlejších částech země. Většina je otevřena přibližně od 7.00 do 20.00 nebo 21.00, ale stále častěji se setkáte s čerpací stanicí s nepřetržitou otevírací dobou – obvykle jsou umístěny na předměstích velkých měst a v blízkosti známých turistických center. Benzín je ve Slovinsku relativně levný, za litr zde obvykle zaplatíte o něco méně než ve většině západoevropských zemí. Nejběžněji se tu stejně jako všude v Evropě používá bezolovnatý benzín s oktanovým číslem 95 (neosvinčen bencin). Na většině čerpacích stanic dnes již přijímají kreditní karty.
Ve městech je v tak zvaných „bílých zónách“ (jsou označeny nepřehlédnutelným bílým pruhem) možné parkovat maximálně jednu hodinu. Ještě přísnější režim platí v „modré zóně“, kde se smíte zdržet pouze půl hodiny (bez poplatku). Slovo brezplačno znamená bezplatné parkování. Na oficiálních parkovištích zaplatíte v průměru 1 euro za hodinu.
Podrobné informace pro motoristy poskytuje Slovinská automobilová asociace (Avto-moto zveza Slovenije nebo jenAMZS) se sídlem v hlavním městě, na ulici Dunajska 128 (tel.: 01/530-5100). Její informační centrum (denně 5.30–23.00; tel.: 01/530-5300) nabízí bezplatné rady a pomoc. Velmi dobrým zdrojem poučení pro motoristy je rovněž skvěle vedená webová stránka (www.amzs.si), kde se dozvíte prakticky vše o cestování Slovinskem a především zde najdete aktuální informace o dopravní situaci na hlavních silničních tazích. Slovinská automobilová asociace rovněž vydává turistickou mapu Slovinska – měřítku 1:270 000.

Pravidla silničního provozu

Automobily se ve Slovinsku stejně jako V České republice a většině Evropy pohybují po pravé straně vozovky. Na dálnicích je třeba udržovat maximálně sto třicetikilometrovou rychlost, na silnicích první, druhé a třetí třídy se jezdí maximálně sto kilometrů v hodině a v zastavěných oblastech platí padesátikilometrová rychlost. V obytných částech je zakázáno používat klakson, výjimky platí pouze pro situace, kdy by mohlo dojít k vážnému narušení silničního provozu. Za jízdy se nesmí používat mobilní telefon (bez hand free sady). Řidiči, stejně jako ostatní členové posádky musí být připoutáni. Potkávací světla musí být zapnuta po celý rok, bez ohledu na to, po jaké silnici se pohybujete. Vozy musí být také vybaveny červeným trojúhelníkem pro případ nehody či poruchy.
Pokud vás zastaví policie – policisté se v hojném počtu zdržují zejména u vjezdů do obydlené zástavby –, budete muset předložit všechny nezbytné dokumenty, takže je mějte vždy připraveny ve vozidle, zelená karta v hotelovém pokoji vám může přidělat mnoho starostí. Veškeré přestupky proti dopravním předpisům (především rychlá jízda, jízda bez připoutání, nesprávné parkování atd.) se ve Slovinsku trestají pokutou ve výši 5 000 SIT až velmi citelných45 000 SIT, která se vybírá na místě – konkrétní sumasamozřejmě závisí na závažnosti přestupku. Není asi třeba říkat, že pití alkoholu před jízdou je ve Slovinsku zakázané. Doposud je povoleno 0,05 mg alkoholu na 100 ml krve, avšak i s tímto množstvím se vám může stát, že dostanete pokutu až 80 euro. Jakékoli větší množství alkoholu v krvi se trestá pokutou dosahující až 380 euro a zabavením řidičského průkazu.

Nehody a pomoc v nouzi

Pokud vás při cestách po Slovinsku postihne nehoda, volejte asistenční službu Slovinské automobilové asociace známu pod zkratkou SPI – k dispozici je nepřetržitě fungující nouzová linka 1987. Autoopravny s nepřetržitým provozem najdete v Celje, Koperu, Kranji, Lublani, Mariboru, Otočeci a Postojne. V dalších městech jsou servisní centra otevřena obvykle od 7.00 do 20.00. Jejich seznam s adresami a telefonními čísly najdete na webové stránce Slovinské automobilové asociace (AMZS). Všechny nehody je třeba hlásit policii na telefonní číslo 113.

Půjčovny automobilů

Pronajímání automobilů je ve Slovinsku velmi snadné, tedy za předpokladu, že je vám alespoň dvacet jedna let a vlastníte platný řidičský průkaz. Automobil si můžete jednoduše objednat prostřednictvím některé z dále uvedených půjčoven, které někdy nabízejí poměrně zajímavé slevy. Jakmile se ocitnete ve Slovinsku, doporučujeme využít nabídky v  prostoru letiště Brnik, kde najdete kanceláře všech velkých půjčoven. Ty jsou samozřejmě zastoupeny hojně také ve středu hlavního města. Některé velké půjčovny navíc mají svá zastoupení v dalších velkých slovinských městech.
Ceny pronájmu nejsou bohužel nijak nízké. Za jednodenní zapůjčení průměrného vozu dáte přibližně 50 EUR a často i výrazně více (při neomezeným počtu ujetých kilometrů) a týdenní pronájem vás vyjde na 260 EUR. Jako všude jinde i ve Slovinsku se vyplatí půjčovat si vůz na delší dobu. Cenová nabídka většiny hlavních půjčoven se nijak výrazně neliší, poněkud výhodnější taxy najdete v některých místních společnostech, jako například u ABC Cars v Lublani, takže se vyplatí obvolat před konečným výběrem několik míst. Běžně je třeba složit zálohu a poměrně často se vyžaduje kreditní karta. Dříve než podepíšete smlouvu, dobře si ji přečtěte a ujistěte se, že neobsahuje nějaká nepříjemná omezení, jako například počet povolených kilometrů. Rozhodně se také zeptejte, jak se zachovat v případě nehody, a především jakým způsobem a do jaké výše krytí je automobil pojištěn. Některé společnosti možná nebudou příliš nadšeny, pokud jim oznámíte, že s vozem hodláte cestovat za hranice Slovinska, zejména pokud se chystáte do Chorvatska či Maďarska. Mohou vám vůz odmítnout vydat, ale pravděpodobně se spokojí se přiúčtování nepříliš vysokého poplatku za připojištění. Rozhodně se však nevyplácí případnou cestu do zahraničí utajovat.

Mezinárodní půjčovny automobilů

Avis, (tel.: 0870/606 0100, www.avis.co.uk).
Budget, (tel.: 0800/181 181,www.budget.co.uk).
Europcar, (tel.: 0845/722 2525, www.europcar.co.uk).
Hertz, (tel.: 0870/844 8844, www.hertz.co.uk).
National, (tel.: 0870/536 5365, www.nationalcar.co.uk).
Holiday Autos, (tel.: 0870/400 0099, www.holidayautos.co.uk).
Suncars, (tel.: 0870/500 5566, www.suncars.com).
Thrifty. (tel.: 01494/751 600, www.thrifty.co.uk). [/cut]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: