Covid, zdraví a bezpečnost

5. 6. Do SLOVINSKA je možné cestovat bez testu, karantény a očkování. Slovinsko aktualizovalo svůj červený seznam, na kterém nyní zůstal akorát Moravskoslezský kraj (kde je třeba antigenní test, PCR test, očkování nebo potvrzením od lékaře o prodělání COVID-19), ze všech ostatních krajů cestování bez omezení. Pro vstup do Slovinska je třeba vyplnit formulář na této stránce. POZOR! Pokud se budete chtít ubytovat, tak je třeba PCR test, prodělání nemoci nebo očkování.

16. 4. Aktuální info od Miskephotos a Holky s bucket listem a jejich psích parťáků z cesty do CHORVATSKA a SLOVINSKA! – Prohlédněte si parádní fotky od Míši v galerii!

S kamarádkou Luckou a třemi čtyřnohými mazlíčky jsme chtěli přes Velikonoce cestovat po Čechách, ale protože nám zavřeli okresy, nezbylo nám nic jiného než vyjet do zahraničí. To totiž zakázané nebylo. Nezastavil nás ani fakt, že se nám před cestou rozbilo „obytné“ auto, kterým jsme měli jet. Vzali jsme tedy menší, vyjeli o pár hodin déle a moc netušili, kde skončíme. Vyrazili jsme směr Slovinsko a Chorvatsko, ale v kurzu byla taky Černá Hora, nebo Albánie. Řekly jsme, že pojedeme prostě tam, kam nás pustí. 
První kontrolu na rakouských hranicích zajímalo pouze to, jestli tranzitujeme a chtěli vidět pasy od všech psů, z nichž jeden měl jen klasický očkovací průkaz. Nakonec se jen koukli, zda jsou odčervení a upozornili nás, abysme je správně připoutaly. Tasemnice by možná mohla být v Rakousku větší problém než Covid.
Na Slovinsko jsme chtěli vstoupit malou hranicí přes Villach. Ta ovšem byla zavřená, tak jsme to museli otočit a vstoupit na Slovinsko přes větší hranici po dálnici. Možná díky tomu, že jsme tam byli pozdě v noci, nás nikdo nekontroloval. A tak jsme na Slovinsku pár dní pobyli, ačkoli tam oficiálně vládl celkem tvrdý lockdown. Nikdo nás ale nikde neřešil. Celou dobu jsme spali v autě a ohleduplně se vyhýbali civilizaci. Později jsem cestou do Chorvatska přejela 2x odbočku a ocitli jsme se v Itálii. Opět bez kontrol, na mávnutí. Zpět do Slovinska jsme ale museli přejet další malou, nehlídanou hranici, oficiálně otevřenou jen pro místní.
Chorvati byli jediní, kdo chtěl vidět testy a ptali se také na online dotazník. Chorvatsko byla skvělá volba. Vládlo tam skvělé počasí, roušky se musely nosit jen uvnitř a většina obchodů byla asi otevřená (moc jsme je nevymetaly, tak nemůžu s určitostí říct). Restaurace byly uvnitř zavřené, ale mohlo se sedět na zahrádkách. Cestou zpět jsme všechny hranice projeli opět na mávnutí bez kontroly až na ty rakouské. Tam si jen oskenovali naše občanky, zeptali se, jestli tranzitujeme a to bylo vše.
Když jsme si na internetech přečetly, jak složité je se do všech zemí dostat, bylo nám smutno z rozdílnosti s realitou. Cestování je možné i v dnešní době a to i v souladu s pravidly. Je to jednodušší, než si myslíte. Domnívám se, že když se člověk pohybuje v přírodě, spí v autě a média sleduje minimálně, strach, který se z nich valí, ho nemůže dostihnout. Podrobnější itinerář i informace jsem uložila na Instagramu do složky Kovikonoce, jak jsme náš legendární trip nazvaly. Tímhle výletem ale rozhodně nekončíme. Nezapomeňte si prohlédnout fotky od Míši v galerii!

30. 3. Do Slovinska lze přicestovat buď na základě některé z výjimek nebo platí povinnost předložit negativní PCR (nesmí být starší 48 hodin od odebrání vzorků) nebo antigenní test (nesmí být starší než 24 hodin od odebrání vzorků) nebo podstoupit 10-denní karanténu. Pro cestu do Slovinska je nezbytné mít při sobě platné cestovní doklady. 

16.10.2020 Cestovatelé bez negativního tetu (ne staršího 48 hodin) mohou být posláni do 10-ti denní karantény.

Slovinsko je obecně považováno za bezpečnou zemi. Zejména v přímoří se doporučuje zvýšená opatrnost na krádeže osobních dokladů a peněz.

Zdravotním rizikem ve slovinské přírodě jsou klíšťata přenášející virovou encefalitidu, ohniska vztekliny nejsou v turisticky vyhledávaných oblastech.

Zločinnost

Slovinsko je zemí s velmi nízkou zločinností a tudíž jedna z vůbec nejbezpečnějších zemí Evropy. Během svého pobytu se pravděpodobně nesetkáte s žádnými vážnějšími potížemi, neboť násilí vůči cizincům zde prakticky vůbec neexistuje a dokonce i drobným krádežím cenností tu dochází jen zřídka. Přesto se však vyplatí zbytečně neriskovat a vždy si dávat pozor na cennější předměty. Při pozdně nočním návratu si vždy dobře vyberte cestu, vyhýbejte se neosvětleným místům a odlehlým uličkám. Při jízdě plným dopravním prostředkem si přidržujte kabelku či jiné cestovní zavazadlo a peníze mějte vždy dobře uschované. Nikdy rovněž nenechávejte auto odemčené, dokonce i v případě že se od něj vzdalujete jen na několik málo minut.

[cut]Pokud se během svého pobytu ve Slovinsku dostanete do kontaktu s policií (policija) – běžně se to rozhodně nestává -, zjistíte, že naprostá většina strážců zákona jsou příjemní a slušní lidé, obvykle hovořící alespoň lámanou angličtinou. O identifikaci budete pravděpodobně požádáni pouze pokud vás policie zastaví kvůli nějakému dopravnímu přestupku. V případě budete během pobytu ve Slovinsku okradeni, kontaktujte policii, která s vámi sepíše nezbytný protokol a vybaví vás zprávou pro vaši pojišťovnu – bez ní vám způsobená škoda nebude uhrazena. Pokud byste byli zatčeni nebo byste potřebovali jakoukoli právní radu, obraťte se na české velvyslanectví v Lublani. Policii je možné přivolat na telefonním čísle 113.

Zdraví

Zdravotní péče je na dobré úrovni, nezbytná první pomoc na základě bilaterální dohody poskytována zdarma, je třeba předložit průkazku o povinném zdravotním pojištění v ČR, Formulář E111 a cestovní pas či občanský průkaz.

Zdravotní rizika spojená s cestou do Slovinska jsou minimální a před odjezdem rozhodně nebudete potřebovat žádné speciální očkování. Pouze v případě že se chystáte na delší výpravy do hor a lesnatých částí země – zejména v období od března do října –, byste se měli nechat očkovat proti klíštěcí encefalitidě, ačkoli možnost, že onemocníte po jednom kousnutí, je velmi malá.

Voda z místních městských vodovodů je naprosto nezávadná, pokud by vám chutí či jinak nevyhovovala, můžete vybrat ze široké nabídky balené vody a také řady minerálních vod.
Většina potíží je spojena s místními klimatickými poměry.Zdejší léta jsou totiž obvykle velmi horká, zejména v centrální, jižní a východní části země, takže si rozhodně nezapomeňte vzít s sebou opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Naopak v horských oblastech vás může zastihnout prudká bouřka a následné silné ochlazení. [/cut]Pokud nechcete nadměrně riskovat zdraví a v extrémním případě i život, jistě sevybavíte vhodnou obuví a přiměřeným oděvem. Důležitý je při horských túrách takédostatek tekutin a potravy.

Při menších zdravotních problémech se můžete obrátit na lékárnu (lekarna), s profesionálně skvěle připravenými zaměstnanci – většina z nich hovoří velmi solidní angličtinou. Otevírací doba lékáren se místo od místa liší, ale obecně platí, že byste měli uspět odpondělí do pátku 7.00 až 19.00 nebo 20.00. Informace o adrese nejbližší nepřetržitě otevřené lékárny (dežurna lekarna) najdete ve výkladu. V naléhavých případech můžete přivolat sanitku (112), která vás rychle odveze do nejbližší nemocnice (bolnica), kde se vám dostane profesionální péče.

Pojištění

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: