HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Thajsko

VYBAVENÍ NA CESTY

Na mořském kajaku po thajské přehradě Ratchaprapha aneb dobrodružství na dosah

Na mořském kajaku po thajské přehradě Ratchaprapha aneb dobrodružství na dosah

Cestovatel Jan Styblík se rozepsal o tom, jak cestovat po Thajsku s nafukovacím kajakem od Gumotexu.

Reportáž: Na mořském kajaku za chovateli krabů

Reportáž: Na mořském kajaku za chovateli krabů

Jak se v Thajsku chovají krabi na krabích farmách? A jaké je putování thajskou džunglí na mořském kajaku? Přečtěte si reportáž od Jana Styblíka.

5 zajímavých faktů o nejnavštěvovanější turistické atrakci v Thajsku - královské Ayutthaye

Nasedáme na rozvrzané staré kolo a vydáváme se do spletitých ulic dnes již poměrně moderně vypadajícího thajského městečka Ayutthaya. Těžko uvěřit, že mezi novými budovami a kvalitními silnicemi můžeme narazit až na 400 buddhistických klášterů.

REPORTÁŽ: Barevná thajská vesnická veselka s banánovníkem a whisky v hlavní roli

Při pohledu do zrcadla ještě jednou upravuji svou sváteční košili. Venku už na mě troubí, vybíhám z domu a naskakuji do jednoho z aut v malé koloně. Jedeme podél leknínových jezer a já jsem trochu napnutý, jelikož nevím, co mě čeká. Je lednová sobota časně ráno, venku 30 stupňů. Jsem dnes pozván na svatbu kolegyně. Bude to pravá vesnická veselka v Thajsku, kde momentálně bydlím.

Odjíždíte na delší dobu z republiky? Přečtěte si návod, co všechno vyřídit se zdravotním pojištěním a sociálním zabezpečením

Plánujete delší cestování a nevíte, jak to ovlivní vaše zdravotní a sociální pojištění? Co je všechno potřeba oběhat a zařídit, abyste se později nedostali do problémů kvůli neplacení a nebo nezaplatili zbytečně moc? Níže najdete stručného průvodce, jak se připravit na cestu a minimalizovat své výdaje právě za zdravotní a sociální pojištění.

Na mořském kajaku v Národním parku Mu Ko Ang Thong

Na mořském kajaku v Národním parku Mu Ko Ang Thong

Ano, Thajsko je vážně plné turistů. Ale naprostá většina z nich sem jezdí právě kvůli tomu, že země má opravdu co nabídnout – například také možnost všem těm turistům uniknout a Thajsko si užít v naprosté samotě, kterou nenaruší ani davy lidí v podstatě kousek od vás.

FOTOREPORTÁŽ: Thajsko, země tisíce zlatých budhů

FOTOREPORTÁŽ: Thajsko, země tisíce zlatých budhů

Zlaté lesklé chrámy, zapálené kouřové tyčinky, cinkání drobných mincí, monotónní modlitby, vůně kokosové polévky, spousty malých krámků, záplavy úsměvů, písmo, které nikdo nepřečte, indičtí sloni a rozpustilé opice nás obklopují po celou dobu naší cesty napříč severním Thajskem - a nad tím vším shlíží moudré oči Buddhovy.

Proč digitální nomádi milují coworking v Thajsku

Proč digitální nomádi milují coworking v Thajsku

Thajsko je dlouhodobě na prvním místě v nejoblíbenějších destinacích pro digitální nomády. Důvodem nejsou jen nízké životní náklady a asijská exotika. Velmi výrazným činitelem jsou coworkingová centra, která umožňují magická setkání a spojují digitální nomády v silnou komunitu.

Na mořském kajaku po zátoce Phang-Nga

Na mořském kajaku po zátoce Phang-Nga

Poslední dva dny bylo relativně stabilní počasí, sice větší vlny a silnější vítr, ale aspoň byl spolehlivě východní. Vyrážím brzy ráno, vlny jsou možná větší než včera odpoledne, ale snad se postupně zmenší. Zpátky bych měl pádlovat s větrem v zádech...

Na mořském kajaku mezi mangrovovými lesy

Na mořském kajaku mezi mangrovovými lesy

Jsem za další „odbočkou“ z hlavního toku s přístavištěm, odkud vyplouvají lodě do zátoky Phang-Nga, všude kolem hustý porost mangrovových lesů, na první pohled jednolitý, přesto pestrý nesčetnými odstíny zelené, s větvemi stromů místy dosahujícími určitě dva metry nad hladinu.

Most pře řeku Kwai: thajská turistická atrakce s puncem smrti spojeneckých vojáků i asijských civilistů

Píše se červen 1942. Američané poprvé prolamují japonské válečné úspěchy a v bitvě u Midway rozdrtí jejich letadlové lodě. Japonci se začínají bát o svou dosavadní námořní převahu a vymyslí plán zásobovací železnice. Právě ta ponese za pár let děsivé jméno „Železnice smrti“ a stane se cílem cest mnohým turistů…

Národní park Khao Sok, thajský ráj na zemi

Národní park Khao Sok, thajský ráj na zemi

Stále zelený prales, vápencové skály mířící ostře k nebi a unikátní flora i fauna. Co si přát víc? Co třeba nějaký unikát. Třeba rostlinu s nejtěžším květem na světě? OK, máte ji mít. Vítejte v národním parku Khao Sok.

Wat Rong Khun - chrám, který sestoupil z nebes

Wat Rong Khun - chrám, který sestoupil z nebes

Buddhistické chrámy v Thajsku, patří bezesporu k největším turistickým atrakcím. V celé zemi je jich okolo čtyřiceti tisíc, které byly postaveny v různém čase. Wat Rong Khun, který je spíše známý cizincům pod názvem „bílý chrám“, je ale přeci jiný.

Sirinat: thajský národní park hned vedle letiště

Sirinat: thajský národní park hned vedle letiště

Phuket je ostrovem a thajskou provincií zároveň. Může za to jeho poloha v Andamanském moři i rozloha 543 km2. Rozkládá se v bezprostřední blízkosti mezinárodního letiště a je snadno přístupný pěšky i busem a krom pevniny k němu náleží i část moře, takže hledač neprošlápnutých cest se k němu dostane i po vodě. Třeba na jachtě. Znáte ho?

Do Thajska s cestovní kanceláří Avetour!

Do Thajska s cestovní kanceláří Avetour!

Thajsko nejsou jen nádherné pláže s bílým pískem, rajské ostrovy a hřející sluneční paprsky. Najdete zde také spoustu zajímavých národních parků nebo krásná města s bohatou historií.

BANGKOK: Průvodce pro první cestu do thajského hlavního města

BANGKOK: Průvodce pro první cestu do thajského hlavního města

Osvědčené informace o ubytvání, dopravě, stravování i tipy na výlety! Jedete-li do Bangkoku, nezapomeňte si přečíst našeho průvodce městem!

7 tipů, kam se podívat ve vnitrozemském Thajsku

7 tipů, kam se podívat ve vnitrozemském Thajsku

"Do hor?" "Do pralesa?" nevěřícně kroutí hlavou vlezlý průvodce v Bangkoku. Většina lidí směřuje do "města andělů", aby odtud pokračovala na poklidné pláže thajských ostrovů. My se moři zcela vyhnuli - tady jsou naše tipy na výlety.

Na ostrovech okolo Samui najdete místa z kultovní knihy Pláž

Na ostrovech okolo Samui najdete místa z kultovní knihy Pláž

Pralesní Full Moon Party najdete na ostrově Ko Phangan, potápěčskou mekku zase na ostrově Ko Tao, mimo to spoustu míst z knihy Pláž. Ostrovy kolem Samui mají zkrátka co nabídnout.

Thajský buddhismus a šlehačkové chrámy: Wat Rong Khun

Thajský buddhismus a šlehačkové chrámy: Wat Rong Khun

Po týdnu v Thajsku se můžete cítit trochu unaveni klasickými chrámy, zlatými pagodami, a dokonce i historicky cenným ležícím Buddhou. Je libo trochu našlehaného betonu?

Víte, jak procestovat Thajsko za 120 USD?

Víte, jak procestovat Thajsko za 120 USD?

Cestovat se dá levně. Opravdu! Strávit 3 týdny v jižním Thajsku, přičemž většinu na turisticky "profláklém" ostrově Phuket vypadá jako hodně "low end". Pojďme se chvíli bavit o penězích, třeba vás o tom přesvědčím.

O tom, jak se moje jméno dostalo na střechu buddhistického chrámu v Sukhothaii

O tom, jak se moje jméno dostalo na střechu buddhistického chrámu v Sukhothaii

Komentovaná procházka po klášteře, návštěva mnišského obydlí i instruktáž o modlení. A co za to? Jen malý příspěvek na stavbu chrámu! Vaše jméno bude na střešní tašce.

Ženy thajského horského kmene Akha nosí čepice, aby jim do hlavy nevstoupili zlí duchové

Etnické menšiny žijící v kopcovitých džunglích severní části Thajska se jazykem, oblékáním, zvyky i náboženstvím liší od většinové thajské společnosti. Jejich příslušníci dosud žijí velmi primitivním způsobem, stejně jako před staletími.

Jak to chodí v thajském go-go baru

Jak to chodí v thajském go-go baru

Nevěřili byste, co všechno thajské dívky dovedou provést částmi těla, které by měly zůstat skryty. O své zážitky z go-go baru se s námi podělily dvě odvážné cestovatelky.

Bangkok je městem hříchů

Bangkok je městem hříchů

Řeka půlící město na dvě části, vysoké mrakodrapy a slumy, staré chrámy a supermoderní obchodní centra, obchody na ulici a sedm miliónů lidí nakupujících v nich. Tak to je Bangkok, hlavní město hříchů i prosperity Thajska.

Thajská Pattaya je hříšným městem plným prostituce

Thajská Pattaya je hříšným městem plným prostituce

Hříšné město Pattaya leží jen několik hodin jízdy od Bangkoku. Pláže sice nepatří mezi nejhezčí thajské kousky, ale přesto do Pattayi proudí tisíce návštěvníků ze všech koutů světa. Někteří jedou hledat sexuální dobrodružství, a jiní jsou jen zvědaví, jak vypadá město plné bordelů.

Stopnul jsem si jachtu do Thajska

Stopnul jsem si jachtu do Thajska

Pln očekávání zvedám kotvu. Vzdálenost mezi Langkawi a Phuketem se dá zvládnout relativně rychle. Avšak nikam nespěcháme. Není kam. Po cestě je spousta nádherných tropických ostrovů, které by bylo hříchem cestou nenavštívit.

Kaeng Krachan: Údolí hladových tygrů v Thajsku

Kaeng Krachan: Údolí hladových tygrů v Thajsku

Ranní opar se pomalu zvedá, pralesem se line křik probouzející se zvěře, slunce proráží svými paprsky husté větvě národního parku Kaeng Krachan. Tygr na noční návštěvu nepřišel. Vydejme se spolu na expedici do hloubi thajsko-barmského pralesa.

Město budoucnosti? Bangkok

Město budoucnosti? Bangkok

Tam, kde se mísí asijské vůně s euroamerickou "exotikou" a kde žije všechno se vším, najdeme město budoucnosti. Gogo tanečnice vedle zbožných buddhistických stařenek, staleté chrámy vedle nejmodernějších nemocnic světa. Vítejte v Bangkoku.

Thajský Chiang Mai: na dohled od Zlatého trojúhelníku

Thajský Chiang Mai: na dohled od Zlatého trojúhelníku

Opiová pole, Zlatý trojúhelník, hory, džungle, jeskyně, zlaté chrámy, sloni a Laos s Barmou na dohled... Toto vše a ještě mnohem více nabízí severní Thajsko.

Cestování s dětmi: S plenkou thajským pralesem

Cestování s dětmi: S plenkou thajským pralesem

Toto je krátké povídání o výpravách do thajského pralesa. Překrásné, divoké, uchvacující džungle. Návykové natolik, že jsme se ji rozhodli obdivovat i s dvěma dcerami ve věku dvou měsíců a necelých čtyř let.

Postřehy vodáka-amatéra z tropických řek Thajska

Postřehy vodáka-amatéra z tropických řek Thajska

Opice požírající lepidlo, pijavice padající ze stromů do lodi a bambusové zmije číhající na stezce. Kdo by odolal vábení přírody?

Jak na thajský kulinářský zážitek?

Jak na thajský kulinářský zážitek?

Máte rádi thajskou kuchyni? Konečně můžete odhalit v čem tkví její tajemství a jak a kde se nejlépe naučit vynikající thajské recepty.

Bangkog: jak uctít thajského krále

Bangkog: jak uctít thajského krále

Je Thajsko jen divadýlko pro turisty nebo má tato oblíbená turistická destinace skutečně něco do sebe? A proč Thajci každý večer přesně v šest stojí v pozoru?

Potápění na Similanských a Surinských ostrovech

Potápění na Similanských a Surinských ostrovech

Ráno jsme se vzbudili na Similanských ostrovech, po bouřce ani stopy. Obeplouvali jsme podmořskou horu, potápěči dole, my nad jejím vrcholkem. Skály vypadaly ve vodě dramaticky a byla tam spousta pestrobarevných ryb.

CESTOVATELSKÝ TWEET

Méně mluv a více jednej.