Togianské ostrovy – malý ráj v srdci Indonésie

Togianské ostrovy – malý ráj v srdci Indonésie

Plážový ráj, kokosoví krabi velcí jako lidská hlava, podvodní biologické království i vesnice místních etnik. To jsou Togianské ostrovy, které vás čekají v Indonésii!

Mnozí turisté a cestovatelé si počítají zářezy na pažbě v podobě navštívených zemí. Jiné žene kupředu poznávání světa v jeho velké rozmanitosti. Některým ale naopak postačí důkladné poznání jediné země.

V mém případě se takovou zemí stala Indonésie, která mne uchvátila už před 15 lety. Každý rok se do této země vracím a snažím se objevovat ty nejkrásnější a nejzajímavější místa.

Jedním z nich je určitě Togianské souostroví, nacházející se téměř na rovníku v centrální části ostrova Sulawesi (dříve Celebes), uprostřed rozlehlého zálivu Tomini. „Togiany“ musí na první pohled zaujmout každého cestovatele kombinací deštných pralesů a nádherného, na život nesmírně bohatého moře. Proto se také v roce 2004 staly se svými skoro třemi tisíci km2 jedním z nejnovějších a nejrozsáhlejších národních parků v Indonésii.

Ostrovy vzniky částečně vlivem sopečné erupce a proto není divu, že zde najdeme i aktivní sopku Una-Una. Ta zaznamenala v uplynulých desetiletích několik menších i větších erupcí. Tou poslední v roce 1983 zničila sopka většinu obydlí v okolí stejnojmenného ostrova Una-Una a vyhnala místní obyvatele na přilehlé ostrovy Batudaka a Togian.

Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Fauna na ostrovech

Dřívější odlehlost ostrovů a relativně těžko prostupné pralesy dovolily v minulosti na tomto malém území přežít i velmi vzácným tvorům, jako je zoborožec nebo babirusa celebeská (v indonéštině je to složenina slov babi- prase a rusa- jelen) a dala zároveň vzniknout i zcela novým poddruhům, jako je makak z ostrova Malenge nebo teprve nedávno pro vědu objevený druh sovy Togian hawk-owl. Endemity nalezneme ale i v moři.

Před několika lety jsem se zde účastnil průzkumu, při kterém se nám podařilo objevit několik do té doby neznámých druhů trpasličího mořského koníka. Celá oblast je tak doslova ráj pro mořské biology, ale i pro amatérské potápěče, kteří touží jen nahlédnout pod hladinu rozsáhlého království korálových útesů. Togiany jsou totiž jediné místo na světě, kde je možné navštívit atol, korálový útes a bariérový útes na jednom místě. Nejlepší lokality na potápění pak najdeme u ostrova Waleakodi. Zde nalezneme i malé, původně plovoucí, rybářské vesničky původních obyvatel etnika Bajo (čti badžo), tzv. mořských cikánů.

Bajo a kousek ráje

Osídlení Bajo najdeme v celém pásu oblasti táhnoucí se od Kalimantanu (bývalé Borneo), přes Sulawesi až na Filipíny. Je až zarážející na jak odlehlých a nehostinných částech ostrova dokáží přežívat. Své vesnice staví na skalách u okrajů útesů a obrovských balvanech, daleko od zdroje pitné vody, ale zároveň vždy v blízkosti nejlepších míst k rybolovu. Všichni hovoří stejným jazykem, který je ale zcela odlišný od dalších čtyř jazyků, které se na Togianech běžně používají. Tato změť jazyků vznikla postupnou migrací dalších obyvatel z různých míst Indonésie.

Nejvýznamnější skupinou obyvatel jsou tak Togianci, pocházející původně z etnika Bugis. Ti sem dorazili z jižního Sulawesi teprve před několika desítkami let. Legenda praví, že původně na ostrovy dorazili tři bratři. V místním jazyce Togian znamená „togo – tři“ a „ian – bratr“. Odtud také pochází i jméno souostroví Togo Ian, zkráceně Togian. Celou tuto kulturní různorodost ale v posledních pár letech do jisté míry ničí snaha místních obyvatel přizpůsobit se životnímu stylu zbytku Indonésie. Paradoxně tak jako Čech občas rozumím místnímu jazyku Ta, Kalia nebo Togian lépe, než místní teenageři, kteří znají ze školy už jen oficiální indonéštinu.

Posledních pár let je vidět až nebývale velký nárůst cestovního ruchu. Ten je dán jednak rozvojem moderní lodní dopravy, ale také tím, že se cestovatelé (a Češi patří podle mě mezi ty nejzapálenější) nespokojí už jen s běžnými, „objevenými“ místy jako je Bali, kde většinu času tráví odmítáním místních obchodníků, ale chtějí něco víc. Momentálně pro mě znamenají Togiany, hlavně jejich méně obydlená východní část, tu nejlepší kombinaci nádherných pláží, potápění a trekkingu, kterou lze v jihovýchodní Asii navštívit. Nezbývá než doufat, že společně s výstavbou nového letiště v Ampaně nedaleko Togian nezmizí v záplavě turistů i tento, možná už jeden z posledních, kousků ráje.

Zkušenosti čtenářů

Aldav
SF2
Aldav:

Aktuální info o dopravě, lze nalézt zde:-)   Je to od mého lokálního kamaráda, takže se tomu dá věřit. http://www.pae-lia-beach.com/wp-content/uploads/2016/Togean-Boat-Schedule_June-2016.pdf
 

Karel
SF2:

Chystám se znovu na ostrovy. rád bych měl nějaké aktuální info o dopravě a možnostech ubytování.
Děkuji za jakékoliv info.

vera

Něco krásného, čistého. Byla jsem tam. Zdravím a díky za oko. Viděla jsem, a cítila. Bez diskuse:-)

Milan
vera:

Ahoj,
poslal by mi někdo kdo zde byl kontakt na sebe? Rád bych se zeptal na nějaké info.
Díky

David
Milan:

Ahoj Milane,
teď jsme se vrátili. Pokud budeš potřebovat nějaké info, tak písni
David

Marta
David:

Ahoj Davide,

prosim te jak se nejrychleji dostat na Togiani z Denpasaru? muzes doporucit nejake ubytovani na Togianech? dekuji Marta

Ales
Marta:

Doporucuju Sifa cottage 🙂 Nejrychlejsi cesta z Bali letecky do Gorontala a odtud druhy den rano lodi do Dolongu (prespat se da zdarma a komfortne primo na lodi). Dalsi varianta je bud Palu-Ampana-Togian nebo Luwuk-Ampana-Togian
Detailni info o lodni doprave je tady
http://www.waleakodi.com/schedule.html

marek
Ales:

ahoj mohl by si mi říct bližší info ohledně cesty na togiany ? právě se ted chystáme a řešíme s přítelkyní cestu…:-) děkuju

Veronuka
David:

Ahoj,rad bych radu ohledne ostrovu,zda se od sebe lisi a kam byste mne poslali? Chystam se koncem rijna,tak jestli jste tam nebyli v obdobi destu,jak moc je listopad destivy? Dekuji moc Veronika

Petr
David:

AHoj. Mám velkou prosbu. Budeš tak hodný (doufám, že ti můžu automaticky tykat 🙂 a poradíš přes koho nebo jak se dostat za přijatelné peníze a přes koho na Togiany? Chceme nejspíš podle ceny letenek doletět do Jakarty a pak letět (teda asi letět) na Togiany( kvůli šnorchlování a potápění),pokračovat na Komodo (na varany), Borneo (orangutáni) a Sulawesi (opět potápění a šnorchlování).Vzhledem k tomu,že chceme jet s dětma (možná zůstanou u babičky 🙂 nevím jestli to je finančně a časově během asi 3 týdnů zvládnutelné. Fakt jsem ve stádiu příprav,takže uvítám jakoukoliv radu.Předem moc děkuji

Lida
David:

Ahoj Davide, rádi bychom na Togianské ostr.Planujeme prejet po silnici do Ampany, ale cesta vede přes Poso. V teto oblasti bylo a nevím jestli ješte je varováni jako nebezpečná oblast. Nemáš nejaké info jak  je to tam v současné době ? Díky za odpověď.

Miro
vera:

Vera,chcel by som sa spytat na cestu ,ktorou si sla.
Je mozne sa tam dostat po zemi z Rantepa? Miro

Lubos

Zdravím, jak se tak lze jednoduše dostat ?
DIk za info

Lubos

Zdravím, jak se tak lze jednoduše dostat ?
DIk za info

Iva
Lubos:

Dobrý večer, hledám nějaké informace k Sulawesi a narazila jsem na tuto (starší) diskuzi, plánujeme svatební cestu a rádi bychom skloubili Bali s Togiany, myslíte, že je toto aktuální http://www.waleakodi.com/Schedule.html a dá se na tu dopravu spolehnout? Budu ráda za jekékoli zkušenosti a další informace zkušených cestovatelů, kteří už navštívili :-), jeli bychom v červenci.

Tom
Iva:

Ahoj na svatební výlet to bude super 😀 leteli byste pravdepodobne z denpasaru do Palu a pak po silnici do ampany. Musim rict ze cesta je holé utrpení silnice jsou uzke s miliardou zataček, ale togiany stojí za to, jel bych znova a znova. trajekt jezdi myslim asi dvakrat za týden, trva asi 3 hodiny nebo o neco vice, to zalezi na jaky ostrov mate namireno. my jsme byli na malenge  v sera cottage a waleakodi prave tady u Aleše vostráka v sifa cottage. oboje mohu vrele doporucit. je tam tak božský klid, zadny signal. elektrika jen chvili, a na jidlo se musite spolehnout na vase hostitele – ale je vyborny – az moc- pridaval bych si porad. jinak znate indonesii, vse se rychle meni a tezko rict co je a neni aktualni ale resenim je sama indonesie- staci rict a on se velmi rychle objeví presne ten chlapek kterej vi vsechno a zna vsechny

Roman
Tom:

Ahoj Tome, můžu poprosit o kontakt na Aleše Vostráka ? Chystáme se na cestu přes celé Sulawesi z Makassaru honem na Toraja a pak přes Tentenu do Ampany …a Togeany . Záhul, ale jsme zvyklí …
Díky !

Roman
Tom:

…můžeš kdyžtak na email :  [email protected]

Milada

Ráda bych se tam o prázdninách podívala a nafotila přírodu – hlavně motýly. Můžete mi poradit s dopravou? Díky

aneta sredlova

jsou strasne hezky a uz sem bila ne jednom ostrove je mi 85 let a uz sem babka

Karel

Po delší odmlce opět hledám informace ohledně Toglian strovech.
Má někdo nějaký kontakt na ubytování na ostrově Kadidiri, Malenge, Dolong, Una Una? Rád bych se zastavil na hezkém místě jednoduše dostupném z Gorantalo a za levné peníze. E-mail na Aleše mám. Na Kadidiri sem před lety byl, líbilo se mi a ceny velmi přijatelné. Rád ale objevím jiná místa. Budu rád i za kontak na ubytování na Bunaken.
Díky za rady a pomoc.

Karel

Karel

Po delší odmlce opět hledám informace ohledně Toglian strovech.
Má někdo nějaký kontakt na ubytování na ostrově Kadidiri, Malenge, Dolong, Una Una? Rád bych se zastavil na hezkém místě jednoduše dostupném z Gorantalo a za levné peníze. E-mail na Aleše mám. Na Kadidiri sem před lety byl, líbilo se mi a ceny velmi přijatelné. Rád ale objevím jiná místa. Budu rád i za kontak na ubytování na Bunaken.
Díky za rady a pomoc.

Vendula

Ahoj, byl jste se někdo na Tongian nebi Unauna potápět? Víc info uvítám na [email protected].
Díky V.

Hlavne na Togiany nejezdete v srpnu. Letos asi i diky uzavreni Lomboku a Gili se tam nedalo najit ubytovani a lidi spali i na matracich na terase nebo cekali v Ampane. Kvuli chybejicimu telefonnimu signalu (nemluve o internetu) krome pristavu se neda snadno rezervovat. Cervenec byl ale jeste v pohode. Jen pozor na infekce se znecistene vody. Na rozdil od jinych ostrovu tam voda okolo tolik neproudi.

Josef

Na Togianech při šnorchlování odpoledne mne popálil na zádech plankton-medůzi v prosinci-málo lidí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí