Tulou (tchu-lou)

Tulou (tchu-lou)

Tulou – hliněné budovy, jsou obrovské kruhové (někdy obdélníkové) až pětipatrové stavby o průměru přes 60 m se zdmi až 1,8 m širokými. Byly budovány v provincii Fujian (Fu-ťien) od 12. až do začátku 20. století a jako materiál na jejich výstavbu byla už podle jejich názvu použita především udusaná hlína, ale také kamení, dřevo, bambus a jiné materiály.

Jejich účel byl především obranný. Okna směřují do obrovského vnitřního atria, které po vnitřních stranách lemují pavlače, po nichž se vstupuje do jednotlivých obydlí.

Princip tulou byl založen na společném kolektivním bydlení, takže v menších kruhových stavbách, které se nacházejí uvnitř atria, jsou umístěny např. sklady potravin studna, společná prádelna či umývárna. Všechny obytné místnosti jsou pak většinou stejně velké a stejného standardu. Jednu budovu obýval většinou jeden velký klan. Největší budovy čítaly až 280 místností a bydlelo v nich až 80 rodin.

Venkovní okna, umístěná většinou v nejvyšším patře pod střechou, sloužila jako střílny proti nepřátelům. K přístupu do budovy byla určena většinou jen jedna hlavní vstupní brána, která byla z masivního tlustého dřeva, jež bylo z venku pobyto železnými pláty. Celkový počet „hliněných budov“ různých velikostí se uvádí v provincii Fujian okolo 20 000. Největší počet a nejzachovalější z nich (asi 3000) se nacházejí v blízkosti městečka Yongding (Jung-ting), kde 46 z nich bylo také přijato pod ochranu UNESCO.

Velká část hliněných budov byla postavena lidmi Hakka, kteří převážně obývají provincii Fujian. Lidé Hakka nejsou oficiální národnostní menšinou a přináleží k dominantní národnosti Han. Mají ale svůj vlastní jazyk Hakka, kterým však dnes už hovoří jen velmi málo lidí. Příslušníci „nár. menšiny“ Hakka byli vzhledem k blízkosti moře v historii velcí cestovatelé a dnes jich velké množství žije v zahraničí, především v jihovýchodní Asii.

Zpracováno ve spolupráci s China Tours.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: