Suzhou (Su-čou)

Suzhou (Su-čou)

Suzhou je na čínské poměry poměrně malé, ale velmi známé město na východě Číny, poměrně blízko Šanghaje. Proslulo výrobou hedvábí, výšivkami na hedvábí a především typickými čínskými zahradami.

Zvláštní šarm mu dodávají vodní kanály, které na mnoha místech, podobně jako v Benátkách, suplují ulice. Kanály jsou překlenuty mnoha mostky a lávkami, takže město bylo také nazýváno „Benátky Orientu“. Kouzlo starého vodního města se ale v dnešní době trochu vytrácí pod náporem moderní zástavby, stěžejní turistickou atrakcí tedy zůstávají již zmíněné zahrady čínských úředníků, které jsou pod ochranou UNESCO.

Význam lokality, která je obydlena od 5. století př.n.l., stoupl za dynastie Sui (Suej), kdy byl zbudován Velký dopravní kanál, spojující Suzhou s tehdejším hlavním městem Hangzhou (Chang-čou). Marco Polo, jenž zavítal do Suzhou v r. 1276, prohlásil: „Na Nebesích je Ráj, na Zemi je Suzhou a Hangzhou.“ Suzhou bylo totiž odjakživa oblíbeno pro poměrně příjemné podnebí. Učenci, umělci, a úředníci ve výslužbě si zde budovali domy obklopené nádhernými zahradami, kterými se nechávali inspirovat pro svou uměleckou tvorbu – kaligrafii, malbu i poézii.

Nejširší nabídku průvodců a map Číny (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Největší rozmach zahrad nastal za dynastie Ming, za největšího obchodního a kulturního rozkvětu města, kdy zde existovaly na dvě stovky soukromých zahrad. Do současnosti se zachovalo téměř sto z nich. Jednou z nejznámějších je zahrada Pokorného služebníka státu, která je současně největší suzhouskou zahradou a jejíž podstatnou část tvoří vodní plochy s mnoha ostrůvky a pavilonky. Dále je to například zahrada Lvů nebo zahrada Vodních lotosů. Zapomenout nesmíme na sice nejmenší, ale jednu z nejdokonalejších a nepropracovanějších – zahradu Mistra rybářských sítí.

Hlavní poslání těchto zahrad, totiž poskytnout klid k rozjímání, meditaci, ke konverzaci při sklence rýžového vína, k čerpání inspirace k uměleckému dílu, nebo jen k prostému tichému přemýšlení, se bohužel částečně vytratil poté, co se zahrady staly hlavní turistickou atrakcí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí