ROZHOVOR: Kateřina Krejčová – o horách v Jižní Americe i severských trecích bez lidí

Katka má zálibu ve vysokých kopcích a dálkových trasách. Na kontě má už 6 šestitisícovek na pěti kontinentech, včetně bolivijské Huayna Potosí, nebo himalájské Kang Yatse II. Nejraději má neturistická místa, kde si může chodit, kudy se jí zachce. O některých z nich si můžete poslechnout na její přednášce v pražském kině BIO OKO v úterý 6. února v rámci cyklu Diáky, kde bude vyprávět i s manželem Petrem.

ROZHOVOR: David Švejnoha, pozorovatel zanikajících světů
Domorodá etnika

ROZHOVOR: David Švejnoha, pozorovatel zanikajících světů

„Vždycky jsem se při cestování cítil nejšťastnější, když jsem si povídal s místními. Fascinovaly mě rozdílnosti kultur, jiné osudy a vnímání světa. Dostával jsem se do oblastí, kde se zastavil čas. Zaujalo mě, že paralelně s naší vyvíjející se moderní společností žijí lidé, kterých se vývoj netýká, alespoň zdánlivě. Jejich pohled na svět je tolik inspirující a mnohdy přirozenější,“ říká David Švejnoha, brněnský cestovatel, průvodce a popularizátor hmyzí kuchyně, který s vášní mapuje přírodní národy.

Bolivijské Altiplano

Bolivijské Altiplano

Bolívie je na evropské poměry obrovská země, její rozloha přesahuje milion kilometrů čtverečních. Z toho pramení mimořádná rozmanitost, jak přírodní, tak etnická, pojem mnohonárodnostní se dokonce stal součástí oficiálního názvu státu. Od amazonské džungle po šestitisícové andské vrcholy lze jen těžko najít nějaký jednotící prvek. Pokud ale něco dokáže symbolizovat bolivijskou duši, domnívám se, že jsou to právě dosud přetrvávající syrovost a zdánlivě nekonečné, liduprázdné prostory Altiplana

Ničivé požáry řadící v lesích Bolívie nejsou tím hlavním problémem země
Aktuality

Ničivé požáry řadící v lesích Bolívie nejsou tím hlavním problémem země

“Sebereš všechny své nástroje, svou mačetu a další věci, a jakmile si nasadíš batoh, začneš se potit a potíš se a potíš, a v okamžiku jsi dehydrovaný. Ukážou ti místo, kde je ohniště požáru a to tě vyděsí, protože nevíš, jak začít, a máš strach, protože cítíš kouř, který tě může otrávit. Cítíš paniku z nedostatku kyslíku a máš chuť to všechno zahodit, ale začneš pracovat a od tohoto momentu je všechno na tobě. Je to neskutečně unavující…”

7 důvodů, proč by se jihoamerická Bolívie měla stát vaší příští destinací
Top tipy

7 důvodů, proč by se jihoamerická Bolívie měla stát vaší příští destinací

Bolívie leží v srdci Jižní Ameriky a patří mezi nejrozmanitější a nejkrásnější země, které jsem navštívila. Díky tomu, že leží na území pokrývající nejvyšší body pouště Atacama, vysoké vrcholky And a sahá až k zelené džungli Amazonské pánve, najdete zde neuvěřitelnou pestrost nejen přírodní, ale i kulturní.

Treková mozaika Peru a Bolívie aneb cesta za absolutní svobodou plná dobrodružství
Příroda

Latinská Amerika, kontinent v rytmu podmanivých fiest a zaledněných vrcholků And. Již dlouho mi v hlavě hlodala myšlenka velké cesty a Jižní Amerika k tomu přímo vybízí.

ROZHOVOR: Argentinská telenovela je proti nám slabý odvar, říká Lucka Radová o cestě 5 holek tuktukem po JA
Cestovatelé 21. století

Pět holek vyrazilo v tuktuku skrz Jižní Ameriku, najelo 9 096 kilometrů dobrodružství v holčičím stylu, užilo se spousty srandy a potkalo neuvěřitelné množství milých lidí.

ROZHOVOR: Jak jsem se odstěhoval z jižních Čech až do Bolívie.
Road tripy / Okružní jízdy

ROZHOVOR: Jak jsem se odstěhoval z jižních Čech až do Bolívie.

Na cestě po Jižní Americe se dá stihnout spousta věcí. Třeba mapovat osudy Čechů, kteří na tomto kontinentu dlouhodobě žijí. Tady je další z nich!

1 2 3 6