HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub Hedvábná Stezka Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Los Andes photo expedition: Bolívie - chudá krásná indiánka

Los Andes photo expedition: Bolívie  - chudá krásná indiánka

Bolívie je jako žebrák, který pospává na pokladu. Surovinová velmoc, přesto nejchudší zemí Jižní Ameriky. Poslední léta se Bolívii snaží vzkřísit jako novodobý Robin Hood - první indiánský prezident Evo Moráles. Bolívie je zemí s extrémní geografií, nabízí ideální podmínky pro dobrodružné cestování. Délka pobytu, volba termínu, počasí

46 dní (30 nocí v hostelu, 12 stan, 4 noční bus). Bolívii jsme navštívili na konci hlavní trekové sezóny (od 8. září do 23. října 2014) a na trecích v pohoří Cordillera Real, které je exponované vůči oblačnosti z Amazonie, již bylo špatné počasí. Na Altiplánu je víceméně stále hezky, zde prší celkově mnohem méně. V Amazonii samozřejmě horko, nicméně bez deště i komárů!


 

Mléčná dráha nad AltiplánemMléčná dráha nad Altiplánem

Svérázná BolívieSvérázná Bolívie

Slavný hřbitov vlaků v UyuniSlavný hřbitov vlaků v Uyuni

Prohlédněte si další fotografie k článku...


 

Highlights

Sajama - zaledněná sopka, nejvyšší hora Bolívie, se tyčí více než dva kilometry nad pověstné pouštní Altipláno. Krátký (2 až 3 denní) okruh obsahující i „ilegální“ vstup do Chile vede přes gejzírové pole, několik vysokohorských lagun a končí v přírodních termálních pramenech s famózním výhledem na zaledněný kužel Sajamy (6542 m)!

NP Madidi (Amazonie) - 20hodinová cesta autobusem do městečka Rurrenabaque v Amazonii je dobrodružství samo o sobě. Několikadenní pobyt v pralese s indiánem, ochutnávka housenek a termitů, chytání ryb, hledání zvířat, večerní táboření u ohně a zvuků džungle je silným zážitkem. V pralese nicméně moc zvířat neuvidíte, na říční safari plné zvířat je lepší se vydat do pampy na řeku Yacuma. Aligátoři, želvy, opice, tukani, říční delfíny, chytání piraní či hledání anakondy!

Isla del Sol - jezero Titicaca je hodně turistickým místem, nicméně pořád stejně krásné. Kdo má čas na ostrově přespat, může nasát venkovský život i mystickou atmosféru místa, kde se zrodili Inkové.

Condoriri masivCondoriri masiv

Condoriri masiv - krásný rozervaný hřeben se zrcadlí na hladině jezera Chiar Khota pouhé 2 až 3 hodiny jízdy od La Pazu. Krátkým trekem se dá dojít až pod horu Huayna Potosí (6088 m), oblíbený lezecký vrchol. Odkud by neměl být problém domluvit odvoz zpět do La Pazu.

Okruh po Salar de Uyuni a Altiplánu -  bolivijská klasika. Třídenní tour terénními auty nicméně není to pravé pro milovníky divoké přírody, často se jede pustou krajinou v koloně džípů. Tomu se dá vyhnout čtyřdenní variantou jedoucí v protisměru z Tupizy či si pronajmout na několik dnů auto s řidičem bez jakýchkoli služeb a programu. Tuto dražší variantu bych na podruhé ale určitě zvolil. Solné pánve, sopky a barevné laguny s plameňáky jsou jako z jiného světa! Kraj plný surreálna.

Lanovky Teleférico v La Pazu - hlavní město, které není hlavním. La Paz je jako kynoucí těsto, které přeteklo z mísy. Moderní lanovky vedoucí do vysoko položené čtvrti El Alto nabízejí krásné výhledy na celé město, skromné domečky a za jasného počasí (červen až září) i zaledněné hory v pohoří Cordillera Real, přímo za městem se tyčí šestitisícovka Illimani (6438 m). Za cenu pouhých 3 boliviánů, je to nejlevnější exkurze v Bolívii! (v roce 2014 platil kurz 1 bolivián = 3,2 Kč)

V rámci expedice Los Andos photos expedition navštívil Pavel Svoboda už i Ekvádor - zemi Indiánů pod sopkami, nebo Peru - sever proti jihu.

Ceny a náklady

Bolívie je nejlevnější zemí Jižní Ameriky. Stravování (obědové menu 12 až 15b), ubytování (náš průměr byl 100 Kč/osoba/noc) i veřejná doprava jsou velmi levné. Dražší alkohol (pivo 650 ml - 12 až 15 b, láhev nedobrého vína 20 – 30 b.) a bohužel vše spojené s turismem. Na řadu míst se dá dostat jen taxíkem či s agenturou, což začne náklady na cestování v jinak velmi levné Bolívii řádně zvedat: Salar tour na tři dny 600 až 900 b. + 150b vstup do rezervace, 3 dny v džungli včetně průvodce, dopravy a stravy stojí 900b., 3denní safari v pampě 900 b. + 150b vstup do rezervace …

Náklady na den (bez suvenýrů): Celkově 23600,- Kč na 46 dnů, průměrně tedy 500,-Kc / den včetně výletů s cestovkami! Bez výletů klesají náklady na den na 300,-Kc / den

Indiánské slavnosti v SoratěIndiánské slavnosti v Soratě

Lidé

Bolivijci mají pověst studených „psích čumáků“. Někdy to bohužel platí, někdy ale mohou být příjemnější než třeba Peruánci. Indiánky na Altiplánu nesnáší focení, na to pozor. Při focení bez jejich souhlasu (který stejně většinou nedostanete) se mohou škaredě a nahlas rozčílit. To platí hlavně o La Pazu, na venkově a v horách jsou lidé milejší. Situace se mění při poklesu do nížin, do Amazonie, zde má Bolívie více přívětivou tvář. V Bolívii celkově je mnohem příjemnější zaměřit se na focení krajiny než lidí.

Bezpečnost

Bolívie nemá nejlepší pověst. Nicméně situace není nikterak tragická. Pozor hlavně na nádražích a na batohy v zavazadlovém prostoru v nočních autobusech (nenechávat tam žádnou elektroniku!) Největší nebezpečí číhá v La Pazu. Historky popsané v průvodcích jsou bohužel pravdivé. V přelidněné uličce vám někdo hodí ta krk či na hlavu hrst štěrku, hlíny, či nějaký hrnek vody a než se člověk vzpamatuje, kapsy jsou dokonale vybílené. Nic nenosit jen tak v kapsách, vše řádně zavřít na zip, foťák mít stále popruhem přehozený přes krk atd. Mimo La Paz jsme o ničem podobném neslyšeli.

Celkový dojem

Bolívie je extrémní punková země! Doporučujeme.

Titicaca - Isla del SolTiticaca - Isla del Sol

Historka na závěr

„Nediv se, seš v Bolívii!“ Zde je všechno možné

Tak nějak marně hledáme v ulicích La Pazu turisticky známý „čarodějnický trh“ Mercado de Brujas. Tak dlouho procházíme kolem dokola, až zjistíme, že už tam vlastně jsme. Těchto několik stánků s všemožnými lektvary, prášky a různorodým harampádím, to je ono. Místní čarodějnická specialita jsou sušené lamy. Či dokonce sušená lamí embrya. Neznám divnějšího suvenýru z cest. Jelikož ale z Bolívie pojedeme do Chile, kam se nesmí přivézt ani jablko nebo šiška, natož sušený zárodek zvířete, rozhodujeme se poslat domů balíček s tímto drahocenným obsahem.

Na hlavní bolívijskou poštu přicházíme s krabicí plnou dalších suvenýrů a již nepotřebných drobností. Kdo nyní očekává hladký průběh, zaplacení a odeslání balíku, ten pozapomněl, že jsme v Bolívii! Balík je třeba otevřít, prohlédnout a celý obsah řádně sepsat při dohledu pracovnice pošty. Paní vše řádně kontroluje. Přes náramky, vlněné ponožky, mapy a cédéčka proniká do nižších „zakázaných“ vrstev!

Vlastnoručně nalezená zkamenělina s přimhouřením oka prochází. „Lamy? Tak to je mi líto. To poslat prostě nemůžeme.“ Tuhne mi krev v žilách. Ale jsme v Bolívii, říkám si. Přesvědčujeme paní za přepážkou, že to nějak půjde. Odchází za šéfem pošty. Modlíme se, ať to projde, je to přeci ten hlavní důvod, proč balík vůbec posíláme… Dlouho nejde. Nakonec náš tříkilový balík přece jen za 1500 Kč odesíláme. Nyní my lamy smrdí doma na balkoně.

Cestu Los Andes photo expedition podpořili WarmpeaceAEE Magicam. Děkujeme.

Krátká video ukázka ze sedmiměsíčního putování Pavla Svobody po Jižní Americe:


Pavel Svoboda (*1985) - geograf, fotograf a nadšený autor cestopisných přednášek. Pravidelně publikuje články a reportáže z cest, jeho multimediální cestopisné projekce již mají přes 200 repríz. Hlavním tématem Pavla Svobody jsou hory a život obyvatel velehor, není to ale klasický krajinář. Adrenalin na cestách zažívá hlavně při portrétním a reportážním focení zdejších obyvatel. Aktuální termíny promítání najdete na webu www.photo-svoboda.cz či na Pavel Svoboda Photography.


18.05.2015, Pavel Svoboda


DiskuseJste nerozumel, rekl jsem ze ve Stredni /Vychodni Evrope TAKE  je rasismus do dnes, rozdil je ze projevite to otevrenejsim zpusobem. A to ze cernosi nebo jine jsou horsi (casto tohle vzniklo jako reakce proti rasismus evropanu a jejich potomci) je proste vymluva abyste zduvodnili jak vy se chovate.

A to ze JENOM ty kteri bydli v americkem kontinentu meli zisk z kolonialismus je falesni, CELA Evropa take dostala nejaky zisk nejen materialni ale v ruznych vecich, vcetne Vychodni, kde porad se schovate za tim ze jste nic nedelali ze jste neokupovali   atd. Mozna rozdil je ze o tom nevite nebo o tom se nepsal ve vase historii rovno s temi slovy, proto ve skole to Vam urcite nereknou.

Jeste jednou, ve smyslu mentality (o diskriminaci, jak vnimate jine, atd) nejste moc odlisny od tech ze Zapadu. Take abyste projevili tu mentalitu o kterem jsem psal, neni treba rict narazky ani kricet, to take se ukaze ve filmech, medii, casopisech, “turisticke reportazi” kde vzdycky davate prednost na zapornou stranu, ukazujete nejspinavejsi mista, pujdete na nejhorsi hotely (skrblici), a pak chcete rict ze to je standard v tech zemich, je videt take ve zpusobu jak popisujete lidi, kultura.

To hlavne delate v zemich o kterych si myslite jako necivilizovane (oblibene slovo Cechu), pak porad pisete jako uvod  PRVNI to negativni, treba jak se psalo v clanku o Bolivii, vzdy to PRVNI “chuda zeme” “nejchudsi” ,tolik se to zopakuje ze nikdo nevi vic nez toho, delate opravdu spatnou reklamu , I kdyz Vam prijde dobre.

Neni prvni clanek ktery pise nejaky Cech, videl jsem jine a urcite nasel horsi veci, treba, ceska ktera si mysli ze ty “indiani” se ji zdaji tupe, ze jejich deti nemaji “jiskru” v ocich jako ti ceske deti, nebo nejaka blbka ktera nevi rozdil mezi fast food a tradicni jidlo, pak ta ktera mluvi ze veri jenom v lekari kteri studovali v zahranici ne v Bolivii a dalsi nesmyslu (same presduky), nakonec ti tupe bolivijci ji zahranili zivot. Jo a autor toho clanku take je zaskocen kdyz on take musel sledovat pravidly na poste v Bolivii, co si myslel, ze  ti necivilizovane lidi nemaji zakony? pak zvola, JSME PRECE V BOLIVII, co to ma jako znamenat, ze je v zemii kde vsechny nesmysli se stanou?

Nereknu zadne nesmysly o vasi pochopeni/nepochopeni, proste je to pravda, a nepotrebuju byt bolivijec nebo Cechobolivijce (to je vase absurdni vynalez) aby si uvedomil jak jste vy, je evidentni ze vam VADI ze nekdo Vam rekne veci narovinou,  schovejte se pak za slovem politicke koreknosti, uz vime ze ten vyraz pouzivate jako vymluva pro vasi neznalosti. Na videnou.

25. 10. 2015, 16:05:29

V tom článku určitě nebyly akcentovány záporné stránky Bolívie (byť by se jistě našly jako všude), spíš to byl údiv nad něčím, co u nás neznáme. Na fotkách u něj ani třeba na mých fotkách nejsou žádná nejšpinavější místa, spíš jen krásná příroda případně lidé.

Vy jste fakt h.lupák a lepší už to nebude, když nejste ochoten připustit, že byste se mohl někdy v něčem mýlit. Nezaduste se tím negativismem a viděním zla ve všem okolo sebe.

25. 10. 2015, 17:32:53

Musite cist znovu paty odstavec, komentar nejde jen o tomto clanek, ktery neni nejhors, jenom prectete si na ty priklady ktere jsem napsal. V ceskych mediich neni to o moc lepsi (ani v tech z  rozvinutych zemi). Cesi nedejlete ze to se nedeje.

25. 10. 2015, 19:02:29

Tato diskuze byla jen o tom článku, pod kterým je, a ne o jiných. Jistě jsou i mnozí Češi hloupí a s předsudky zrovna jako lidi z jakýchkoli jiných zemí. Jste moc přecitlivělý a jednou se vám to může vymstit (třeba rakovinou).

25. 10. 2015, 19:23:01

Diskuze zacinala v tom clanku a pokracovala o tematech ktere se nejak vztahujou, jinak preju Vam dvakrat toho co si prejete pro me.

25. 10. 2015, 19:32:55

Zase jste ukázkově předvedl, jaké Vám dělá potíže porozumění textu. Ano, diskuze pokračovala i o tématech vztahujících se tomu, ale ne o jiných článcích - ty jste tam doplnil až v závěru, když už vám docházely argumenty. Já Vám nic zlého nepřeju, naopak Vás varuju, že s takovýmto přístupem k názorům jiných a vůbec dění ve světě Vás může něco zlého potkat.

25. 10. 2015, 20:32:21

Vy nerozumite ani ve vlastnim jazyku, tam jsem daval jenom priklady, jinak argumenty jsou hodne a tam jsou uz napsane. Jste vy kdo nema argumenty, drzite se jenom o tom clanku, ale jako jsem Vam predem rekl, tento clanek jenom byl zacatek diskuze o tematach ktere urcite vy cesi (a jiny evropane) nechcete ani videt, ani slyset, o kterech nemate argumenty protoze nevite (i kdyz si myslite chytry) a ani chcete vedet. JO, VAM TO NEVYHOVUJE.

Jasne, ja take jsem Vam nic spatnyho nepral, urcite nemate rad moje pristup k tematu, evropane a jejich potomci nemaji radi kdyz lidi Vam reknou jak opravdu jste, porad reknete to co ostatni delaji spatne podle Vas, kritizujete zpusob zivota jinych kultur, ale kdyz to same delaji s Vami, reknete ze jsme citlive, blazne, je skoro jakoby byl konec sveta.

25. 10. 2015, 21:00:55

Jsem autor tohoto článku. Bolívie je krásná země, v žádnem případě bych ji neoznačil za "necivilizovanou" atd. Každý cestujeme z jiného důvodu a můžeme mít různé pohledy na svět, nicméně prosím diskutujte s pokorou, stejně jako na cestách přistupuji k obyvatelům jejich země. Rád vás uvidím na některé z mých přednášek, kde vám rád osobně odpovím na některé negativní postoje vůči článku či na cokoli jiného :)

25. 10. 2015, 21:29:25

Jo a to co jsem psal tady bylo take protoze uz dlouho o tech puvodnich americanu a jejich kulture se psaly, rekly  hodne nesmysly bud v CR nebo v mezinarodnich mediich a NIKDO, nic nerekne (ty nesmysly urcite jine etnicke skypiny v dnesni dobe bych netolerovali). Vypada ze zidove, cernosi, atd maji pravo se branit, ale u lidi americkeho kontinentu to se skoro neocekava.

25. 10. 2015, 21:35:30

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

VYBAVENÍ NA CESTY