Lidé, zvyky, náboženství

Království Buganda se stalo britskou kolonií v roce 1894, kdy také získalo své jméno – Uganda. Znovu se osamostatnila až v roce 1962, po němž přišlo dlouhé období politických bojů. Relativní klid je v zemi od roku 1986, kdy se k moci dostal Yoweri Museveni, vládnoucí dodnes.

Křesťanství přinesli do země v 19.století evropští misionáři. Dnes je v zemi 84% křesťanů a 12% muslimů. Víra a náboženství jsou důležitou součástí života i kultury. Místní jsou ale zároveň velmi pověrčiví, věří v magii, šamanské rituály a léčitele.

Ženy většinou nosí sukně nebo šaty. Tradiční oblečení je gomesi, dlouhé pestrobarevné šaty se širokým páskem. Muži nosí dlouhé kalhoty a košili. Cestovatelům doporučuji oblékat se podobně, zakrytá ramena, ženám sukně alespoň po kolena a mužům stejně dlouhé kalhoty. Nejvhodnější je barevné nebo tmavé oblečení, na kterém nebude tolik vidět oranžový prach.

V Ugandě existuje 40 různých jazyků, oficiálním jazykem je angličtina, kterou se domluvíte bez problémů. Ugandská angličtina má nejen zvláštní výslovnost, ale také pár vlastních slovíček. Oslovení pro bělocha je muzungu (cizinec). Nezapomínejte na pozdrav a pár zdvořilostních frází před každým rozhovorem. Uganďané se vyhýbají konfliktům a rádi vtipkují.

Čas se počítá dvěma způsoby. Tzv. africký čas se začíná počítat v 6 ráno, v 7 ráno je 1 hodina. V 6 večer se začíná opět od 0. Pozor při domlouvání odjezdů autobusů, taxíků. Ale nepočítejte s tím, že by autobus odjížděl/někdo přišel na schůzku včas, prodleva 1-2hodiny jsou normální.

Osobní prostor a soukromí v Ugandě neexistuje. Lidé stojí velmi blízko sebe, taxíky i autobusy jsou přecpané a jako na cizince na vás všichni koukají, mávají a volají.

Aktualizaci online průvodce připravila Lucie Dlauhá.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: