Útěk před suchem v Etiopii, aneb závod s přírodou nemůžeme vyhrát
Aktuality

Útěk před suchem v Etiopii, aneb závod s přírodou nemůžeme vyhrát

Klimatická změna je téma, které má zvuk. Nejen, že je předmětem mnoha debat, ale také významně rozděluje společnost na dva extrémní póly. Jeden ji přijímá a mnohdy podléhá environmentálnímu žalu, druhý ji zase odmítá a tvrdí, že nic takového neexistuje. Jasné je to, že dopady změny klimatu v České republice prostě nepociťujeme tolik jako v jiných částech světa.

Nejlepší světové kávy a kofeinové rauše v rozličných kulturách

Nejlepší světové kávy a kofeinové rauše v rozličných kulturách

Během dvou dekád cestovatelského života jsem po celém světě vypil tisíce litrů skvělé, průměrné i podprůměrné kávy a někdy jsem klesl i ke šlichtě nebo dokonce – gurmáni prominou – k instantní karikatuře kávy. Chvilku mi trvalo, než jsem se propil k těm nejlepším kávám světa, zamiloval si kávový rituál v Etiopii, Súdánu, arabských zemích Středního východu nebo ve Vietnamu a zakusil s nimi rauše, které lze přirovnat ke dvěma pohárům dobrého vína.

ROZHOVOR: David Švejnoha, pozorovatel zanikajících světů

ROZHOVOR: David Švejnoha, pozorovatel zanikajících světů

„Vždycky jsem se při cestování cítil nejšťastnější, když jsem si povídal s místními. Fascinovaly mě rozdílnosti kultur, jiné osudy a vnímání světa. Dostával jsem se do oblastí, kde se zastavil čas. Zaujalo mě, že paralelně s naší vyvíjející se moderní společností žijí lidé, kterých se vývoj netýká, alespoň zdánlivě. Jejich pohled na svět je tolik inspirující a mnohdy přirozenější,“ říká David Švejnoha, brněnský cestovatel, průvodce a popularizátor hmyzí kuchyně, který s vášní mapuje přírodní národy.

Africký islám: pohostinnost, univerzity i synkretismy
Islám

Africký islám: pohostinnost, univerzity i synkretismy

Islám je podle statistik druhým nejrozšířenějším náboženstvím v současné Africe: hlásí se k němu přibližně 42 % celé populace kontinentu, přičemž v saharské a sahelské oblasti je to v mnoha zemích až 99 % obyvatel, v subsaharské Africe přibližně třetina populace.

Africké křesťanství: dva tisíce let tradice i unikátní synkretismy
Křesťanství

Africké křesťanství: dva tisíce let tradice i unikátní synkretismy

Křesťanství je nejrozšířenější náboženství v současné Africe. Má ale svá unikátní specifika. Podle recentní statistiky se v Africe hlásí ke křesťanství přibližně polovina celé populace kontinentu – v subsaharské Africe je to téměř 60% populace. Dnes žije v Africe velmi přibližně 685 milionů křesťanů, což je největší množina křesťanů ze všech světových kontinentů a číslo – na rozdíl od Evropy – stále stoupá.

Reportáž: Prožila jsem prastaré a původní Vánoce v srdci etiopského křesťanství – Lalibele
Domorodá etnika

Každý cestovatel má své vysněné destinace a místa, kam se chce podívat nebo kam se chce vracet. Já s oblibou cestuji za zážitky – zejména za těmi náboženskými. Tentokrát padla volba na Vánoce mezi etiopskými křesťany. A to přímo v do skal vtesané Lalibele.

Etiopské pohoří Simien nabízí až desetidenní treky s výstupem do 4 543 m. n. m.
Příroda

Etiopské pohoří Simien nabízí až desetidenní treky s výstupem do 4 543 m. n. m.

Když můj přítel rezolutně hodil průvodce po Etiopii na stůl a řekl, že na žádné kmeny na jihu země se rozhodně podívat nepojedeme, byla jsem nešťastná. Jednak je to prý mimo trasu a druhak stejně prý pojedeme na hory.

Africké vystřízlivění: Návštěva domorodého kmene Mursi aneb instantní náhražka autentického dobrodružství
Domorodá etnika

Na naší dlouhé cestě Afrikou kráčíme etiopským deštným lesem v netrpělivém očekávání, že snad brzy spatříme domorodce nebezpečného kmene Mursi. Přicházíme do malé vesnice.