HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Hydromagazín Expediční kamera SNOW Film fest Klub Hedvábná Stezka Klub cestovatelů Praha/Brno

NA VODĚ

POSLEDNÍ DISKUSE

Výprava 180 Day Trips – na mořském kajaku na Nordkap a zpět v plném proudu

Výprava 180 Day Trips – na mořském kajaku na Nordkap a zpět v plném proudu

6 měsíců na moři, ujetá vzdálenost 6000 km, a to na mořském kajaku. Dobrodruh Petr Major je právě nyní na cestě kolem Skandinávie, pojďte si přečíst, co všechno už potkalo a co ho ještě čeká.V polovině dubna 2013 se na svou dlouhou cestu po řekách, mořích a jezerech vydal dobrodruh Petr Mejdží Major. O jeho vyplutí jsme už informovali v předchozím článku.


Výbava je důležitáVýbava je důležitá

Dobrodruh se svým kajakemDobrodruh se svým kajakem

Kajak ještě v loděniciKajak ještě v loděnici

 

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Petr vyhledává dobrodružství, miluje moře a rád čelí novým výzvám. Proto celou cestu uskuteční na vlastnoručně postaveném mořském kajaku, nazývaném C-Gator. Jeho cílem je objet celou Skandinávii.

Jeho plán zní:

"Do lodě nasednu u Karlova mostu, dojedu k moři, tam z Německa přejedu do Dánska, pak do Švédska a po jeho západním pobřeží dopádluji do Norska. Podél Norska dojedu na nejsevernější místo Evropy Nordkap a až dosáhnu Finska, vytáhnu loď na břeh.

Přes Finsko pojedu po jezerech, a kde to nepůjde, potáhnu loď a veškeré vybavení na kolečkách po silnicích až k Baltu. A pak už zbývá podél východního pobřeží Švédska dojet zpět a po Labi do Vltavy. Skončím za zhruba půl roku na stejném místě, kde jsem začal – u Karlova mostu."

Kanál Havel

Co už zdolal?

Start proběhl v polovině dubna 2013. Petr během dvou týdnů uplul po Vltavě a Labi zhruba 800 km do Lübecku. Po cestě absolvoval i test pevnosti své lodě, kdy v rychlosti 15 km/h narazil do plavební bóje. Naštěstí loď i bóje přežily událost bez úhony.

Na začátku května vyplul na moře. Poměrně složitý přejezd do Dánska uskutečnil z ostrova Fehrman. Největším problémem nebylo počasí, ale hlavně hustý lodní provoz, který v těchto místech panuje. Petr musel hlídat nejen trajekty na trase Puttgarden-Rodby, ale i část lodí, které mají za cíl velký přístav v Kielu.

Vše naštěstí dobře dopadlo a tak ho čekalo 300 km do Kodaně. Tam se věnoval pár dní odpočinku. Navíc se mu podařilo spojit se s místními mořskými kajakáři, kteří mu pomohli opravit nějaké drobné záležitosti na lodi. Plný sil se pak u Helsingborgu pustil do přejezdu do Švédska.

A kde ho potkáte teď?

V současnosti (červen 2013) se Petr pohybuje podél západního pobřeží Švédska, kde ovšem nepanuje zrovna příjemné počasí – teploty kolem 10 °C, silný vítr a déšť. Ani podmínky pro mořský kajak nejsou ideální. Petr se pohybuje v kamenitých mělčinách, a proto musí být hodně obezřetný.

Nejen fanoušky mořského kajaku Petr informuje o svých zážitcích a pocitech na blogu www.seakayaker.cz/180daytrips/.


logo nejměnší

Zaujaly vás příběhy o objevování krás přírody z paluby seakajaku? Díky zázemí firmy HG Sport v pražské Troji jsou zážitky z pádlování na mořských a jezerních kajacích daleko dostupnější, než si myslíte. Více na www.hgsport.cz.


01.03.2013, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

KALENDÁŘ AKCÍ

ANKETA

Rozbrečeli jste se někdy na cestách? Proč?

Ne, nikdy!
Ne, ale měl(a) jsem na krajíčku!
Jednou, protože vůbec nic nevycházelo tak, jak mělo.
Ano, když jsem prožíval(a) první kulturní šok.
Mnohokrát, ale štěstím.
Ano, když jsem ztratil(a) cestovní pas.
Jedině vzteky, když jsem se nemohl(a) domluvit s indickým taxikářem.
Ano, ale z úplně jiného důvodu.