HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

RADY NA CESTU

POSLEDNÍ DISKUSE

SLOVNÍČKY NA CESTY

Umět třebas jen pár slov v místním jazyce často dokáže prolomit ledy a jindy může zachránit život (nebo se aspoň rychleji najíte). Slovníček mějte vždy sebou, aspoň budete mít něco ke čtení na ty dlouhé přejezdy autobusem či vlakem. Někteří průvodci (knihy) uvádí základní fráze. Prohlédněte si je dopředu, protože třeba Lonely Planet je známý tím, že v těchto slovníčcích chybí ta klíčová slova.

Hlavní slova, která byste se měli pokusit vždy naučit jsou:

- pozdravy,

- poděkování a prosby,

- dobrý/špatný,

- chci/nechci,

- mám/nemám,

- dnes/zítra,

- kde/kdy/kolik,

- peníze,

- záchod,

- nemoc.

Na mnoho ostatního (ano, ne, jídlo, pití, tam, tady, autobus atd.) si v nouzi vystačíte rukama a nohama.

Prakticky tříděné základní výrazy z 35 jazyků, včetně například turečtiny, thajštiny nebo sinhálštiny  najdete na http://travlang.com/languages/.

Z několika jiných jazyků jsme pro vás sestavili alespoň základní slovníček - vyberte si z nabídky vlevo. Pokud byste chtěli nějaká slova či jazyk přidat, napište nám na bohdana (zavináč) hedvabnastezka.cz.Tibetština pro samouky do letadla

Tibetština pro samouky do letadla

Ať už se chystáte kamkoliv, vždy je dobré si před cestou zjistit nějaké ty základní slovíčka. S dobrý den a děkuji to totiž daleko nedotáhnete. Naučte se tak pár slovíček z Tibetštiny.

RUSKO-ČESKÝ VÝKLADOVÝ SLOVNÍČEK POUTNÍKA PO SAMODĚRŽAVÍ

Text a foto: Ivo Dokoupil

Pro úspěšné putování vlaky, letadly, autobusy, tarantasy (starý ruský kupecký kočár) a všemožnými jinými dopravními prostředky po Rusku je nutno dobře si osvojit několik zásadních ruských termínů. Hesla slovníčku jsou řazena didakticky tak, aby bylo možno jejich prostřednictvím co nejsnáze proniknout do světa, který je jimi popsán i ovládán. Všechny uvedené prvky (ve skutečnosti jich je samozřejmě mnohem více) navzájem neustále interagují a ovlivňují se, ale nikoliv tak, aby cestujícímu zpříjemnili život, nýbrž tak, aby mu během cesty zajistili co nejvíce vzrušujících zážitků.

BANÁTSKO-ČESKÝ SLOVNÍČEK 

TIBETSKÝ SLOVNÍČEK


CESTOVATELSKÝ TWEET

Ne všichni, co se toulají, se ztratili