Foťte s mírou, třiďte a zálohujte. Ušetříte spoustu času!

Foťte s mírou, třiďte a zálohujte. Ušetříte spoustu času!

Znáte to. Přijedete z cest a čeká vás vybalování, praní, a hlavně návrat do reality. S prádlem je to jednoduché, hodíte jej do pračky, která se o zbytek postará sama. Horší je to s fotografiemi. Ty za nás nikdo neroztřídí a neupraví. Mnohdy se jich na paměťových kartách nachází několik tisíc. Co s takovým množstvím fotek? Jak je nejlíp roztřídit a pak upravit, aby jejich prezentace nebyla zdlouhavá a nudná? Jak a kde je archivovat?

Důležitá je prevence

„Podívejte, krásný západ Slunce! To musím vyfotit, počkejte na mě,“ a než si vyndáme fotoaparát, nastavíme ho a vyfotíme pro jistotu 10 fotek s různým nastavením, Slunce zapadne. Nejenomže krásné chvíle v přírodě promarníme focením a samotnou skutečnost si neužijeme, ale zároveň se připravujeme o čas při třídění fotek a výběru toho nejlepšího záběru.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Proto se řiďte pravidlem, že méně je někdy více. Vyfoťte záběr dvakrát, ujistěte se, že je snímek ostrý, a užívejte si přírodu naživo. Doma pak ušetříte čas oproti zdlouhavému vybírání ze zdánlivě stejných záběrů.

Oddělit zrno od plev

Všechny snímky zkopírujeme do jedné složky a začneme první fázi třídění. Pokud si pamatujeme, že se některé snímky nepovedly a nevymazali jsme je už přímo ve fotoaparátu, rovnou je vyhledáme a smažeme. Potom projíždíme každou fotku a smažeme rozmazané a vysloveně špatně exponované fotografie. Aby to šlo rychleji, neřešíme špatnou kompozici ani náklon, zkrátka to, co se dá opravit. Tím redukujeme množství asi o 10 % (záleží samozřejmě na šikovnosti fotografa). Takhle vytříděné fotografie si raději zálohujeme.

Druhým průchodem přesuneme do extra složky fotografie, které budeme skládat do panoramat. Ze záběrů, na kterých je prakticky stejná scéna, vybereme ten nejlepší a zbytek smažeme.

Teď máme balíček fotek, který slouží jako náš archiv z cesty, ke kterému se můžeme sami kdykoli vrátit a hledat v něm prožité vzpomínky. Pro prezentaci je pro velké množství fotek nevhodný. Nyní je čas se rozmyslet, co s fotkami chceme dělat a kde a jakým způsobem je chceme prezentovat.

Od toho se odvíjí množství vytříděných fotek, které pak upravíme. Pro rodinu a blízké přátelé je maximální počet okolo stovky, pro širší okruh přátel už jen kolem padesáti.

Teď už nemusíte fotografie projíždět postupně, ale stačí, když na přeskáčku začnete od těch nejlepších záběrů, které postupně přesouvejte (nikoli kopírujte) do extra složky. Všimněte si, že díky několikátému prohlížení všech fotek je už znáte nazpaměť a víte, kde se jaký záběr nachází, což třídění usnadní. Až jich budete mít sto, skončete. Dbejte na to, abyste z každé zajímavé oblasti měli alespoň jeden záběr.

Jednodušší úpRAWy

Nyní máme balíček sta fotografií, které budeme upravovat. Tady se dostávám k obrovským výhodám formátu RAW. Pokud umí váš přístroj ukládat snímky v RAW, nebojte se toho a využijte tuto možnost.

RAW je soubor se surovými daty rovnou z čipu fotoaparátu. Neprochází tak žádným procesem úprav fotoaparátem, jakými jsou nastavení jasu a kontrastu, barevnosti, vyvážení bílé a dalších. Tyhle informace k snímku jenom přiloží. Nastavení těchto parametrů tak nemusíte řešit na místě, ale až v klidu domova. Ušetříte tím množství času. Navíc se z RAW dá vytáhnout mnohem víc obrazových údajů než z hotového JPG, a to bez ztráty obrazové kvality. V JPG zkažená a nepoužitelná fotka může z RAW klidně zdobit vaši zeď.

Můžete si vyhrát s každou fotkou a vyvolat je (vytvořit fotografie v JPG) z RAW po jedné, jednodušší je ale nechat fotky vyvolat dávkově speciálním softwarem a ruční vyvolání použít jenom u fotek, u kterých je to potřebné. Software na dávkové zpracování dostanete ke svému fotoaparátu anebo je možné využít komerčních produktů, jako je Adobe Lightroom, Zoner Photo Studio a další.

Pojďme na úpravy

Základní úpravy spočívají v korekci jasů a stínů, barevnosti, vyvážení bílé, v ořezu a narovnání snímku. Většina současných grafických editorů obsahuje nástroj na projasnění stínů a ztmavení světel. Těmito nástroji vyvážíme snímek, aby lahodil oku. Tuhle úpravu je vhodné dělat už v RAW, dostaneme tak ze stínů a světel kresbu i tam, kde by byla nenávratně ztracena.

Při ořezu se držme pravidel třetin, o kterých se naši autoři zmiňují i v dalších článcích o fotografování. Jednolitá plocha by tedy neměla zabírat víc než jednu třetinu (obloha, hladina vody, pole apod.) a horizont by se měl nacházet buď v horní, anebo ve spodní třetině snímku, ne přesně v půlce. Vodní hladina by měla být při zachycení absolutně vodorovná, aby nevyvolávala dojem, že každou chvíli z fotky vyteče.

Vyvážení bílé by se mělo dělat už v RAW, aby se snímek nedegradoval. Barevnost odhadneme anebo využijeme přednastavených voleb (jasno, zataženo, zářivka apod.)

Pamatujte si, že každým novým uložením fotografie ztrácíte významně její kvalitu. Pokaždé je totiž aplikován algoritmus komprese a to degraduje ostrost detailů a barevnost. Platí pravidlo, že čím méně dílčích úprav, tím lépe. Z toho plyne, že je nejlepší všechny úpravy dělat najednou v jednom softwaru. To je celkem zásadní problém, protože ne každý software umí všechno, co potřebujeme, a ne každý program všem vyhovuje. Musíte si zkrátka najít svůj kompromis.

Zálohujte, nebo o všechno přijdete!

Uživatelé počítače se dělí na dvě skupiny: na ty, kteří data zálohují, a na ty, co o ně přijdou. Totéž platí i pro fotografy; pokud nezálohujeme, nejspíš o fotky přijdeme. A co je to vlastně záloha? V případě focení je nejjistější fotografii vytisknout a uložit do alba. To je při dnešním počtu fotografií nereálné a za chvíli byste se pro samé fotky do svého bytu nevešli. Většinou chceme s fotkami dál pracovat, a tak přistoupíme k lepším variantám.

Pro zálohování dat máme několik možností. Nejjednodušší, nejrychlejší a nejspolehlivější je použití externího pevného disku, na který budeme pravidelně provádět kopírování nových fotek. Disk pak uložíme na bezpečné místo, které by mělo být odlišné od místa vašeho počítače. To je prevence proti požárům a záplavám.

V dnešní on-line době se nabízí zálohování do tzv. cloudových uložišť. Na trhu je celá řada placených i bezplatných služeb s různým uživatelským komfortem a různou kapacitou. V každém případě musíte počítat se zdlouhavým nahráváním a tím, že se vám tam všechno nevejde. Fotky pak ale máte přístupné odkudkoli a riziko ztráty dat snížíte na minimum.

Pamatujte, že skutečnou zálohou se rozumí mít data na dvou a více místech!

Autor je šéfredaktorem webu Pohora.cz, je nadšeným cestovatelem, pro kterého jsou hory druhým domovem – ať už zelené kopečky Krkonoš anebo ostré štíty Himalájí. Miluje přírodu a poznávání jiných kultur, je závislý na endorfinu, proto rád běhá, jezdí na kole a pokouší štěstí při adrenalinových aktivitách. Vše si řádně fotograficky dokumentuje.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: