POSLEDNÍ DISKUSE

HELP-CAMP GRUZIE THUŠSKO 2016

HELP-CAMP GRUZIE THUŠSKO 2016

Help-camp v Thušsku se řídí myšlenkou přispět alespoň malým dílem k rekonstrukci některých zajímavých míst a jejich udržitelné přístupnosti pro návštěvníky regionu. Zároveň nabízí možnost poznat tento region mnohem hlouběji než obyčejný turista, vžít se do myšlení i problémů místních lidí a samozřejmě také poznat nové zajímavé lidi.V letech 2010-2015 proběhlo již pět ročníků, na kterých se vystřídalo téměř 100 Čechů, kteří zanechali v regionu malou, ale velmi oceňovanou stopu.

Termín Help-campu:

Termín Help-Campu: 23.7.-7.8.2016

Všechny informace o Help-Campu, stejně jako o Thušsku jsou na stránkách: http://tusetie.webnode.cz, sledovat dění v Thušsku můžete též na Facebooku Thušbooku.

 

Přihláška na Help-camp

Prosím, před vyplněním přihlášky si přečtěte podmínky účasti na Help-campu!!

 

Práce v roce 2016

- pokračování projektu systematického značení turistických tras v oblasti

- rekonstrukce mostů v Gomacarské Alazani

- archeologické práce na hradu Keselu (Omalo)

 

předpokládá se účast prozatím cca 20 lidí

Cesta přes průsmyk, Gruzie

Výsledky minulých Help-campů 2010-2015

1. Začišťovací a přípravné stavební práce na ústředním hradu Keselo ve vesnici Omalo.

a) Vyčištění jedné z rozbitých věží, přivezení materiálu na její dostavbu a zahájení její výstavby, která dostala název „česká věž“ (2010-2011). Věž byla v roce 2012-2013 dostavěna

b) Začištění prostoru okolo dalších věží a přístupů k nim s drobnými archeologickými nálezy (2011-2014) s objevem dosud neznámých stěn na hradě (2013-14)

c) Vyčištění věží na vjezdu do Omala (2012)

d) rozebrání lanovky pro návoz kamenů na Keselu (2014)

e) upevnění a injektáž stěn na "České" věži na hradu Keselo (2015)

2. Třídění knihovny a příprava výstavky starých fotografií (2010) a výstavka o proběhlých Help-Campech (2012)

3. Návoz dřeva pro stavbu věží (2010) a vnesení potřebných kamenů na průsmyk pod hradem Keselo (2010-2012)

4. Zrekonstruování soudních kamenů ve vesnici Dartlo (2010)

5. Značení turistických tras

a) prvotní vyznačení vybraných turistických tras ve spolupráci s NP Tušetie (2010-2011)

b) vynačení a údržba turistické cesty na Zámek lásky (2011-2012)

c) ve spolupráci s českými a gruzínskými partnery systematické vyznačení a GPS lokace turistických tras a rozcestníků (2015)

6. Příprava podkladů pro mapu Tušetie - zjištění GPS polohy míst, historických památníků, fotodokumentace (2012)

7. Pomocné práce při předběžném archeologickém výzkumu v dolním Omalu (2012).

8. Rekonstrukce mostů ve Verchovani a na cestě Omalo - Chachabo. Svoz, příprava a položení nových trámů na železné či drátěné konstrukce (2014-2015)

 

Film o Thušsku s účastníky Help-campu 2014 (gruzínsky, čas 4:30 a 8:30)

Článek o Help-campu 2013 očima jedné z účastnic

Článek o archeologických objevech v roce 2012

Reportáž gruzínské televize o Help-Campu 2011

Místo konání Help-campu:

Omalo je centrální obcí Thušska, horské oblasti s „opevněnými vesnicemi" ze 16.-18. století. Jedním z nich je ústřední je hrad Keselo. Zdejší obyvatelé jsou křesťané, avšak projevuje se zde mnoho lokálních zvyklostí (http://www.hedvabnastezka.cz/zaklady-tusetske-mytologie-pro-turisty/) z předkřesťanského období (posvátná místa, některá z nich nepřístupná ženám či naopak mužům). Horské vesnice jsou vesměs obydleny jen v létě, většina lidí se na zimu stěhuje do Kachetinské nížiny. Přesto jsou si zde všichni vědomi své historie a snaží se ji zachovat. Jedna skupina patriotů proto založila fond Keselo a s pomocí různých dárců opravili několik historických kamenných a dřevěných domů, opevněných věží a svatyň. V jedné z věží je zřízeno muzeum.

Další podrobné informace o projektu lze nalézt na stránkách http://tusetie.webnode.cz

Popis projektu a potřebných prací

Z české strany nejsou potřeba žádné specifické znalosti, zkušenosti nebo dovednosti, počítá se především s „dělnickými“ profesemi – nošení kamenů, prosévání hlíny, značení turistických cest, opravy památek. Základy ruštiny a zejména gurzínštiny výhodou, nikoliv však podmínkou. Pokud by byl v řadách zájemců stavař, historik, archeolog či značkář Klubu českých turistů, jeho poradní hlas bude vítán, nicméně rozhodující slovo má gruzínská strana. Pracovní doba bude od pondělí do soboty, neděle bývá vyhrazena možnostem výletů v Omalo a okolí.

Ubytování a strava

Ubytování v Omalu je na vlastní náklady účastníků. Lze zajistit ubytování v místním penziónu (cca 20 lari, tj. cca 220 Kč) za dvoulůžkový pokoj na noc. Většina účastníků však obvykle spí ve vlastním stanu, který je možno postavit na několika místech v Omalu (obvykle jsme stanovali v horním Omalu). Ubytování ve Tbilisi lze zarezervovat v několika guest-housech (individuálně, případně i hromadně).

U místních lze domluvit stravu typicky za 10 lari (110 Kč) na osobu a jídlo. Setkali jsme se s vynikající pestrou kuchyní paní Ciely (nebo v prvním ročníku paní Nino), okořeněnou večerními polévkami. V dolním Omalu (cca 1,5 km z kopce a poté zpět do kopce) je několik malých obchodů, v nichž lze nakoupit trvanlivé potraviny a jiné potřeby - sušenky, cigarety, těstoviny či toaletní papír. V jednom z obchodů se peče chleba, v jiném mívají základní ovoce a zeleninu (poněkud dražší než v nížině a ne vždy). U místních lidí lze rovněž dostat víno, čaču, pivo a jiné věci (občas můžeme zkusit sehnat i sýr). Před cestou do hor obvykle zastavujeme v Telavi na trhu, kde lze dokoupit ovoce, zeleninu a další základní vybavení.

Omalo, Gruzie

Doprava

Dopravu do Tbilisi si účastníci hradí sami. Letenky do Tbilisi lze sehnat v akcích a při jejich zakoupení dostatečně dopředu za cca 6-8 tis. Kč ( Lufthansa, LOT, Turkish Airlines, Austrian, Alitalia, Ukrainian International Airlines atd.). Z Katowic do Kutaisi (cca 3 hodiny maršrutkou od Tbilisi) létá i linka Wizzair. Doprava po zemi (autobusy Praha-Istanbul a Istanbul – Tbilisi) vyjde na cca 6000 Kč zpáteční. Do Gruzie lze i dostopovat (několikrát úspěšně vyzkoušeno účastníky Help-campu).

Na Help-camp samotný se obvykle odjíždí ráno ze Tbilisi pronajatou maršrutkou (cca 10 lari/110 Kč na osobu, cca 3 h) do Alvani (městečko pod horami). Zde se přesedá na auta s náhonem na čtyři kola na cestu do Omala (cca další 3-4 hodiny cesty). Prozatím se vždy podařilo zajistit bezpatnou dopravu ze Tbilisi do Omala pomocí gruzínských partnerů, nicméně nelze tuto podporu zaručit každý rok. Doprava mimo organizovaný odjezd je na zvážení účastníků Help-Campu (obvyklá cena za auto pro 4 lidi se pohybuje okolo 200 lari/2200 Kč).

Bezpečnost a zdraví

Účast na HELP-CAMPU je na vlastní riziko. Tušetie je bezpečnou částí Gruzie s příjemnými lidmi, kteří vítají pomoc s rekonstrukcí jejich historických staveb. Kriminalita je prakticky nulová (všichni znají všechny a utéct není kam). Zdravotní rizika se mohou týkat zejména pracovního úrazu (dosud se naštěstí nic nestalo) či případných drobných střevních problémů (lze řešit uhlím, Endiaronem či Imodiem). Omalo leží ve výšce cca 2000 m. n. m., aklimatizace však není problém.

Hygiena

Sprcha (včetně každodenní teplé vody v omezeném množství) bude zajištěna v jednom z guest-housů. Toaletu jsme v roce 2011 vybudovali vlastními silami a slouží dodnes.

Jazyk

Pracovním jazykem help-campu bude čeština/slovenština, pro domluvu s gruzínskými partnery help-campu i místními lidmi je vhodná ruština či (poněkud méně) angličtina. Mnoho místních lidí, zejména střední a starší generace v Omalu ovládá více nebo méně ruštinu (ne však úplně všichni, neočekávejte znalost tohoto jazyka u každého pastevce). Znalost angličtiny bude spíše výjimkou. Je vhodné naučit se několik základních slovíček gruzínsky.

Co si vzít sebou

Vedle běžných potřeb na pobyt v horách lze pro Help-camp doporučit pracovní oděv a dobré rukavice. (látkové rukavice mají tendenci se po několika dnech práce s ostrými kameny trhat, takže klidně i dvoje, gumové rukavice, které jsou v Gruzii k dostání, jsou dobré, ale potí se v nich ruce). Vhodný je klobouk proti slunci, případně opalovací krém. Základem je rovněž vhodně vybavená lékárnička. Tyto věci byste měli mít před odjezdem do hor, nicméně lze je dokoupit i v Gruzii samotném (nikoliv však v Thušsku).

Další možnosti

Z Omala se lze vydat na krátké i delší pěší túry po tušetských horách. Na místě si lze zapůjčit koně (cca 30-40 lari na koně a den) nebo pochodit po zajímavých místech v okolí (1-3 denní treky z Omala). Z Omala se lze vydat i přes hory zpět do Kachetinské nížiny (3-4 dny) nebo naopak na velmi atraktivní trek (cca 6-7 dní) do Chevsuretie (Šatili) a odtud potom dalších cca 6-7 dní pěšky do Kazbegi (http://www.velehory.cz/zeme/gruzie/omalo-satili-kazbegi). Po cestě do hor lze navštívit zajímavé památky v Gruzii, navštívit horskou Svanetii (dnes stále více komerčně využívaná oblast), vykoupat se v moři v okolí Batumi či zajet si do Arménie či Ázerbájdžánu s mnoha zajímavými památkami. V roce 2012 byl otevřen i hraniční přechod do Ruska (Verchnij Lars) nedaleko Kazbegi, což umožňuje kombinovat návštěvu jižního i severního Kavkazu. Bliižší informace o památkách a zajímavostech Tušetie, turistických trasách a mapách najdete na http://tusetie.webnode.cz

Dartlo

Vesnice Dartlo, cca 3 hodiny pěšky od Omala (2011)

Další informace o Help-campu

Reportáž gruzínské televize o Thušsku s účastníky Help-Campu 2014 (od 4:30 a 8:30)

Nela Wurmová: Zápisky z help campu v Gruzii: Hory, koně, tradice a kbelíky (2013)

HELP CAMP GRUZIE TUŠETIE 2011

Help-camp Gruzie Tušetie 2010

Fantastický help-camp v gruzínských horách. Obnova historických památek v tajemné Tušetii

http://1tv.ge/news-view/28774 (reportáž gruzínské televize o značení tras a českých studentech v Tušetii)

Informace o Tušetii

Gruzie: koně cválají na festival pohostinnosti Tušetoba

Thušsko - praktické informace

Základy thušské mytologie pro turisty

Města, příroda a památky Gruzie

www.tushetipa.ge (Tusheti Protected Areas)

http://tusheti.ge/ (National Park of Tusheti)

Jak dále postupovat?

Máte-li zájem o informace a případnou účast na HELP-CAMPU, můžete kontaktovat vedoucího Help-Campu Slavomíra Horáka (slavomir.horak(@)post.cz).

V případě Vašeho zájmu můžete vyplnit přihlášku na Help Camp.


08.01.2016, Slavomír Horák


CESTOVATELSKÝ TWEET

No problem maj frend!