Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub Hedvábná Stezka Klub cestovatelů Praha/Brno

Program Klubu cestovatelů v PrazeMáte-li zájem sdělit své cestovatelské poznatky veřejnosti prostřednictvím přednášek či promítání, prosím, kontaktujte mne na filip(@)klubcestovatelu.cz. Pravidla pro promítající v pražském Klubu cestovatelů si můžete stáhnout zde. Výstavy rezervujte rovněž na filip(@)klubcestovatelu.cz. Pravidla pro vystavující si můžete stáhnout zde.


Pro Váš větší požitek z našich cestovatelských přednášek, jsme pro vás pořídili nový dataprojektor v HD kvalitě a velkoformátové promítací plátno (180 x 240 cm).

Soukromé rezervace je možné domluvit na adrese filip(@)klubcestovatelu.cz


CESTOVATELSKÉ PŘEDNÁŠKY OBVYKLE ZAČÍNAJÍ V 18:30, VSTUPNÉ JE 80Kč, DOPORUČUJEME REZERVACI  NA 734 322 729 NEBO filip(@)klubcestovatelu.cz


ŘÍJEN

VÝSTAVA: GRUZIE

Gruzínská Svanetie je  světem kavkazských štítů, nedotčené přírody a původních obyvatel - Svanů - jejichž  životy se odvíjí podle starobylých tradic. Fotografie španělské autorky Rosy Vroom nabízí intimní pohled do odlehlých horských vesnic, které ohrožuje výstavba vodních elektráren.

 

23. října ne - Ekvádorské trekování a úžasné velryby (Dana růžičková, 18:30)

Kde jsou ty davy turistů, když sezóna je v plném proudu? Tady ne, alespoň letos ne. Malá země nabízí snad úplně všechno. Podíváme se na kraj pralesa, k Pacifiku, kde žije obrovská kolonie velryb a samozřejmě i do hor. V národním parku Cajas se dá pohodlně spát ve 4000 m. n.m. a byl nám parádní aklimatizací na pěknou a jednoduchou pětitisícovku Illiniza, ležící ve středu země. A na závěr ještě pár čtyřtisícovek na protažení. Samozřejmě jsme si nemohli ujít ani zvířecí trhy v malebném městečku Otavalo.

25. října út - Kolumbijské Eldorádo (Jana Troupová, 18:30)

Kdo skutečně kouří kolumbijské doutníky? Je karneval v Barranquille opravdu druhý nejlepší v celé Latinské Americe? Jaký směnný kurz nabízí kolumbijští vojáci? Jak se po Andách jezdí s místním mlékařem?Kolik lidí si zaplave v bahnitém sopouchu vulkánu? Jaká byla poslední slova Simóna Bolívara? Kdo má nejradši smažené mravence? Jak se cestuje přes oceán poloprázdným dreamlinerem za sedm a půl tisíce? Co má společného Kafka s Marquézem? A jakpak je to s tím Eldorádem?

V zemi, ze které se nebudete chtít vrátit domů (El riesgo es que te quieras quedar), navštívíme především zasněžený NP El Cocuy, zapomenutou Villa de la Leiva, svébytnou kulturu Muisca, lagunu de Tota, originální NP Chicamoca, bezprostřední Barranquillu, koloniální klenot a pevnost Cartagenu, Santa Martu, pláže i džungli přímořského NP Tayrona, kávové plantáže a farmy, rybářské vesnice i hlavní město Bogotu.

26. října st - SNOW FILM FEST VSTUPNÉ 120 Kč ZAČÁTEK 18:30

LEDY A PŘÍLIVY 30min

BULHARSKÉ BÍLÉ ZLATO 32min

 

PŘESTÁVKA 15min

WHISKEY BERBER 34min

SIBIŘSKÝ TRAVERZ 29min

 

PŘESTÁVKA 15min

TAMARA 19min

BÍLÉ OBJETÍ 54min

PŘEDPOKLÁDANÝ KONEC 22:30

27. říjen čt - Omán – země sultána Qábúse (CK Kudrna Tomáš Vaníček, 18:30)

Chcete poznat Zemi vonící dálkami, mořem a kadidlem? Zemi, která sice leží na Arabském poloostrově, ale kde se po dlouhá staletí potkávali s místními obyvateli Portugalci a Angličané na cestách do Afriky a Indie? Zemi, kde rostou u moře palmy na plážích s bělostným pískem, ale kde se jen o pár kilometrů dál můžete šplhat do stěn kilometr hlubokých slepencových kaňonů s bizarními skalními útvary? Zemi, kde leží třetí největší poušť světa, legendární Prázdná čtvrť Rub al Chálí? A kde jsou pod jejími písečnými dunami navždy pohřbeny ruiny "arabské Atlantidy" Wubaru? Zemi, které již dlouhých 45 let moudře vládne sultán Qábús bin Sajíd al Sajíd, kde neexistují politické strany, ani parlament a kde jsou lidé spokojení?

29. října so - soukromá akce v čajovně od 18hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

30. října ne - Albánií skok za skokem aneb šok za šokem (Luboš Vránek, 18:30)

Albánie mne nadchla. Nádherná příroda často téměř nedotknutá civilizací, báječní lidé, výborná káva i mizerné cesty jsou zážitky,na které se nezapomíná. Pokusím se o ně a své dojmy s vámi podělit. Země se rychle proměňuje, chtěli jsme ji s ženou zažít ještě syrovou, jak to jen jde, proto jsme letos projeli Albánii křížem krážem. Naším hlavním cílem byla příroda, která nezklamala a byla nejkrásnějším zážitkem, jaký jsme si mohli přát. Působivé horské masivy v kombinaci s tyrkysovými jezery a průzračnými potoky a řekami byly famózní. Ale nezklamali ani lidé, albánská vlídnost a pohostinnost nás někdy až zahanbila. Pokud jezdíte rádi k moři, podívejte se spolu s námi i na albánskou riviéru, možná bude místem vaší příští dovolené.


LISTOPAD

VÝSTAVA: Kelsang Lhamo - TIBET

1. listopad út - soukromá akce hedvabnastezka.cz v čajovně od 18hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

2. listopad st - soukromá akce v čajovně od 18hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

3. listopad čt - soukromá akce hedvabnastezka.cz v čajovně od 18hodin, RESTAURACE OTEVŘENA


5. listopad so - Fotokurz Jana Rybáře v čajovně od 9 do 17hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

6. listopad ne - Sicílie, Liparské ostrovy – nespoutané ostrovy (Pavla Bičíková, 18:30)

Nová multimediální přednáška Pavly Bičíkové o ostrovech uprostřed Středozemního moře. Společně se vydáme kolem činných sopek, divokým pobřežím, přes hory a navštívíme dech beroucí památky. Zažijeme atmosféru záhadných „velikonočních misterií“ a setkáme se s místními obyvateli, které dodnes sužuje mafie.

Fotokurz Jana Rybáře v čajovně od 9 do 17hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

7. listopad po - soukromá akce v čajovně od 18hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

8. listopadu út - Indonésie - ostrov bohBali (Ada Tzoneva GO2, 18.30)

Během přednášky se v mžiku přenesete na exotické ostrovy na druhém konci světa, osm stupňů nad rovníkem. Dozvíte se o kultuře a životním stylu místních, o jejich náboženství a zvycích. Ukážeme Vám místa, která byste na své cestě po Indonésii neměli minout, místa nedotčená masovou turistikou, pláže a písky různých barev, malebná terasovitá políčka a také místa, kam vyrazit za nočním životem. Poradíme Vám, kde se dá výrazně ušetřit a jaké destinace zvolit, máte-li jen omezené množství času. Ukážeme Vám, jak se orientovat na ostrově Bali a vůbec všeobecně v Indonésii. Pořádá CK GO2

9. listopadu st - Aljaška (Ondřej Kubát, 18:30)

Přednáška nás zavede daleko do divočiny severského Yukonu. Šestičlenná výprava se nechá vysadit hydroplánem v srdci hor Mackenzie Mountains, u pramene divoké řeky Snake River, odkud se bude na kánoích snažit dostat zpět do vzdálené civilizace. Ondra a Martin se budou snažit zprostředkovat Vám pocit svobody, který člověk zažije jen uprostřed panenské přírody daleko od lidské civilizace...

10. listopadu čt - Proměny Persie aneb Írán včera a dnes (Luboš Vránek, 18:30)

Zvu vás na výpravný multimediální cestopis o Íránu s vhledy do historie Persie. Poodhrňme závoj a nechte se překvapit přívětivými lidmi, lesy i pouštní krajinou země plné krásných památek. Přes těžký život v poušti a vysokých horách jsou tu lidé příjemní, usměvaví a velmi pohostinní. Podívejte se na současný život Íránců s jejich radostmi a strastmi. Seznámíte se s dopravou, nakupováním i ubytováním, navštívíme spolu zajímavá a krásná města s jejich paláci, památkami i nádherně zdobenými mešitami. Poznejte i obrovský hlučný a žhnoucí Teherán s pro nás zdánlivě neuvěřitelným chaosem, který však Teheránci suverénně zvládají. Vypravíme se i do hor na hrad asasínů, ke Kaspiku i do centrálního Íránu.

12. listopadu so - afterparty festivalu OBZORY

Fotokurz Jana Rybáře v čajovně od 9 do 17hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

13. listopadu ne - večer Syrské poezie

15. listopadu út - SNOW FILM FEST VSTUPNÉ 120 Kč ZAČÁTEK 18:30

LEDY A PŘÍLIVY 30min

BULHARSKÉ BÍLÉ ZLATO 32min

 

PŘESTÁVKA 15min

WHISKEY BERBER 34min

SIBIŘSKÝ TRAVERZ 29min

 

PŘESTÁVKA 15min

TAMARA 19min

EXPEDICE ŠVÉDSKO 62min

PŘEDPOKLÁDANÝ KONEC 22:30

16. listopad st - soukromá akce v čajovně od 18hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

22. listopad út - Ruské pravoslavné procesí, Archangelsk, Kijev  –  cesta 2014 (Václav Bicek, 18:30)

Účastnil jsem se 3 dny jako poutník  pravoslavného procesí na ruském venkově, asi 200 km severně od Moskvy. Cesta sledovala putování Sv. Irinarcha, vedla převážně po zničených  kostelech. Na procesí šlo denně 1 – 3 tisíce lidí, spali pod stany. Navštívil jsem města Jaroslavl a Rostov (Velikij). Poté jsem pobyl několik dní v bělomořském přístavním městě Archangelsk, pozoroval život ve městě a navštívil ostrov Kij s opuštěným klášterem. Na závěr jsem navštívil ukrajinský Kijev, 2 dny předtím, než bylo odklizeno stanové městečko na Majdanu z revoluce v únoru 2014. Velký zážitek byl památník obětí stalinských hladomorů. Zajímavé byly i staré kláštery Kijevské Rusi.

24. listopad čt - Až na konec světa - Normandií a Bretaní (Lucie Štercová, 18:30)

Normandie, to nejsou jen rozlehlé zelené koberce pastvin, alabastrové útesy, vynikající sýry, štiplavý kalvados, monumentální opatství Mont Saint Michel, vyloďovací pláže a nádherná historická města. A Bretaň? To přece taky neznamená jen slané máslo, divoké pobřeží, vřes kam oko dohlédne, druidi v lese, megalitické řady, prastaré kalvárie, dobří lidé zdánlivě mluvící francouzsky. Normandie a Bretaň to jsou… vlastně všechno dohromady, a ještě mnohem, mnohem víc.

26. listopad so - Fotokurz Jana Rybáře v čajovně od 9 do 17hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

28. listopad po - soukromá akce v čajovně od 18hodin, RESTAURACE OTEVŘENA


PROSINEC

VÝSTAVA:

10. prosinec so - Fotokurz Jana Rybáře v čajovně od 9 do 17hodin, RESTAURACE OTEVŘENA
11. prosinec ne - Fotokurz Jana Rybáře v čajovně od 9 do 17hodin, RESTAURACE OTEVŘENA


LEDEN

VÝSTAVA:

17. leden út - RUSKO - VELKÁ SIBIŘSKÁ CESTA - JENISEJ, BAJKAL, KAMČATKA A VLADIVOSTOK ( průvodce CK Nomád, 18:30)

Od impozantních skalních věží nad Jenisejem, po nejslavnější velké železnici světa, divu techniky a lidské nezlomnosti - Transsibiřské magistrále, přes zcela výjimečné „sladkovodní moře“ Bajkal až k sopkám divukrásné Kamčatky a břehům Tichého oceánu v Přímořském kraji, v nejvýchodnějších a nejvzdálenějších končinách Ruska. Na putování ruskou Sibiři vás pozve Karel Starý, průvodce CK Nomád.

 

19. leden čt - Ladakh, Zanskar a Kašmír 2016 (Radka Tkačíková, 18:30)

Ladakh - v překladu země vysokých sedel je oblast v západním cípu Himalájí v severní Indii a zůstala nejzachovalější baštou tibetského buddhismu. Podíváme se do kláštěrů a prožijeme největší buddhistický festival v klášteře Hemis s chamovými tanci mnichů v maskách a vysvěcování kláštera samotným 17. tibetským Karmapou v Choglamsaru. Jedinečná ladácká kultura a zvyky jsou zakořeněny ve vesnicích hluboko a vysoko v horách. Projdeme se divokou krajinou Ladakhu a Zanskaru po neturistických stezkách, překonáme vodní toky a na závěr vystoupíme na vrchol Kang yatse 2 6200m. V kontrastu zelený a rozkvetlý Kašmír a Srinagar na březích jezer. Kontrasty i totožnosti muslimské i buddhhistické víry.

26. leden čt - Sama v jižní Americe (Natália Pavlovičová CK KUDRNA, 18:30)

Představte si ten pocit, jaké to je, skočit do ledového jezera, 4600 metrů nad mořskou hladinou. Představte si, jak asi chutná morče na vašem talíři. Nebo jak vypadá východ slunce na Machu Picchu. Není to jednoduché, že? Tyto zážitky a mnoho dalších zkušeností vám přiblíží Natália Pavlovičová. Cestovatelka, která si ve svých 23 letech jednoho dne koupila letenku, sbalila kufry a vyrazila sama cestovat po Jižní Americe. Její dobrodružství nakonec trvalo 4 měsíce. Jak se tedy žije na světadílu, kde se snad úplně všechno léčí kokou? V zemi, kde na vás na každém rohu číhá vysokohorská choroba? V přírodě, jejíž panorama je tak fascinující, že vám vyrazí dech, a ne jednou?

 


 

ÚNOR

VÝSTAVA:

23. únor čt - Apeniny – zapomenutý přírodní šperk Itálie (Anna Kodríková CK KUDRNA, 18:30)

Kdo a proč by jezdil do Apenin? Při cestě do Itálie se všichni zastaví již o vysoké Alpy. Přitom uprostřed Itálie se tyčí majestátné Corno Grande, které je vyšší než Triglav! Leží ve skalnatém národním parku Gran Sasso, který je ze severu obklopen dalším zeleným národním parkem Monti Sibillini. Ten ukrývá hluboká údolí s vodopády a nádherné horské louky. Asi bychom měli věhlasným Alpám poděkovat, protože střední Itálie tak nabízí toulky liduprázdnými nádhernými horami a svérázní Italové ze středověkých městeček ještě nejsou zkažení leskem turismu, ale s povděkem vítají každého návštěvníka.


BŘEZEN

VÝSTAVA:

30. března čt - Japonsko - rok na ostrově vážek (Kateřina Špirochová CK KUDRNA, 18:30)

Japonsko je zemí tisíce ostrovů, pláží, sopek i hor věčného sněhu; vedle malých domků natěsnaných jeden na druhém k nebi šplhají mrakodrapy, krčí se tam malé zahrádky s bonsaji nebo nenápadnou uličkou dojdete k jednomu z nespočetných chrámů a svatyň. Na ulicích potkáte dívky v kimonech, stejně jako školačky v uniformách, uspěchané salarymany nebo třeba jelena. Vypijte si šálek zeleného čaje, dejte si suši a okonomijaki nebo večer sake a ohřáté bento z non-stop sámošky, než vrazíte do nočního klubu, na karaoke nebo technoparty. Poznejte zemi mnoha protikladů nejen očima turisty.

Zvu vás na výpravný multimediální cestopis o Íránu s vhledy do historie Persie. Poodhrňme závoj a nechte se překvapit přívětivými lidmi, lesy i pouštní krajinou země plné krásných památek. Přes těžký život v poušti a vysokých horách jsou tu lidé příjemní, usměvaví a velmi pohostinní. Podívejte se na současný život Íránců s jejich radostmi a strastmi. Seznámíte se s dopravou, nakupováním i ubytováním, navštívíme spolu zajímavá a krásná města s jejich paláci, památkami i nádherně zdobenými mešitami. Poznejte i obrovský hlučný a žhnoucí Teherán s pro nás zdánlivě neuvěřitelným chaosem, který však Teheránci suverénně zvládají. Vypravíme se i do hor na hrad asasínů, ke Kaspiku i do centrálního Íránu.

01.01.2008, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze