Střední Asie

Kyrgyzstán 2014

Petr

Ahoj cestovatelé! Chystám se v létě 2014 do Kyrgyzstánu, asi na tři týdny. Vím jen, že to je bez víza a letenky jsou za relativně slušné ceny. Zajímaly by mě Vaše zkušenosti z posledních dvou let, ideálně z loňska, kdo jste tam byl osobně, jelikož ve většině diskusí o Kyrgyzstánu zde jsou velmi staré příspěvky. Jsou tam nějaké administrativní zádrhele? A na co si mám dát pozor? Díky za jakékoliv rady, připomínky či odkazy.

Zkušenosti čtenářů

Slavomír Horák

Administrativní problémy nejsou, vyjma pohraničních oblastí (například Inylček), kde je potřeba povolení (lze jej získat přes některou cestovní kancelář v Biškeku) nebo si to lze zařídit individuálně na OVIRu (ale trvá to v obou případech třeba i 14 dní). Záleží, ve které oblasti se chcete pohybovat.
Nutno konstatovat, že Kyrgyzstán je sice značně zkorumpovaný, ale cizinců se to obvykle netýká. Největší nebezpečí představují někteří policisté (zejm. ve velkých městech), kteří mohou vyžadovat pas na prověření platnosti vstupních razítek či víz a použijí této příležitosti k vydírání peněz. Dobré je pas nedávat z ruky a pouze ukázat (například s vysvětlením, že mám bohužel špatnou zkušenost s některými kyrgyzskými „kolegy“)

Standa

léto 2013:
celní kontrola na letišti v Biškeku cca 10 vteřin, razítko do pasu a můžeš projít dál. Co a kde budeš dělat, kam pojedeš, o to se nikdo nestará, žádný OVIR netřeba. Takže se lze vydat kamkoliv. Pokud bys chtěl do Karakolu, tak vloni to bylo z Biškeku ze západního avtovagzalu (u hotelu Kazachstán) za 300SOM, mikrobus minimálně 10 x denně (když se sejdou lidi).
Povolení pro oblast Inylčeku zařídí jakákoliv cestovka v Karakolu, cena je úměrná tomu, jak brzy to chceš. Dobré je si to objednat a než to seženou, projít si nějaký trek v okolí. I když – v pohraniční oblasti jsem byl, v oblasti Inylčeku jsou vlastně jen troje kasárna (tak 40km od sebe) a pokud nemáš vyloženě smůlu, nemusí si tě vůbec všimnout, takže příště bych se na nějaký permit vykašlal. I když zase – díky tomu, že my ho měli, tak jsme si dovolili u vojáků strávit dva dny pod střechou, protože počasí bylo opravdu hnusné.

Petr D.

Tak letenku do Kyrgyzstánu už mám :-). Ještě bych se chtěl zeptat: doporučíte mi někdo nějaký trek? Představoval bych si něco tak středně náročnéého, na 3-5 dní, klidně i několik tipů v různých oblastech. Díky :-).

Libor
Petr D.:

Ahoj, myslím, že nejlepší by byl tento trek:
http://www.shetinin.com/en/img657-karta-map-alakul-lake-karakol.html
Dá se ujít za necelé 3 dny, ale my si ho prodloužili na pět (začátek a konec jsme jeli autem, ale 1. den ne tak daleko, jak je to na mapě, jen do poslední vesnice). 2. den jsme šli nalehko z tábořiště na severovýchod na ostrý hřeben 4200 m n.m., kde byl koncem července ještě sníh. 4. den za sedlem nejdřív pršelo a pak jsme si půjčili koně a bez průvodce a jakýchkoliv zkušeností s nimi jsme jeli na jih údolím a zpět. Poslední den jsou tam termální lázně. Trek je snadno dostupný, takže tam bude možná dost lidí, ale před 16 lety jsme tam byli téměř sami.
Fotky z treku (ne moje) jsou tady:
http://www.janmiklin.cz/clanek-trek-k-jezeru-alakol/
Oni si ho prodloužili startem více ze západu. Djeti-Oguz jsme navštívili také, ale autem.

iva

Dotaz:
Máte někdo adresu obchodu v Biškeku (Karakolu) kde se dají koupit plynové bombičky?

Máte někdo kontakt na (v nedávné době ověřenou!) Ruskou/Kirgizskou cestovku, která je schopná na dálku zařídit povolení do pogranzóny (Inylček)?

Obojí by se nám velmi hodilo, tak kdyžtak dík za info 🙂

Jiří Šembera

Ahoj,
v sprnu se chystáme na cestu do Kyrgyzstánu ve 4 lidech a říkali jsme si, že bychom si tam pronajmuli auto a procestovali to díky němu. Máte nějaké zkušenosti s tímto druhem dopravy nebo jestli někdo nemáte ověřené auto pujčovny. Všechny rady a tipy mile rádi uvítáme.
Díky moc.

Střelda

Slávek Horák má na svých stránkách odkazy na půjčovny aut, jen nevím proč si v této zemi půjčovat auto, přesuny nejsou drahé a to podstatné najdete jen pěšky

Faust

to: Sembera
mame obdobne plany. Dva 60+ vysokohorsti turiste z HK. Pokud mate zajem , muzeme spojit nase sily – treba jen v organizaci.
 
[email protected]

PanPlum

Ahoj, Kyrgyzstán jsme navštívili na podzim 2015 a můžeme tuto zemi jen doporučit. Snad by se někomu, kdo plánuje cestu, mohl hodit můj cestopis zde: http://www.cestovatelsky-denik.cz/cesty/45-kyrgyzstan – je zde itinerář i pár užitečných informací.

PanPlum

Tak ještě jednou s funkčním odkazem 🙂
http://www.cestovatelsky-denik.cz/cesty/45-kyrgyzstan

Magda

Ahoj, ma niekto skusenost s leteckou dopravou v Kyrgystane? Ako casto sa lieta z Biskeku do Oshu, kolko trva let, cena letenky? a dalsie moznosti dopravy, napr. okolo jazera Issyk Kul – taxi, marsrutky? sme partia 5 cestovatelov. Dik

martin

Na přeli července srpna se chystáme ve 3 lidech na asi 14 dní na trek do k yrgystanu, přidá se někdo, vše je na dohodě a trasa otevřená. Martin

Mili
martin:

My máme letenky 1.8. do Almaty, v plánu nějaký Ťan Šan, jen ještě zvažujeme, zda rovnou z Kazachstánské strany nebo přejet do Kyrgyzstánu. Co máte v plánu vy?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: