Střední Amerika, Mexiko a Karibik

Baťůžkářem na Kubě

Milada

Ahoj, právě jsme se vrátili z 18ti denní cesty po Kubě, byla super. Dobrá zpráva – jsou zrušeny odletové taxy. Kdyby měl někdo zájem o info, případně průvodce v češtině/2010/ nebo redukci do zásuvek…stačí napsat.

Zkušenosti čtenářů

Markéta

Ahoj Milado, prosím můžeš mi napsat na [email protected]? měla bych pár dotazů:-) Moc děkuji, předem. Markéta

Vera

Hola, taky prosím o kontakt, mám pár specifických dotazů… Hlavně, opravdu jste tam batůžkařili? Bydlení kde? Jsou tam kempy? Znáte někoho, kdo zkoušel jet s vízem (turistickou kartou), které bylo vystavano např. před 8 měsíci = tím pádem oficiálně po datu platnosti? Jsem na [email protected]
Předem díky za kontakt. V.

Kristýna

Ahoj, taky bych poprosila o kontakt. Chystáme se na Kubu přelom březen/duben na 20 dní a za každou informaci budeme rádi.
mail: [email protected]
děkuju

Kate

Ahoj,
také se chystáme na Kubu v březnu 2017 cca na 14 dní po vlastní trase – baťůžkáři, chtěla bych poprosit o nějaké doporučení na ubytování, kam třeba zajít, nebo tak. Za každou inforamci budu ráda.
mail: [email protected]
Děkuji
K.

Lenka

Ahoj Milado, cestovali jste tam autem? Jsme jen 2,tak jestli by se vyplatilo půjčit si auto, je tam benzín drahý? jakou redukci do zásuvek musíme mít? Měli jste něco zajištěného od nás, nebo jste vše řesili při cestě? Máme letenky na příští rok, tak začínáme plánovat. díky za odpověď
Lenka

Marketa

Dobry den Milado, chystame se s kamaradkou v breznu na Kubu, mohu Vas poprosit o info jakou mit sebou redukci a idelane jako menu penez, nekde jsem cetla, ze je nejlepsi kanadsky dolar. Predem moc dekuji za odpoved.
Marketa

Marketa:

Kanadsky dolar? Nekde jsem cetla? Kde to bylo?

steve

Jsem na Kube v Marina Hemingway.Poradim jk cestovat levne , ubyovani $10 az 25 muzu pomoci sehnat. moje tel. cislo na Kube je: 55834866.

Lenka
steve:

Ahoj Steve, jak je to prosím s ubytováním na Kubě? Většinou dělám všude rezervace přes booking.com, ale při hledání ubytování na Kubě, mi to píše, že nemám opravnění z této země (ČR) dělat rezervaci. Díky, Lenka.

Viki
steve:

Ahoj :-), na konci ledna jedeme s přítelem na Kubu. Letíme z Cancúnu. Máme tam jen 13 celých dní. Nechceme rezervovat ubytování dopředu. Jak tady čtu, tak je jednoduché sehnat ubytování tam. Chtěla bych se ale zeptat na dopravu. Mám doporučení cestovat s autobusy Viazul. Nechce se mi dopředu rezervovat autobus, když nevíme, jak se nám bude líbit v dané destinace. Půjčit si auto se pro dva nevyplatí. Je cenově dostupné si najít někoho místního, kdo nás převeze do dalšího města a pomůže nám zase někoho najít? Není možnost pronájmu skútru? Máme jen příruční zavazadlo. Děkuji za jakékoliv rady. Viki

pdmlynek

Lenko, když jsem tam byli minulé léto, tak asi polovinu rezervací jsem si udělali než jsme tam přijeli, a druhou jsme jen sehnali na místě.  Mimo té první v Havaně kde nás jen chtěli ošidit, tak ty co jsme si zarezervovali byli OK, ale daleko lepší a levnější byli ty co jsme jen sehnali na místě.  Bylo to daleko jednoduší kdekoliv najít casa particular než jsem předpokládal.  Kuba má nedostatek skoro všeho, mimo casa particulares.
Jinak to že máte rezervaci a že jste dali na Booking těch 15%(?) neznamená že pro vás bude v casa kde jste udělali rezervaci místo.  Vezmou peníze, a pošlou vás do jiného casa.
Vřele doporučuji nerezervovat dopředu.  Nemá to cenu.

Martin

No každopádně počítejte s tím,že je Kuba poměrně drahá 2017 rok 🙂 A než vybírat z bankomatu pro nevýhodný kurz je asi lepší cash Euro. By mě zajímalo,jestli to někdo projel jen tak s batohem a spacákem ? 🙂 Jinak maso dost drahé,protože místňáci mají jen zeleninu a ovoce bez masa

pdmlynek

Pár poznámek pro Martina:
(1) Kuba je sice dražší než dříve, ale jěště to jde.  Když si člověk nakoupí jídlo nebo nocleh nebo jiné služby od soukromého člověka, tak to má za pár šupů; podobný servis od podniku vlastněný vládou je drahé.  Viz. např. hotely: 150-250 EUR za noc v hotelu, oproti 15-25 EUR za moc v casa particular.

pdmlynek

Pár poznámek pro Martina:
(2)  Neber to blbě, ale brát spacák do tropického kraje jako na Kuba je nesmysl.  Balit se do Karibiku nebo Střední Ameriky není takové jako se balit na cestu po České Republice.  Žádný spacák, žádný zimní čepice, žádné kabáty, žádné svetry, žádné džíny.  Oděv jen s krátkími nohavicemi/rukávy.  Maximálně si vezmu jednu lehkou mikinu a convertible kalhoty (novavice se dají odzipnout).
Právě to je jedna výhoda cestování na Kubě, a po Karibiku: nepotřebuješ žádnou krošnu, jen daypack, či městský baťoh.  Cestování pod 7 kg ( http://www.pod7kilo.cz/ )?  To je daleko víc než budeš potřebovat jako průměrný baťůžkář.

pdmlynek

Ohledně peněz.  Problém není nevhodný kurz.  Problém je, že měnění peněz je časově velice náročné.  Na Kubě všechno trvá strašně dlouho.  Za prvé, je tam klasická maňana přistup k životu, a za druhé je tam komunismus, pod kterým se nikdo moc zákazníkovy nepohne.  Vyměnit peníze Tě může stát hodinu.
 

Martin

Nejhorší jsou taxikáři. Je to mafie, která si v komunismu udělala svuj byznis a okrádají turisty. Veřejná doprava skoro nefunguje a s ní stejně turisti jezdit nemůžou. Jelikož na Kubu jezdí tak 2x tolik turistů , než před pár lety, tak autobusová doprava Viazul je nedostatečná a na několik dní dopředu vyprodaná a dá se s ní dojet jen mezi vybranými velkými městy a zbytek taxi. Např. za 30km jsme za taxi platili 30euro, což je dost a nikdo vás levněji nesveze. Na to že na Kubě se průměrně vydělává 600kč, tak tohle je nehorázné!!!

Petr
Martin:

Zakon nabidky a poptavky soudruhu cestovateli. Kdyz se ti to zdarne nehorazne muzes tam chodit pesky nebo jezdit na oslikovi.

Alena
Martin:

Dost dobre nechapu co maji ceny taxiku spolecneho s tim co se na Kube vydelava. Jak uz tady nekdo napsal nikdo Vas nenuti taxi pouzivat. Jen se podivejte jaky dobytek je prazsky taxikar.

pdmlynek

Ohledně taxíků: no, nevím jestli to je o moc horší než kdykoliv jinde na světě.  Když přejedeš jako běloh do chudé země, tak Tě budou automaticky brát za boháče, a budou Tě brát na hůl.  Je to stejné i když např. turista příjde do Prahy.
Jinak, dá se ušetřit.  Jsou dva druhy taxiků (alespoň v Havaně, ale předpokládám že to je v jiných částech Kuby podobné): takové žluté taxíky pro turisty, a colectivos pro místní.  Je to velice zajímavý systém, který funguje na ulicích Havany.  Vidíš jak lidi stojí v řadě (nebo an itu řadu nevidíš, ale místní jí poznají) poblíž ulice nebo poblíž nějaké křižovatky, a pak přijede 50 let staré auto, a dohodneš se na ceně a jedeš.  Colectivos jsou daleko levnější než taxiky, ale není to pro turisty.  Trvalo mi to pár dní než jsem to trochu pochopil jak to pracuje, ale stejné je to dosti matné pro mě.  Najdi si o colectivos víc na internetu.

Martin

Ty colectivo jsem viděl v Havaně, ale nepátral jsem kam směřují, ale nikde jinde už jsem je neviděl. Nevím co mi pořád předhazujete pražské taxiky. V Praze je možné použít MHD, stejne jako v Mexiku, Dominikánské rep., v Thajsku, Malajsii, na Sri Lance, Indii a spoustě jiných zemí. Jen na Kubě jiná možnost cestování než taxikem není, pokud nemáte auto z půjčovny.

Tak zaplat co taxikar pozaduje nebo chod pesky. To je tak tezke pochopit?

-dana-

Martin, v Havane je takisto verejna doprava, mestske autobusy. Mna zobrali (feb. 2017), myslim, ze normalne beru turistov. Cena za listok je 1 peso.

Tom

Hola všem, před týdnem jsme se vrátili z Kuby z třítýdeního cestování po ostrově. Baracoa-Guardalavaca-Camaguey-Moron (Cayo Coco)-Trinidad-Cienfuegos-Viňales-Havana. Pokud Vás bude cokoliv zajímat (ubytování v Casa Particulares s kontakty, cestování taxíky, náklady,….), napište na [email protected]

Tom

Opravuji chybu:  [email protected]

Martin

Vzkaz pro anonima ze 17.3. :  já na Kubě na rozdíl od tebe byl, tak nevím co bych měl chápat? Jen jsem psal, že taxikaři jsou soukromníci a rýžujou neúměrné prychy vzhledem ku poměru výdělků zbytku obyvatel. Tečka. V Havaně veřejná doprava potřeba není, pokud nebydlíte 5km od centra.

Veronika

Ahoj, zkoušel jste někdo někdy čekat u tzv. amarillos? Vzali vás pak do nějakýho auta/náklaďáku a kolik vás stála cesta? Díky moc!

Stano

zasmial som sa dobre, pisu sem sami tutmaci. Na Kube viac ako inde v latinskej A. treba vediet po spanielsky, z letiska som isiel neznaly, taxikom za 25 euro/ Cuc / , naspat kolektivos za pol eura, mozno menej uz sa nepamatam. funguju jednoducho a aj pre turistov. a cestoval som v havane modernou klimatizovanou Mhd aj do vzdialeneho okolia za menej ako cena metra v prahe… Inde na Kube su obrovske busy – tavy za cenu Mhd ako v CSSR v r. 1970. A amarillos chce uplatky, alebo obcas i nie, ale vela nevybavi, sami sa musite snazit.
No a aj s vychcanymi taxikarmi sa da zjednavat, ale po spanielsky nie po cesky ci po anglicky. ale s martinom suhlasim, prijmy taxikarov su nehorazne v porovnani s obycajnymi Kubancami.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: