Severní Afrika

Maroko autem

Magda

Ahoj, chystáme se jet do Maroka autem a zajímalo by mě, jestli musíme mít mezinárodní řidičský průkaz nebo stačí jen ten český. Máte s tím někdo zkušenosti?

Zkušenosti čtenářů

xpavelx

Me by zajimaly i dalsi veci – jak je to s povinnym rucenim, odkud se tam jezdi a kolik stoji trajekt… Jestli to mas pozjistovane, pisni to sem, prosim…

kuba
xpavelx:

Ahoj, byl jsem tam autem dvakrat, zpatecni trajekt pro osobak + 4-5 lidi vysel v roce 2004 na cca 200 euro. Ohledne formalit – dulezite je aby v aute sedel jeho majitel, jinak je nutne cestne prohlaseni majitele oficialne prelozene do francouzstiny, potvrzene od mzv, marocke ambasady a nevim jestli jeste on nejake dalsi instituce, da se to ale je to otrava. Ridicak jsem ssebou mel mezinarodni ale nikdo ho po me nechtel, snad by ti info dali na marocke ambasade…. zelena karta tam myslim neplati a je nutne zaplatit si jejich pojisteni na hranicich v ceute, byl oto tenkrat nekolik stovek. Pokazde jsem tam byl tesne po vanocich a byla to parada, preju hezkou cestu a tise zavidim:-)

Magda
kuba:

Díky moc. Na stránkách ambasády píšou, že český řidičák by měl stačit. Ale je lepší vědět, že to tak v praxi opravdu funguje. 🙂

Magda
xpavelx:

Ahoj, tak co jsme zatím zjišťovali, tak se jezdí přes Španělsko přes Gibraltar trajektem. Pojištění si můžeš sehnat buď při vstupu do Maroka nebo u své pojišťovny. Dbá se prý na to, abys byl pojištěný na vyvezení auta ze země, pokud by se neopravitelně rozbilo (nesmíš ho tam nechat). Ceny trajektu jsou různé (podle toho odkud a kam jedeš), dají se najít na webu.

Katka

Ahoj, my jsme si auto půjčovali a stačil náš řidičák, mezinárodní chtějí pouze tehdy, když Tvůj řidičák není v latince.

Ondra

Ahoj.
Loni jsme jeli s kamarádem do Maroka autem a tak nějaký Info. Cena trajektu je závislá na velikosti auta a době přejezdu. Při příjezdu na španělský hraniční přechod s Marokem dejte pozor na lidi, co Vám zaručeně pomůžou s formalitami k přejezdu. Nenechte se ukecat, protože nic Vám nezařídí a jen z Vás vytáhnou peníze. Při příjezdu na Marockou celnici musíte vyplnit dva formuláře, jeden pro vstup a jeden pro auto. Ten pro auto nesmíte ztratit a jeden z Vás, bude to nejspíš majitel vozu, dostane ještě razítko do pasu, že vjel do Maroka autem a pokud s ním neodjede zase ven bude muset zaplatit daň jako že to auto tam prodal a týká se to i bouračky nebo odcizení. Jedině na Marocké celnici můžete využít lidí, kteří vás rychleji protáhnou celnicí (pouze si zkrátíte čas) a nenechte se ukecat na víc jak 4 eura. Klidně ho nechte i odejít, on se stejně vrátí. Každopádně si dohodněte půl platby předem a půl po projetí. Řidičák stačí český a vůbec se nemusíte bát policistů v Maroku, neměli jsme žádný problém. Cestou zpět po Vás budou chtít ten papír o autu a počítejte, že Vám proklepnou auto, jestli nevezete drogy (kontrola poťukáním plechů, zrcadlo a samozřejmě očichání psem). Jinak cesta autem byla úplně v pohodě. S pojištěním je to tak že můžeš si ho vyřídit na hranicích anebo některé pojišťovny ho u nás už automaticky nabízejí (Kooperativa). Je to na zadní straně zelené karty. Budou ji po Vás na hranicích chtít vidět.

Leona

Přemýšlím o půjčení auta na španělské straně a následným přejezdem z Algeciras do Tángeru nebo Tetuanu, jen bych se ráda optala, jestli máte někdo zkušenost s převážením auta mezi státy, které vlasně není vaše a jestli z marocké strany mohou nastat potíže, nebo jestli je lepší si auto půjčit v Maroku. Díky za každou vaši zkušenost 🙂 kdyžtak tady můj mail [email protected]

mirek
Leona:

My si bereme auto z půjčovny až v Maroku, termín 8.6-26.6.2012 (18dnů) nás stojí cca. 10.500Kč, berou si blokaci na kreditní kartě na spoluúčast při škodě nebo krádeži 12.000MAD! Já mám ovšem celoroční připojištění na full spoluúčast od insurance4carhire.com, takže škodní událost by mi někdo časem třeba vyrovnal.
Jinak jsem rychle kouknul na tři dohazovače aut (např. fly4less.cz, economycarrentals.com,…) na půjčeni v Malaze SP, půjčeni by pro mne vyšlo cca. 7000 včetně plného pojištění spoluúčasti!, ale ani jedna nepovolovala výjezd do Maroka, jen Portugal, Francie, Andora, někdy Gibraltar.
Kdyby jste jeli podobném termínu, ozvěte se . Mirek.

pete

Ahoj, ještě k cestě do Maroka – slyšel jsem že Španělsko se dá profrčet vlakem s autem na vagónu během jednoho dne/noci. Máte někdo zkušenost? kolik to stojí atd?

Lukáš S

Ahoj, český řidičák stačí – vyzkoušeno (březen 2012). Když kouknu na svoje povinné ručení, je tam výslovně uvedeno i Maroko. Auto jsme si ale půjčovali až v Marrakéši – zkuste třeba Dollar Car Rental s dobrými cenami i zajištěním (7000 Kč za 14 dnů). Tip: letenka z Prahy do Marrakéše přes Londýn nebo Milano cca 4800 Kč zpáteční i s batohem 🙂

vlad
Lukáš S:

Ahoj. Moc neumíme jazyky.Proto se chci zeptat,jaké formuláře je potřeba vyplnit na celnici abych tam nezdržoval :-))? Vím akorát o přihlášení automobilu(Déclaration de l’admission temporaire – D16 Ter ) Děkuji Vlad.

Pavel Michálek

Ahoj,chceme jet na silvestr do Maroka autem-2 dospělí40let,+syn,11 let,nemá někdo stejný úmysl?/v Maroku zajistíme ubytování 500m od pláže v soukromí u známého.Jestli má někdo zájem,napište,Těšíme se.

Zdeňka
Pavel Michálek:

My právě také uvažujeme o silvestru v Maroku. Máme ale svůj autokaravan, nebylo by ovšem špatné se tam s někým potkat. Pořád nás ale zrazují, že tam není bezpečno. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti?

Libuša
Zdeňka:

Boli sme v 2019 roku na Velku noc tyzden v Maroku. Auto sme pozicali v Marakkesi na letisku a presli sme kus stredneho Atlasu, spali sme aj v horskej dedine v sukromnom dome, dve zeny a jeden mlady muz. Moja dcera spolu s dalsimi troma mladymi ludmi presli az za Atlas do puste k Tuaregom na inom vylete. Da sa prenocovat aj u Tuaregov v stane. Do hor je lepsie mat auto s nahonom na 4 kolesa. Odporucam plnu poistku, jazdia troska riskantnejsie a v meste vam lahko niekto oderie lak, ani sa nenazdate. Nas skrkli na strazenom parkovisku a poriadne. Pokial sa spravate korektne – oblecenie na vidieku zeny dlhe sukne alebo nohavice, zakryte vlasy u Tuaregov – nezdalo sa mi nic nebezpecne, ludia su mili a ustretovi, na vidieku pochodite s francuzstinou, anglicky malokto ovlada, v mestach je anglictina OK. Cigarety a cukriky ako darcek miestnym otvaraju dvere. Je to este turizmom nie az tak poznacena krajina. Alkohol dostanete len v specializovanom obchode. Mozu nastat aj divokejsie situacie, my sme sa na Velky piatok zrazu autom ocitli uprostred nejakej zaludnenej slavnosti Berberov na konoch s puskami, obcas si niekto vystrelil len tak pre radost do vzduchu – ale az na tuto situaciu vsetko bolo OK. Pokial nejdete priamo do turistami navstevovanych centier na nase sviatky ako je Velka noc alebo Vianoce, tak aj v mestach radsej by som hladala noclah na mieste niekde v medine. Je to ovela lacnejsie nez Booking. Noclah v krasnom starom palaci s uzasnou priestrannou izbou s ranajkami sa da zohnat za 11-13 eur na osobu priamo na mieste. Treba jednat na recepcii a nedat sa nalakat vselijakymi „pomocnikmi“, co vam dohadzuju na ulici ponuky. Kreditky neberu takmer nikde, ani na pumpe, treba hotovost. Turisticke informacie na mieste neexistovali, da sa pohladat na internete. Je to uzasna krajina s nadhernou prirodou a pamiatkami.

pavel
Pavel Michálek:

Ahoj,ta myšlenka se mi líbí,jsme 45,40-dvě děti 13,5.máme sježděný balkán a o tomhle už uvažuju delší dobu.Tak jsem zvědavý jestli to klapne.
S pozdravem Pavel

Charles
pavel:

Pro Zdenku a Pavla: kazdou zimu sem do Maroka prijedou tisice campingcaristu z Francie, Holandska, Nemecka atd. aby tady preckali zimu. Kempu je hodne,jsou mista kde se da stat „na divoko“, bezpecnost naprosto korektni (rekl bych ze vetsi nez v CZ, odkud jsem se vratil pred 5-ti dny…), nafta za polovicni cenu, i s velkym autem se dostanete témer vsude, protoze i to, co na nekterych mapach je znaceno jako pista, je dnes uz vyasfaltovano. Bydlim tady patym rokem, trochu to uz tady znam (70’000 km krizem-krazem po Maroku), hlavne mimo turisticke trasy. Chcete-li vedet vice, ptejte se! Pokud se rozhodnete prijet, jsem presvedcen, ze nebudete zklamani.

Pavel
Charles:

zdravím.jak to tam chodí s karavanem? všichni pořád mluvěj o obytkách.dík za info Pavel

jiří Král
Charles:

Ahoj Charles,pokud by bylo možné moc rádi se u tebe zastavíme.Jsme 2 a dvě děti,pojedeme autokaravanem.Pojedeme asi 10.dubna.Děkuji a dej vědět ahoj Jirka K.

martina volková
Charles:

Ahoj, chystáme se s přítelem do Maroka přes Španělsko obytným Variem, byla bych moc ráda, kdyby ses mi ozval na mail, ráda bych zjistila co nejvíce věcí.
Děkuju

Charles
pavel:

Jeste dodatek bezpecnosti: v CZ, kdyz si lidé vsimli nasi SPZ s arabskym znakem, a rekli jsme, ze bydlime v Maroku, reakce byla vzdy stejna: „A je tam bezpecno ??? Vite co se deje v Syrii!“ Spatne chapali, ze neni zeme jako zeme, i kdyz maji podobnou kulturu a nabozenstvi. Je to totez, jako ve Francii. Tam kdyz reknete, ze jste z Ceska, reakce je vetsinou nasledujici: „Jo ty zeme z Vychodu! My tu mame plno rumunskych cikanu co zebraji a kradou!“ Jinymi slovy, cim mene clovek zna svet, tim snadneji schematizuje a haze vse do jednoho pytle bez rozdilu. Takze jen opakuju: skutecne nemejte obavu se vydat do Maroka.

Petr
Charles:

Ještě k bezpečnosti – na severu docela otravují naháněči, zvláště když nechcete s autokaravem do kempu. Jsou docela drzí a klidně bouchají na auto, aby vám nakukali, že zrovna tam, kde zrovna stojíte, není bezpečno a máte se přesunout pod jejich ochranná křídla (chápej jako do jejich hotelu, nebo do jejich kempu…). Také policie večer na pláži prudí… Jih a střed Maroka je ale už bez problémů a nejlepší kempování je na divoko. Na většinu míst ale potřebujete trochu vyšší a odolnější auto, ale pak ty místa stojí za to… My jedeme na podzim zase a zůstáváme asi celou zimu -:)

Khamlia
Charles:

presne tak, jak Charles pise.
Posledne kdyz jsem jela taxikem v Praze a mluvila s ridicem o Maroku, tak ze on tam nepojede protoze tam je zima (pry jeho dcera tam byla a bylo 13 stupnu – v cervenci :)) a ze tam je neklid a ze nema rad Araby. Tak jsem mu rekla, ze ne vsichni jsou stejni plus ze v Maroku je 80% Berberu. Tak byl uplne prekvapeny a mam pocit, ze si i popletl zemi nejak, protoze 13 stupnu tam v lete rozhodne neni, pokud neni nekde na Toubkalu nebo tak a i tam v lete je tepleji).
Proste lide vedi hrozne malo o zemich zasadne a udelaji si uplne mylny obraz o necem.

Michal Dvořák
Pavel Michálek:

Ahojte všichni, zaslechl jsem že tu plánujete někdo cestu do Maroka na silvestra. Já tam jedu také, oslavit tam vánoce i silvestra. Jedu tam za mou druhou muslimskou rodinou, jsem tam zvaný na celé svátky od 21. Prosince, do 1. Ledna. Jedu tam sám mým osobním autem. Má cesta začíná 18. Prosince. Vyjíždím ve večerních hodinách z mého domova poblíž Přerova. Pokud má někdo stejný termín jízdy do Maroka, tak se rád přidám ať nejedu sám. A pokud je tu někdo kdo by chtěl prožít v Maroku vánoční svátky a silvestra, tak klidně může jet se mnou autem. Cestu celou hradím já 😉 Tak když tak se mi ozvěte kdo by měl zájem na mé tel. číslo, a můžeme se domluvit 😛 – 731 081 280. Mějte se tu hezky, a šťastnou cestu přeji všem cestovatelům 🙂

Khamlia

Zdenko, neboj, je tam bezpecno, muzes jezdit kdekoli a kamkoli. Je tam vlastne bezpecneji nez v Evrope napr :).
Takze jedte bez obav. Kam planujete a na jak dlouho?

Khamlia

Pavle, pocitej ale s tim, ze moc na koupani nebude v tu dobu.
Jinak jsem zvedava, kde u plaze? V jakem miste?

Honza Š.

Zdravím vás!
Vzhledem k tomu, že je tady vás více, co jste si půjčovali auto v Maroku, chtěl bych se zeptat – jak je to s tou kreditní kartou, o které všude na rezervačních systémech píšou, že je nutná?

Mám jen debetní kartu Master Card, ale alespoň je embosovaná. V případě, že by jim tedy stačila embosovaná debetní karta, je nějaký limit peněz na účtu musím minimálně mít, abych ji mohl na rezervaci auta použít?

Děkuji moc za odpověď. Listopadu letíme do Maroka a z těch půjčoven mám trochu strach, i co se týče všeho okolo toho pojištění.

Berberka
Honza Š.:

Půjčovala jsem si jednou auto, ale od místní půjčovny a vše v pořádku – nové auto atd., na kartě žádný limit nestrhli. Jen buďte opatrní při řízení atd., hlavně ve městech a pak na horších menších cestách mimo turist.cíle, abyste auto nepoškodili. Komu se nechce riskovat, řídit (a přijít tak o krásné scenérie), utrácet čas smlouváním při hledání ubytování a dohadovat se s nadháněči atd.,může se přidat k nám, máme v autě ještě pár míst a jedeme začátkem prosince na 14 dní. Zkušenosti máme, vybavení také a plán na zajímavý okruh také…

Pristovšeková Lenka
Berberka:

Jsem z moravy (Kroměřížska) máme taky plán kouknout se do Maroka ale nemáme žádné zkušenosti,jezdíme jen evropu autem (Chratsko,Itálie).
Nejraději by jsme se přidali k někomu kdo tuto cestu jel a zná jak to tam chodí:-))) jsme starší manželé 50-53 ale nejsme mrzouti :-))
Auto máme svoje .Zdravím Lena:-))

Petr
Honza Š.:

A proč si nepořídíš kreditku? Některé banky jako mBank ale i jiné nabízejí kreditku bez poplatku za vedení. Pokud si půjčuješ auto tak u kreditní karty se ti peníze (obvykle stovky EUR) které si půjčovna blokuje na kartě blokují z virtuálních peněz úvěrového rámce a ne ze skutečných peněz zůstatku jako u debetní karty.
Co se půjčoven a zprostředkovatelů týče tak se vyplatí (zejména v zemích jako Maroko) půjčovat u osvědčených půjčoven/zprostředkovatelů jako AutoEurope, holidayautos apod. protože některé na první pohled „levné“ půjčovny nakonec nejsou levné ani zdaleka, což je typické zejména pro Španělsko.

Khamlia

Ja si pujcuji atuo vzdy, od mistnich jen, a vzdy to blo v poradku, bez problemu. Kdyby sis pujcoval auto ve Ouarzazate, mam tam kontakt na jednu pujcovnu, kde si tedy to auto pujcuji a miva pekne ceny. Muze pristavit auto i v Marrakechi kdyby byl zajem.
Ve mestech jako Marrakech radeji ale nejezdete, tam nejak moc nefunguji pravidla by se dalo rict.

Khamlia

Ale co je ve Spanelsku nemusi byt jinde. Ja si pujcovala v Maroku vzdy a jen od mistnich rent a car a nikdy jsem nemela zadne problemy s nicim. A to jsem si pujcovala auto nejmene tak 10x, parkrat jsem ho mela i mesic a zadny problem s autem nebyl.

Petr
Khamlia:

A měla jsi někdy problém typu nehoda nebo porucha? A jak se k tomu ta mistní půjčovna postavila? Jestli ne tak jsi měla kliku ale to neznamená že ji budou mít i jiní.
Já bych si u místní půjčovny nevzal auto ani v civilizovaném světě natož v Maroku.

Khamlia

Petre, mela jsem problem 2x. Jednou hned po zapujceni, kdy byl citit bensin. Auto vymenili hned logicky.
Po druhe se to stalo na ceste z Essaouiry do Marrakeche, najednou auto zastavilo a nic, navic tedy v miste, kde nebyla ani noha. Volali jsme do pujcovny v Agadiru a oni ze hned prijedou. Trvalo to logicky vic nejak nez hod, ale prijeli a dali nam auto nove. Takze zadne problemy.
Navic to byla docela zabavna zkusenost, bytjsme byli v nicem tak rikajic, lide se logicky objevili a nosili nam datle a chleba a snazili jsme se s nimi povidat. Takze tak.
Auto jsem si pujcovala od mistnich v Maroku tak 10x bych rekla, jen tyhle dva pripady se staly, jinak vsechno bylo bezproblemove :).

Ivan

Jen bych Khamliu trochu poopravil ohledně těch pravidel silničního provozu. Ty pravidla jsou a fungují, jen jsou dost odlišná od těch našich. To, že se pravidla nerespektují a na silnici vládne chaos je jen pohled západního turisty. Základ je zapomenout naše evropská pravidla a snažit se pochopit a respektovat místní, čehož většina našinců není schopna.

burtie

tak ja si tiez poziciavam uz iba od miestnych pozicovni. ak su dobre recenzie na webe, tak na co platit medzinarodne – to plati napr pre to spanielsko, ked tu uz o nom padla rec.
ad maroko- auto sme si pozicali tiez u miestnych, kedze vsade chyrovalo ze avis a spol si beru deposit 1500eur apd, a nebolo mozne ani auto vratit v inom meste, u niekoho ano, ale za velky poplatok. prileteli sme do marrakesu a odlietali z tangeru. cenu sme zjednali. v mestach sa jazdi trochu chaoticky, no nazvala by som to skor organizovany chaos, ale ak si skuseny sofer rychlo si zvyknes

Khamlia

Ivane, tak ja ti reknu, ze ja jsem toho najezdila dost po Maroku a dle nasich pravidel, ktere jsou i v Maroku. Neriskla bych jezdit tak jak pises ty, dle mistnich, a i ti uz preci jen zacinaji jezdit lepe a opatrneji, sem tam haha.

Vláďa
Khamlia:

Tak ja se teda přidám s dotazem.
Letíme koncem ledna do Maroka a chceme si v Marrakeši půjčit na týden auto.
Doporučte mi někdo místní osvědčenou půjčovnu co je schopna přistavit auto na letišti.
Chci si předem usmlouvat slušnější cenu s plným pojištěním a bez karty.
Jede nás 5 dospělých a chceme nějaké 4×4 a to už je pěkná pálka
.
Jsem překvapený co tady píšete o řízení. My vloni najeli 2,5 tisíce km a Maroko řadím k nejpohodovějším zemím co jsme navštívili.
I podůměrný řidič nemůže mít problémy – 100km rovně a pak dva povozy v protisměru. Prostě relax.

Khamlia
Vláďa:

Vlado, bohuzel neznam zadnou pujcovnu. Ale pokud nechcete jezdit nejak hodne off road, tak nepotrebujete 4×4, to je zbytecne. V Maroku jsou silnice asfaltovane a celkem slusne. I po nejakych slusnych kratsich pistach se da jet. I kdyz ted koukam, tys uz jezdil po Maroku, takze asi chces jet mimo silnice.
Jinak s tebou souhlasim ja take nevidim zadne prekazky ohl. jezdeni, ale stejne uprimne, sem tam jedou opravdu jako zbesili. Vetsinou jsou to tour company, co naslibuji turistum co vsechno mohou za den videt a pak jedou Fes-Erg Chebbi za 3 hod pomalu. Shared taxi take jezdi dost zbesile.

Ivan

Všechno je relativní… To je jako když přijede plzeňák do Prahy… Místním se zdá, že zdržuje a má pomalé reakce. Plzeňákovi příjde ten shon zbytečný…

Samozřejmě nic proti Plzeňákům, pivo mají nejlepší ;-))

Vláďa
Ivan:

My máme letos v plánu cestu z Marrakeše k dunám Erg Chigaga a cestou se podívat v Zagoře na rallye –
http://www.budapestbamako.org.
Vzhledem k tomu, že cheme dojet až k dunám a zpět nejet po stejné cestě tak jsme se dohodli, že půjčime auto 4×4.
Zatím mám nabídku na Kiu Sorento 80E/den.
Zpět ze Zagory bych chtěl jet do Tarhbalt. Zatím co jsem se díval na satelitní snímky, a četl na netu, tak by to osobakem nejspíš nešlo.
No a na druhou stranu do Foum-Zguid je pista samý balvan a už vloni jsem na ni uprostřed ztratil směr a 1,5 hod vykopával Punto z písku. K prvnímu obydlí to bylo 70km, tak už mám z toho trošku respekt.

Doporučte mi někdo alternativu cesty Qarzazate-Zagora-MHamid kudma jet zpět jinou cestou?

Co navštívit zajimavého?
Turistické lákadla mne nezajímaji.
Chci osamělou hliněnou vesnici / jako třeba Siwa v Egyptě/, studnu uprostřed pustiny, kaňon, výskyt zkamenělin….

Kdo má nějaký tip na příjemné ubytování /kromě Lonely Planet/ za cca 300,- Kč/osoba, budu rád.

Vláďa

Khamlia

Muzes jet takhle – http://goo.gl/maps/mK40m
je to celou dobu po asfaltce,pres Foum Zguid jedes take, v Tazenakht si muzes koupit koberec :). Je to zajimava cesta, ja tam jela a stoji to za to.
Zastav se v Tamergroute, je tam knihovna stara a pak podzemni chodba nebo jak bych to rekla, kde kdysi pracovali otroci a neco tam dolovali.
Pak se podivej tady na Postni ksar nebo jak se to jmenuje ten clanek, tam by to mohlo stat za to. Ale pocitej s tim, ze tak uplne zadarmo to neni jak se spisovatel tam snazi inzerovat. Budou cekat urcite nejaky pekny baksis bych rekla.

Khamlia

Tamegroute se to jmenuje, nejak se mi tam vpasovalo r 🙂

Vláďa
Khamlia:

Dík Khamila.
Mockrát dík za info.
Trasu Foum Zguid-Tazenakht-Quarzazate jsem jel vloni sice první polovinu potmě ale moc mne nenadchla /mnohem více se mi líbilo v okolí Taty/.
To by se mi muselo povést projet z MHamidu kolem Iriki do Foum Zguid. Vloni jsme to zkoušeli s Puntem a to jsme vzdali tak uvidíme.

Nejel někdo pistou Zagora-Trhbalt-Tazzarine a nějak k Dadés?

Které duny v okolí MHamid jsou nejpěknější?
Nevíte GPS kde přesně jsou duny Erg Chigaga a která pista vede k nim? není to ta Mhamid-Foum Zguid?

Díky za info V.

ivakut
Vláďa:

Ahoj Vláďo, zrovna se dívám na cestu mezi Foum-Zguid a Tazenakht, píšeš, že tě moc nenadchla, nikde po okolí jste se nestavovali? Nevím, jestli jet tudy, nebo pokračovat po N12 do Zagory (podle Khamlie asfaltka, já ji mám ve staré mapě jako pistu tedy?) a pak údolím Draa, ale tam už jsme jednou byli. Pak N12 pokračuje právě přes Tarhbalt do Tazzarinu, možná by někdo věděl, jestli už také není asfalt? (Charles 🙂 ?) A pokud budete mít 4×4, určitě jeďte z Nkobu na sever přes Sarhro, je to nádhera. Jinak v Marakéši vždycky bydlíme v hotelu Essaouira, 100Dh za pokoj.

Charles
ivakut:

Pro Ivakut: 1) Foum Zguid – Tazenakht po R111 je krajinove velmi pekna prave v prve casti. Da se taky odbocit 22 km pred Tazenakht na R108 do Agdz, taky velmi pekna krajina s neocekavanou dulni siluetou po ceste po prave ruce… 2) Foum Zguid – Zagora po SEVERNI strane Djebelu Bani je stale jen siroka snadna a v podstate neprilis zajimava pista. Odbocka na ni je doprava, 7 km na sever od Foum Zguid, prave ze silnice R111 na Tazenakht. 3) Zagora – Tarhbalt – Tazzarine je vysfaltovana na prvnich 30-ti km z Tazzarinu, dale je to kamenita pista (stav na podzim)a mam dojem, ze prace nepokracuji. 4) Pista pres Djebel Sarhro z Nekob pres Tizi-n-Tazazert (2’283m)do Boumalne-Dades pres Iknoun (varianta do Tinerhir nestoji za to, vezmeme-li v uvahu stav pisty a co nabizi ocim kolem, osobni nazor) je krajinove velmi pekna, ale je skutecne nutno mit auto s dostatecnou svetlosti. Berberi v sedle, v jejich auberge, tam sice jezdi ze severni strany s Kangoo, ale na jizni strane jedno misto pripomina tak trochu schodiste… Pocitat skoro cely den, aby byl cas se divat (Bab n’Ali, canyon Afezza, Pic de Tazlout, pripadne Cascade de Tazlout atd…). 5) Z N12 se da prejet Djebel Sarhro po nove asfaltce z Alnif do Ait Aissa-Oubrahim (25 km vychodne z Tinerhir)na N10, vedouci z Ouarzazte do Goulmima. Pro Vladu: tak ted uz vim, proc jsme si loni nerozumeli, ja mluvil a piste po SEVRNI strane Djebel Bani a ted jsem pochopil, ze jste jeli po JIZNI strane (Iriki, Chigaga). S Patrolem to urcite projedete bez problemu. A nakonec, letos je krasne pocasi, minuly tyden jsem byl u Ergu Chebbi a v Dadés a na foceni je zcela vyjimecne svetlo.

ivakut
Charles:

Diky Charlesi, to byla rychla reakce. Ta rada s cestou pres Tazazert byla pro Vladu, pise, ze budou mit 4×4, ucite stoji za to, my byli pesky v Igli ze severu, pak v okoli Nkob od jihu, oboji uzasne. Letos vyrazime prelom duben/kveten, asi Antiatlas a co nejvic na jih, tak si zase dovolim napsat o dalsi info, az budu ve fazi konkretnich planu. Iva

Honza
Charles:

Ahoj Charlesi, vypadá to že se vyznáš,tak se zeptám: na autookruh Ouarzazate – údolí Draa – Zagora – Erg Chebbi (s nocí na poušti) – Todra a údolím Dádes nazpět do Ouarzazate stačí čtyři dny, nebo je lepších pět? Díky

Vláďa
Honza:

pro Honzu:
CK to jezdí autobusem za 3 dny /noc v Quarzazate,Zagoře,Erfoudu se západem slunce na dunách a další zpět v Ouarzazate/. Byla to moje první cesta do Maroka v roce 2005. Ono je to i tak 850 km. My to jedeme za 3 týdny. Máme na to 6 dnů z Marrakeche. Jen jsme to zkrátili , nepojedeme až na Erg Chebbi, ale raději pojedeme až do Mhamidu a tam jeden den „zablbneme“ Patrol 4×4. V tu dobu tam jede rallye Budapest-Bamako a Interkontinental rallye.
pro Charlese:
Já jel posledně opravdu severní cestou Foum Zguid – Zagora, ale jak končily kameny a začal písek, dal jsem se moc v pravo – sledoval jsem ty propustky pro novou cestu a zapadl zhruba tady :N 30 05 24,61 W 06 26 37,54. To Punto to prostě nedalo a zpátky jsem roztrhal na těch šutrech gumu.
Ale chci se zeptat – podle map je na cestě z Marrakeche do Quarzazate těsně před průsmykem Tizi-n-Tichka odbočka v pravo do kopců a vede až do 2800m nejel to někdo a nebude tam koncem měsíce moc sněhu?
Charlesi na netu jsem našel že v okolí Trhbalt jsou naleziště krystalů nerostů nevíš kde zhruba? A nevíš co je ještě cestou zajimavého?
V Maroku budu 28.1-3.2 a 11.2-18.2 nebudeš někde na jihu? Rád bych tě pozval na kafe.
V.

Jirka a Jana

Plánujeme s přítelkyní vyrazit koncem března 2013 na 2 až 3 týdny do Maroka,nechce se nám s cestovkou. Bohužel neumíme řeči.Hledáme proto případnou partu lidí ke kterým bychom se přidali. Věk 52 a 38 let nekonfliktní a pohodoví.

Mirek
Jirka a Jana:

Byli jsme s manželkou v Maroku letos v červnu,18 dnů, stačily základy angličtiny. Půjčili jsme si auto na letišti v Agadiru – společnost FirstCar, protože jsem vyčetl, že nedělají problémy s drobnou poškozeninou. A opravdu, na cestě od vodopádů Ouzoud? jsme urazili zpětné zrcátko a nic! Bydleli jsme v riadech i v kempech – máme jejich GPS souřadnice, standardní okruh okolo Atlasu, výstup na Toubkal, 3000 km celkem. Je třeba se připravit na tzv. pomahače, ale nakonec 200 dirhamů za tří hodinovou procházku městem, např. Taroudannt? Sám by tam člověk ztratil moc času a neviděl by ruční výrobu arganového oleje. Nebo bez průvodce v kasbě v Telouetu? U erg Chebi jsme měli být aspoň 3 dny (kemp Sahara s bazénem), škoda. V Casablance jsme jezdili taxíkem, cesta k mešitě a pak k art deco středu města,vždy 30 dirhamů. Mirek a Vlasta 52/48.

mmiillii
Jirka a Jana:

ahoj,
já tam budu s kamarádkou od 13.4. do 27.4., takže kdybyste mohli termín posunout, mohli bysme to dát dohromady.

mmiillii
Jirka a Jana:

ahoj,
já tam budu s kamarádkou od 13.4. do 27.4., takže kdybyste mohli termín posunout, mohli bysme to dát dohromady. plán máme : z agadiru do imlilu, na toubkal, pak přes ait bend., ouarzarate, tinghir, todru, erg chebbi s nocí v poušti, zagoru, sidi ifni, tiznit do agadiru.
chtěla bych půjčit auto, ale jednak se to ve dvou nevyplatí, a pak bych to musela celé odřídit sama.

takže kdyby měl zájem třeba se přidat třeba i někdo jiný, budu ráda.

Khamlia
mmiillii:

mmiii, divala jsem se, kde vsude budete jezdit a 2000km je preci jen trochu dost na 14 dni, takze byste to meli trochu nejak zkratit to jezdeni, nebo budete sedet prevazne v aute. V Maroku se jezdi docela pomalu, navic urcite chcete vzdy nekde par dni zustat, abyste videli a vychutnavali take apod. Zagoru byste mohli vynechat, planujete-li jet do Erg Chebbi kde jsou stejne hezci pisecne duny. Zagora neni uz moc zajimava jako byla jeste pred tak 8 lety a do pouste tam je daleko. Tedy daleko, tak 4 hod 4×4. Anebo 2-3 dny na velbloudu :).
Sidi Ifni je pekne to jo, ale je to take trochu uz z ruky.

Khamlia

Vlado, rozhodne ti nedoporucuji jet k Iriki a vubec tam k dunam normalnim autem a jeste bez pruvodce. Nepokousej osud haha.
Ale je to na 29°49’N 06°12’W jestli to to pomuze. Po pistach take radeji nejezdi normalnim autem, uz sis to i vyzkousel a videl, jak to dopadlo :).
Primo v okoli M’Hamid duny jsou nizke, kolem max 80-100cm
vysoke. Erg Chigaga jsou max 120m vysoke.

Vláďa
Khamlia:

Khamilo díky za souřadnice, určitě se tam pojedeme podívat.
Máme domluvený Nisan Patrol, tak by to mohlo klapnout.
Neví někdo, jestli je na cestě z Marrakeše směrem na Quarzazate nějaký větší obchoďák? Já tam zatím našel jen METRO. Letíme s příručáky, tak chceme někde dokoupit nože a zásoby.
A nezná někdo obstojné ubytování v Marrakechi kolem 300,- Kč/osoba?

PavelK
Vláďa:

Cesta z MHamidu kolem Iriki do Foum Zguid se dá jet, není moc těžká pro offroad (s SUV bych tam moc nejel), pouze náročná na orientaci, nicméně doporučuji jet aspoň dvě auta a GPS s TOPO Maroko, pak je to pohoda.

ivakut
Vláďa:

V Marakéši vždycky nakupujeme v Marjane, bohužel je na výpadovce na sever, ne směrem na Quarzazate, ale vyplatí se tam určitě zajet, taky si tam pojedem koupit nůž a další zásoby.

Jarda
Vláďa:

Ahoj, v Marakeši jsem byl dvakrát, 2007/2010 a v obou případech jsem tam spal v hotelu Essauira, což je kousíček od nám. El Fna – střed veškerého místního života. V roce 2007 jsme tam s partou spali na střeše (březen), bylo to super – 30 D/os. V r. 2010 jsem tam byl ve dvou, bydleli jsme v maličkém, nádherně mozaikovém pokojíku s umyvadlem – 100 D/pokoj. Hotel je opravdu moc pěkný (pokud ovšem někdo nehledá evropský luxus), sprchy společné na chodbě.

Charles
Jarda:

Pro Honzu: Vlada Ti dal pro okruh temer presnou kilometraz – mi to ukazuje jen o 20 km vice. Chces-li z toho neco mit, pocitej 5 dnu. A jeste….
Pro Vladu: cestou z Marrakeche je skutecne kousek pred Tichkou (2,6 km za restauraci Assanefou, ta je po prave strane silnice, naproti, vlevo u cesty, je maly domek silnicni spravy – 31°18,48’N 07°22,41’W) odbocka doprava (na 31°17,48’N 07°22,85’W) – zhruba ke stozarum telekomunikaci – na pistu, ktera vede k tezisti barytinu ve vysce priblizne 2’800m v uboci jebelu Bou Ourioul (3’575m). Podle me nezajimave, pista je slepa,clovek tam potka nalozene kamiony, i kdyz ted mozna ne, protoze tam bude snih. V okoli Tarhbalt (Taghbalt)je nekolik nalezist trilobitu (Paradoxid,Phacops…)a jedno lozisko crystalu calcitu – jaka je sance skutecne neco najit nevim. Mohu poslat podrobnostmi a souradnice mailem.

Michal

Ahoj, je opravdu tak tvrdě vyžadováno aby se člověk vracel s autem zpátky jak se tu píše. CHtěl bych jet někam kde mohu auto zanechat osudu a vracet se lodí. Původně jsem chtěl do Turecka ,ale četl jsem zde ,že je tam stejný problém. Poradíte mě?

Ivan
Michal:

Auta se dá jednoduše zbavit v Zemi nikoho mezi WS a Mauritánií, možná by za to mohlo i něco kápnout.

Katka
Michal:

Ahoj, z vlastni zkusenosti ti mohu potvrdit ze opustit zemi byt jen na dva dny s tim ze druha polovicka zustava v aute je nad lidske sily a kamarad uz tu trci bez viz pres mesic protoze tu auto naboural a znicil tudiz s nim logicky nemuze vycestovat, cely byrokraticky proces uz ho stal mnoho tydnu 4000 eur a stale jeste ho nepustili ze zeme, takze opravdu nedoporucuju neco takoveho zkouset!

Ivan
Katka:

To jsem fakt nepochopil, jaký je problém najmout odtahovku a vrak odvézt za čáru směr Mauretánie. Pochybuju, že by marokánští celníci něco namítali a předpokládám, že by celá akce stále výrazně méně než 4000 €…

Katka
Ivan:

No on to nikdo nepochopil, ale zjevne na jejich byrokratickym systemu neni nic k chapani, proste to neslo a 4000 stali dohromady vsechny ty uplatky, poplatky za dokumenty za soud atd….opravdu neuveritelna story, ale pravdiva, stalo se to nesemu kamaradovi, a treba my jsme tu dva, muj pritel je francouz na technicaku jsme napsani oba jako majitele, a on potreboval minuly tyden odletet do Parize na dva dny, pred tim jsme se informovali na ambasade co a jak, meli jsme plnou moc z ambasady ohledne auta a presto meho pritele prvni den nepustili do letadla, protoze mu rekli, ze zadny papiry z ambasady je nezajmaji ani si ho neprecetli a rekli ze chteji jiny papir, takze prvni letadlo v haji, koupeni druhe letenky na druhy den, a druhy den se situace opakovala protoze tentokrat meli papir co chteli predchozi den ale ted chteli technicak, takze jsem musela rychle prijet na letiste a dovezt jim technicak ktery nam zabavili i kdyz ja jsem majitelem auta a nemohla jsem auto ridit, cela tahle sranda nas stala 600 euro, ale tady to nikoho nezajma, takze tak…byt jsme si mysleli ze jsme pojisteni tou ambasadou, tak nam delali problemy, presto ze odjizdel jen na dva dny ja tu zustavala a prokazal zpatecni letenku, proste nehrajou podle zadnych pravidel….

charles
Katka:

Pro Katku: pokud jsi prijela do Maroku s autem, ktere nema marocky plaque d’immatriculation a potrebujes urgentne na par dni odjet bez auta, je mozne ho nechat na dlouhodobem parkovisti na letisti (v Casablance parking longue durée, terminal 1 na Mohamed V) a na celnici nechat jak klice tak i la carte grise, predvidat trochu vice casu na vyrizeni! Dostanes tam certifikat, se kterym se prezentujes u policejniho okenka kontroly passeportu, a muzes odjet. Jinak, jak pises, te nepusti ven, protoze v pocitacovem systemu kontoly prechodu hranic je zaneseno, ze jsi prijela s autem, a tudiz s nim musis odjet. Vim, ze pro tebe je to uz pozde, ale mozna to poslouzi nekomu dalsimu. Posilam ti mailem par udaju, ktere ti snad budou uzitecne.

PaV
charles:

Další možností je věnovat auto marockému státu – oni ho pak dají nejspíš šrotařům anebo autohandlířům do dražby. Teoreticky jde všude na světě dát auto do úschovy v celním skladu a vycestovat s tím, že v případě definitivního opuštění veci auto propadne pak státu. Musí se to sepsat předem a ověřit u notáře. Na té ambasádě musí tedy být totální trotlové…

Katka
PaV:

Ale nas problem byl, ze pouze muj pritel odletal na dva dny a ja tu s autem zustavala a chtela jsem s nim jezdit, ale presto, ze jsem v technicaku majitelem auta a na francouzske ambasade nam vystavili procuration tak nam zabavili papiry od auta a ja se mohla leda stourat v nose a nemohla se hnout….Kdyby jsme odjizdeli oba tak auto odvezem do Ceuty a nechame ho na spanelskem uzemi a hotovo…

PaV
Katka:

Já jsem ještě dvě fyzické osoby jako majitele auta nikde ve světě neviděl. Nedokážu si představit, jak by se pak auto dědilo, ručilo za skryté vady, pokuty apod. Je to u Tebe a Tvého přítele naprostý unikát!!!

Pokud Ty jsi byla majitelka, ale on si nechal zapsat auto v pasu na hranicích – pak je to něco jiného:-) Měli jste zajet na nejbližší přechod, vyjet z autem ven a zase se vrátit tak, aby to sedělo správně – a on pak mohl odletět – a Ty jako majitelka resp. uživatelka zůstala s autem – a jen Ty ho měla zapsané v pasu.

Katka
PaV:

Nevim jestli je to unikat, zijeme ve Francii a tam je to normalni a to nejsme ani manzele, jeden bez druheho nemuzeme s autem manipulovat, pokud je potreba nekde nejaky podpis atd…Ale tady uz jsme zjistili, ze v Maroku proste nic takoveho neznaji a plati pouze to kdo to ma v pasu, zaroven ale legalne nemaji pravo zadrzovat papiry na celnici, ktere patri i me 🙂 No ale to by bylo na dlouhou diskuzi a tady v Maroku bychom se stejne niceho nedovolali, takze to je jak to je 🙂

Khamlia
Katka:

ja o tom nic nemohu psat, ale jen jsem trochu zvedava :).
Katko, ty pises napred, ze tvuj pritel auto naboural a znicil, potom ale pises, ze s nim chces jezdit a nemuzes, protoze vam zabavili papiry. Takze jsem vlastne jen zvedava, jak bys s nim jezdila, kdyz je znicene?

Katka
Khamlia:

Nene, to jsou dva ruzne pribehy, jeden je nas a s tim rozbitym autem je kamaraduv 🙂 Asi jsem se spatne vyjadrila a vyznelo to zmatene…nase auto je v poradku, jen jsme dva majitele v technickem prukazu a tady tomu nerozumi a nas italsky kamarad naboural a totalne odepsal sve auto a pres mesic mu trvalo vsechno to papirovani nez ho pustili ze zeme, ale vcera konecne napsal ze uz je ve spanelsku tak se mu to nakonec podarilo, tak snad je to ted jasnejsi 🙂

PaV
Katka:

Fakt jsem tomu s oběma naprosto rovnoprávnými vlastníky-držiteli vozidla nevěřil. A když jsem si to ověřoval, tak jsem zjistil, že to skutečně není možné úplně tak, jak jsi říkala – a je tam jasně stanovená hierarchie:

Otázka: PEUT ON IMMATRICULER UNE VOITURE AU NOM DE DEUX PROPRIÉTAIRES N’AYANT PAS LE MEME DOMICILE ?

Odpověď: Oui. Il est possible d’immatriculer un véhicule au nom de plusieurs personnes, qu’elles partagent ou non le meme domicile. L’une d’elles est désignée titulaire principal du certificat d’immatriculation, les autres personnes sont ses cotitulaires.
Sont mentionnés sur le titre les noms et prénoms du titulaire principal et du premier cotitulaire, ainsi que l’adresse du titulaire principal.

Takže, kdo byl u Vás „titulaire principal du certificat d’immatriculation“?

Katka
PaV:

Na nasi technicke karte je:
Nom, prenom et adresse dans l’Etat membre d’immatriculation a la date de deliverance du document, du titulaire du certificat d’immatriculation …jmeno, a dalsi kolonka ‚mention precisant que le titulaire du certificat d’immatriculation est le proprietaire du vehicule’et ‚mention precisant le nombre de personnes titulaires du certificat d’immatriculation, dans le cas MULTI-PROPRIETE‘ ….jmeno

Neuprednostnuje to ani jednoho z nas, tak nam to bylo i vysvetleno francouzskymi urady, pokud by chtel jeden z nas auto treba prodat nemuze to udelat bez podpisu toho druheho atd….

Katka
Katka:

Plus jeste muj pritel je francouz, zijeme ve Francii ve spolecnem byte, to na co jsi se ptal ty je mozna neco jineho pro lidi kteri spolu nebydli? Nevim, my spolu zijem nejsme vsak sezdani, nicmene ve Francii je to oficialni status zvany ‚concubinage‘.

Ivan
Katka:

Concubinage ;-)), Čech by si pod tímto termínem představil jiný status ;-))

Katka
Ivan:

Jo chvili trvalo nez jsem si zvykla na oznaceni ‚concubine‘ 🙂

PaV
Katka:

Co by dneska za to většina žen a dívek dala – být concubine – a být opečovávaná…:-)

Stejně se tak de facto děje, i jakmile v manželství či svazku muž ztrácí chuť na partnerku – a často i naopak…a někdy je to naprosto otevřená a nezastíraná záležitost i vůči okolí:-) http://cs.wikipedia.org/wiki/Konkubin%C3%A1t

Jukni semhle na tenhle obrázek – je to ono? Nebo je to ještě jinak???

http://www.ants.interieur.gouv.fr/IMG/Image/CI_CPI/CI_cotitulaires.png

Pořád je tam jasná hierarchie…

A teď ještě:
1) Měli jste auto v pasu oba – nebo jen on?
2) Pokud jen on, proč jste nezajeli na nějakou celnici a auto v pasech nepřepsali?

Katka
PaV:

Jo je to tak jako na tom obrazku, primo v TP neni nijak specificovano kdo je hlavni majitel a jak rikam na uradech nam bylo receno, ze nikdo neni uprednostnen, nicmene francouzske urady jsou taky kapitolou sami pro sebe, nase situace byla velmi akutni, jeden den jsme se dozvedeli, ze druhy den musi byt muj pritel v Parizi, takze jsme zasli jen na francouzskou ambasadu informovat se co a jak a tam nam rekli ze nebude problem, problem ale byl, tak jsme sli znovu na ambasadu vyplnit nejake papiry a plnou moc, ktera celniky stejne nezajmala, byli jsme ve velkem casovem presu a samozrejme jsme se spolehali na francouzskou ambasadu, ze nam da odpovidajici informace, coz se nestalo a vetsinu jsme pozjistovali az po sleze…auto muze mit pry v pasu jen jeden coz je muj pritel, udajne by slo prepsat auto do meho pasu, ale nevim jak dlouho by to trvalo…snad uz se nam i takoveto urgentni vyjezdy vyhnou, a musime se smirit s tim, ze tady plati pouze to kdo ma v pase razitko, ono totiz v tu noc kdy muj pritel odjizdel jsme nacapali v nasem aute zamestnance kempu jak krade, a jelikoz jsem tam mela zustat sama, zadny dalsi klienti tam nebyli, jen sami chlapi zamestnanci, kteri byli pravdepodobne spolceny tak jsem se tam necitila bezpecne a chtela jsem s tim autem odjet jinam, proto okolo toho vseho bylo takove halooo, jinak bych proste zustala nekde na miste a pockala na pritele, byla to proste dost neprijemna situace….

Čestmír

Ahoj chystám se v unoru na cestu do maroka , boužel sám , kdyby někdo měl zájem jet se mnou budu rád.

Jirka
Čestmír:

Jedeš autem, nebo si budeš půjčovat. Kdy jedeš a kam máš namířeno. Už jsi tam byl?

Jiřin

Ahoj lidi. Chystáme se s přítelkyní v únoru autem do Maroka, měli bychom dorazit cca 20 – 21 bychom mělí být v Ceuta. Na cestování budeme mít cca 10dní. Itinerář žádný, všechno na blint(jako vždy). Zajímá mě jak je to se spaním na divoko, buď u oceánu, nebo pod horama. Nevíte jestli tam s tím nemají problém.

Ivan
Jiřin:

Velká část francouzských důchodců to takhle nadivoko řeší, čím více na jih a čím dále od civilizace, tím menší problém. Marocké „campy“ , či spíše parkoviště pro karavany, jsou dost předražené, jsou dražší než levný hotel, takže opravdu postrádají smysl…

Jel jsem stopem s kamionem, když se cítil unavený, tak prostě jen sjel ze silnice do písku a šlo se spát…

Katka

Ahoj nemate nekdo zkusenost s nejakymy dobrymi kempy mezi Tangerem a Rabatem? Jinak jsem sledovala tu diskuzi o bezpecnosti, no nevim to mame asi hodne smulu, uz jsme tu tri tydny, chcem se tu zdrzet par mesicu, ale zatim musime hlidat vsechno jak ostrizi a dokonce v kempu jsme nacapali ve dve rano zamestnance u nas v aute zatimco jsme spali jak nam vykrada auto, no problem, takze ja jsem velmi ostrazita i mistni znami rikaji ze musime byt moc opatrni a nenechavat auto nikde o samote, mame camping car, ale s francouzskyma znackama, nevim jestli na to ti smelinari koukaj….

Khamlia
Katka:

Katko,
ja nevim, ale slysela jsem, ze nahore tedy na severu Maroka to muze byt, jak pises. Ale kdyz popojedes trochu na jih a i do vnitrozemi, tak byste problemy mit nemeli.
Kde vsude planujete jezdit? Par mesicu to je fajn, to toho uvidite haldy.
Prijemne cestovani a bez problemu a tak.

Ivan
Khamlia:

Přesně tak, já jsem byl několikrát především na jihu a vždycky jsem se cítil absolutně bezpečně. Když mi jeden známý vykládal, že ho na severu dvakrát za sebou přepadli s nožem v ruce, tak jsem tomu vůbec nechtěl věřit, jako bychom oba byli v jiné zemi…

Pro Katku: Varianta je přespat v hotelu, dvoulůžák od cca 50 Dh a auto zaparkovat na ulici a zaplatit hlídači. To funguje, hlídači jsou sice neofiko, ale za tvoje auto ručí, většinou mají na sobě reflexní vestu….

Katka
Ivan:

Dekuji zitra se budem pomalu sunout na jih tak uvidime jak se to bude menit 🙂 Jinak mame super obytnacek a je to proste nas domecek, mame tu vsechno co potrebujeme a proto cestujem takto, do hotelu nechcem, ale tak ocekavam ze bezpectnosti situace se bude smerem na jih pouze zlepsovat, snad jsme si to uz vsechno vybrali!

PaV
Katka:

Vlastní autem se do Maroka opravdu jet finančně a bezpečnostně nevyplatí – ihned přitahuje nežádoucí pozornost. Gangy pašeráků drog se navíc snaží do takových nápadných aut umisťovat návnadu pro celníky na zpáteční cestu a pak posádku udají, aby mezitím provezli nějakým kamionem nebo lodí zásilku daleko větší. Úplně něco jiného je přijet autem z Evropy, o něco lepší je ze Ceuty se španělskou značkou. A nejlepší je splynout se značkou z místní půjčovny. Vyzkoušel jsem si všechny tři varianty a už bych tam – ani se ceutskou, natož s evropskou značkou nejel. Obytňáčky i off roady s cizí značkou navíc přitahují pozornost i zlodějíčků a illegálů, protože skýtají jistotu, že je uvnitř víc vybavení, kvalitního oblečení a příp. i dokladů, nežli v autech lokálů. Jih je bezpečnější a odjakživa je to nejhorší okolo Tangeru. Pokud najdou celníci nějaké drogy, ihned zabaví dopravní prostředek, i když patří třetí straně. Proto pozor hlavně při návratu zpátky a střežit před hranicema auto se zahraniční značkou jako oko v hlavě!

Katka
Khamlia:

Ahoj Kamilo, zadny pevny plan nemame, budem jezdit kam nas vitr zavane, takze pokud by byly nejake tipy co nezmeskat tak sem s nimi! A pokud by se nekdo pohyboval jak my, tak se radi s nekym setkame, my potkavame zatim same duchodce 🙂 Ted pojedem z Tangeru smerem Casa tam musime poridit nejake nahradni dily na auto a pak je vse ve hvezdach…

Khamlia

Katko, jestli budete jezdit kolem Erg Chebbi v breznu, tak me tam najdete, takze se tu kdyz tak ozvi a muzeme se tam sejit.
Jinak kdyz tam budete tak dlouho, zajedte i na zap. Saharu, po pobrezi k Dakhle, tam jezdi hodne lidi za teplem a teplou vodou.
Jestli se tu objevi Charles, ten ti muze poradit o tom co dole na zap. Sahare. Ja byla jen v TanTanu a Smare, ale dolu vic po pobrezi jsem nejela uz. Ale je tam krasne co jsem videla fotky a tak.

Skoda ze napred jedete do Casy, jinak by stalo za to vzit to pres Fes, tam je toho kolem hodne na videni. Jinak tezke napsat tipy, i kdyz pises ze to je ve hvezdach, tak jste urcite studovali kam tak abych se nerozepisovala o necem, co uz vite.
Jinak Tafraoute stoji za to, Taroudannt, ha ah v podstate cele Maroko takze to nechte ve hvezdach a jedte kam vas povedou, urcite nepovedou spatne :).

Ondra

Zdravim Khamilu, od 13. brezna budeme v Maroku a rad bych se zeptal na moznost vyletu do pouste k Erg Chebbi mozna i s nejakym prespanim u duny, kam je nejlepsi dojet? Budeme mit pujcene auto a premyslel jsem dojet do Merzougi a odtud se domluvit s nejakymy pruvodci na vyletu k dunam.
Predem diky 🙂
Ondra

Khamlia

Ahoj Ondro, ted jsem nasla tady tvuj dotaz, vlastne kam vy priletite? Do Marrakeche nebo? Jinak o vyletu uz vim :), jsem na miste.

Milan
Khamlia:

Ahojky Miso, jake je dnes počasí v Maroku ? Na kterem miste jsi?

charles
Milan:

Khamlia je mozna jeste mimo WIFI… Vcera, utery 5.3., a dnes rano je tady pocasi mizerne! Silny vitr, temer monzunovy dest, a jak se zda, tak se to zlepsi az zitra. V Essaouire vitr pry vcera polamal stromy. Ale ten dest je spise vyjimka potvrzujici pravidlo prevladajiciho slunecneho pocasi v letosni zime. A uz zacina byt tepleji.

Khamlia
charles:

Ahoj Charlesi,
nebudes mit cestu sem? Ja se tentokrat nedostanu do Casablancy takze ani se neptam mohu-li zajet. Bylo by ale fajn vas oba moci pozdravit zase 🙂 Brahim zdravi! Ze kdyz by mel nekdy cestu kolem (jako ze asi ne) ze by se stavil?

Khamlia

Milane, ja jsem ted tady v pousti v Khamlii, je dnes slunce, ale fouka, ne moc. Ale cestou predevcirem z Ouarzazate do Khamlie prselo a byla zaplava cestou, takze jsme meli z auta casto lod haha, ale slo to.
Verim ale ze se to vylepsi, presne jak pise Charles, ze prseni je vyjimka. Takze se vyprsi ted a az prijedes budes mit hezky, doufam.

stana

Ahoj, v dubnu plánujeme cestu do Maroka vlastním autem, na stránkách ministerstva zahr.věcí jsem se dočetla :Plánujete-li jet do Maroka vlastním vozidlem, před příjezdem je nutné vyplnit online (na webových stránkách marockého celního úřadu – http://www.douane.gov.ma) formulář pro dočasné bezcelní povolení dovozu Vašeho automobilu (Déclaration de l’admission temporaire – D16 Ter) a odevzdat ho ve třech výtiscích celním úředníkům při vstupu do země.Máte s tím někdo nějakou zkušenost ? Děkuji za odpověď

vlad
stana:

loni jaře jseme tam byli 3 měsíce, upraveným Ford Tranzit. Žádné problémy, na hranicích poněkud zdlouhavé formality, ale řešitelné. Na konrétní dotazy odpovím.

Vítek

Ahoj,
nemáte někdo aktuální info ohledně ceny trajektu pro jednu osobu (s batohem na zádech 🙂 ) Malaga-Melilla nebo Algeciras-Tanger nebo Ceuta. A jestli je nutná nějaká rezervace. Pro jednoho člověka bez auta by to nemělo být problém přijít, zaplatit a vyrazit.

Díkes

Vítek

http://www.jaknacesty.cz

Khamlia

Ja jela v lete z Tarify to Tangieru a stalo to zpatecni 63 EUR. Rezervovat nic se nemusi, misto je vzdy. Trva to cca 1 hodinu a priveze te to primo do Tangieru.
Kdyz bys jel z Algeciras tak to trva 1,30 hod a priveze do Tangier Med, asi 50 km od Tangieru. A listek stoji zpatecni jen 40 EUR.

Ahojky.
Pozítří odjíždíˇe do Casablancy. Bude velký problém si na letišti půjčit auto na embos.debetní kartu,zůstatek vysoký. Nikdy nebyl problém. Až paní u europcars mi trochu vyděsila,když jsem se snažila auto zabookovat dopředu ;(( tak mám teď strach,že přilítnem a auto neseženem ;(( předem díky všem za rady! Lucka

Jakub

Ahoj,

mohl by jste mi někdo doporučit půjčovnu aut v Marrakechi u které by nechtěli depozit na kartě, jestli je vůbec něco takového možné? Klidně si připlatím něco na pojištění.
Díky!:)

Gustav

Mám zájem o cestu do Maroka autokaravanem. Potřeboval bych rady na cesku a k prajektům.Poplatky za dálnice,celní formality a pojištění atd. Jsme důchodci a kola bychom si sebou i vzali.Děkuji předem za radu.

Žána
Gustav:

Dobrý den pane Gustave chtěl bych navštívit také maroko obytkou,hledám partaky,takže kdyby byl z vaší strany zájem tak mi napište, mám již mnoho informací,jak o maroku,tak pohybu po této zemi.
Žána

ondra

A proč nejedete stopem? V Evropě se možná řidiči připosraně bojí brát stopaře, protože si nechávají po těžkém manažérském dni důkladně vymýt mozek TV Nova, ale jinde na světe to tak není. Jasně že vás všude mohou okrást apod. Ale když nebudete mít auto, auto vám vzít nemohou. Kdo má strach, ať nejezdí nikam. Kdo chce poznávat – autostop je nejlepší volba (odpadá starost navíc: co s autem :-)) Někdy mi jsou takoví lidé k smíchu.

Berberka
ondra:

Já s tomhle naprosto souhlasím s Khamliou …nevidím to jako dobrý nápad v Maroku stopovat ..Mám zde známé, jezdíme hodně autem i na delší trasy a kamarád nikdy stopaře nevzal ..Ani u nás před barákem jim zrovna pšenka nekvete ..Jo třeba malá marocká děcka to jo, ale cizince to si myslím, bude na dlouho ..Autem je to nejlepší dle mne ..silnice v super stavu a benzo levný …

Khamlia

Stopem se moc po Maroku jezdit neda, takze to neni dobra rada zrovna. Auto nikdo neukradne, je tam celkem bezpecno, takze zadne obavy.
Dalnice tam je jen kousek, nevim ale poplatky. Krome toho je to nudne po dalnicich. Na obycejnych silnicich je to bez logicky.

Ivan
Khamlia:

Ono dost záleží jak kde. V Západní Sahaře je stop úplně v pohodě, je tam na rozdíl od zbytku Maroka autobusová doprava nedostatečná. Dopředu vyprodaná a na marocké poměry drahá. K mauretánské čáře jezdí jen jedna z těch dvou drahých firem, tuším Supratours, takže stop kamionů je úplně v pohodě. Většinou chtějí zaplatit, ale dá se to většinou usmlouvat tak, že jsou všichni spokojení. U Dakhly jsem stopoval asi v jednu v noci a během 5 minut mi zastavil kamion a o penězích vůbec nechtěl slyšet a to mě hodil až na čáru, tak jsem ho pozval na snídani – na omeletu a čaj a byl úplně v poho. Totéž bude platit pro odlehlejší oblasti v Maroku. Kde je nedostatečná doprava funguje stop většinou dobře, všude na světě. Po pobřežní silnici jezdí i spousta zápaďáků, kteří vědí, co je to stop a stalo se mi, že mi svezení nabídli sami od sebe. Prostě maník jel sám a byl rád, že si může s někým pokecat… Do Maroka jezdí i movitější tůristi s nabitými šrajtoflemi a ti jezdí jen CTM a Supratours a příjde jim to hrozně levné… Styl cestování je každého volba a stop v Maroku rozhodně není mimo mísu…

Ondra

Ahoj, chystáme se do Maroka cca 12.4. se svým skoro obytným 4×4. Nejede někdo další? A druhá věc, auto mám psané na tátu, nemá někdo zkušenost s tím papírováním? Děkuju

Charles
Ondra:

Pokud ridic aute neni jeho majitelem, marocké urady vyzaduji pisemny souhlas majitele s tim, aby ridic pouzil jeho auto pri ceste do Maroka. Podpis majitele musi byt uredne (notarsky) overen. Pred par lety jsem to vyrizoval pro moji dceru, ktera tehdy jela s mym autem.

Ondra

Děkuju za odpověď. Jen jestli ještě můžu, bylo to v angličtině, nebo francouzštině?

Charles
Ondra:

…francouzsky.

Charles

Rad bych upozornil pocestne s autem, ze existuje zcela nova asfaltova silnice, sjizdna i campingcarem, z Taroudantu do Igherm, a ktera vede krajinove snad nejhezci oblasti Antiatlasu. Zatim neni na zadne mape, pokud ma nekdo zajem, poslu podrobnosti mailem.

Drahomíra
Charles:

Dobrý den, v lednu letíme do Maroka,  prosim můžete mi poslat na email podrobnosti o cestě o kterém tu píšete.? Děkuji. [email protected]

Charles
Drahomíra:

O.K., poslu par informaci na mail.

Pavel

Ahoj, s přítelkyní letíme 15.1. do Marrakéše na 8 dni. Chtěli by jsme chvílu pobejt v Marrakéši (1-2 dny), půjčit auto a v klidečku pojezdit krásy okolo. Nemáte někdo typ na 8 denní kolečko s návratem do Marrakéše? A na odzkoušenou půjčovnu? Díky

Vláďa
Pavel:

Nazdar Pavle.
Tak to se asi v Marrakechi potkáme.
My budeme právě 15.1 vracet auto + motorky a 16.1 letíme domů.
Jedeme také na 8dnů ale spíše offroad po horách.
Auto půjčuji u /www.yacout-tours.com/ již po třetí bez problémů /4×4 Pajero za 75E/den + kauce 1000E karta , nebo hotově – mají i malé auta/ nebo můžu ještě doporučit -sami2008ds.wix.com/concordcar – třeba Ford Fusion za 40E/den s plným pojištěním.
Max co se dá stihnout je třeba:
1.den odjet z Marrakeche a spat u vodopádu Ouzou.
2. Ouzoud-Demnate-dále po R307-Skoura-spát v Boumaine Dades
3. kaňon Dades + Todra spát v Tineghir
4.Tineghir – Erg Cerbi – odpoledne¨poběhat po dunách + západ slunce -ubytovat v Khamlii u Brahima
5.Khamlia-Alnif-Nekob-Agdz /odbočit kouseknajih a projet se údolím Draa -Ouarzazat
6.Ouarzazat-filmové ateliéry-Ait Benhadou a odtud vedlejší cestou příámo na sever na sedlo Tiz in Tichka-Marrakech
7.ráno vrátit auto a projít souky /dojděte až do koželužen stojí to zato/
8.ráno odlet domů
Možností je více, ale stále je to cca takový okruh
Klidně se ptej .
Ve čtvrtek tam letím po šesté.
Vláďa

Lado .
Prosím jakou bys jel poznávačku.Přistání Agadir 24.3.v 11.30h,a odlet Agadir 30.3.v 17.30h.
Hned na letišti pujčuji auto.Jak bys to jel,co kde vidět ,kde přespat,atd.
Děkuji za Tvuj čas.
Petr

Vláďa

Petře – pět dnů je opravdu málo.
Určitě bych se nehnal k dunám. V úvahu připadají dvě trasy:
24. půjčit auto a zajet do Marrakeche
25. Marrakech
26. projet Atlasem do Ouarzazat / Ait Benhadou, ateliéry…/
27. Dades + Todra a přespat v Tineghir
28. Alnif, Nekob,Agdz, zpět do Ouarzazat
29. Taliouine, Taroudant, Agadir
30. Agadir a odlet domů

nebo jet na jih a navštívit Antiatlas a Pobřeží

4. přespat v Agadiru
25. Biougra,Tafraoute – krásná klikatá cesta Antiatlasem
26. Igherm, Tata
27. Akka, Guelmin
28. La plage blanche,Sidi ifni
29. Tiznit, Agadir
30. Agadir a odlet domů

Obě trasy jsou maximum co můžeš stihnout, ale spíše bych něco vynechal a zůstal někde dva dny. Já bych volil lenošení v Sidi Ifni. Je to moc příjemné městečko a v březnu už tam bude kolem 22 st.
Jinak před pár lety jsem půjčoval auto od http://www.johama-cars.com/ , dnes jsou již přejmenovaní, ale předpokládám že by to bylo stále bez problémů.
V Agadiru i Marrakechi bych řešíl ubytování přez http://WWW.booking.com. Je to lepší než se rozkoukáš a levnější ubytování v Agadiru bylo šílené./špinavé – např. doporučení od Lonely Planet/
Až vybereš trasu, dám ti tipy co navštívit.
Vláďa

Fanda

Jak to děláte, prosím, s navigací? V autopůjčovně stojí cca 50 % ceny za vypůjčení auta, což mi přijde přehnané a v obchodech i na internetu se mi podařilo dohledat mapy Evropy a Ameriky + nepoužitelnou mapu Maroka pro TomTom/Igo, která neobsahuje dost míst, kam bych chtěl jet.

Vláďa
Fanda:

K cestování po Maroku ti stačí klasická papírová mapa z knihkupectví. Pro orientaci ve městě je dostačující i mapa NOKIA v mobilu. Jestli půjčíš auto stejně pojedeš jen po asfaltových cestách a ty jsou v mapě +- dostatečně popsané. Případně v Maroku kup mapu MICHELIN cena do 100dirh.
Pokud by jsi chtěl půjčit auto 4×4 a užít si pisty a hory , tak to chce už větší přípravu a spíše doporučení od lidi co tyhle trasy jeli /Charles tady určitě rád poradí a něco jsem projel i já/ Mimo asfalt se mi osvědčily průjezdní body GPS a a v mobilu buzola která ukazuje směr a vzdálenost do cíle. V pošti si pak vybíraš trasu po vyjetých kolejích tvým směrem……
V.

petr
Fanda:

Ahoj.
Sehnal jsem si mapu Maroka.Je to na SD kartě.Navigace Garmin.Mohl bych pujčit.
Nymbursko

Fanda
Fanda:

Děkuju moc ta ochotz a rady, nakonec jsem sehnal navigaci Here pro Android s příslušným mapovým podkladem a budu to jistit papírovou mapou.

Khamlia

V Maroku se da jezdit krasne bez navigace, jen mit mapu a je to. Nebudte ostudy haha, driv se jezdivalo jen podle mapy a slo to, navigace je potreba jedine kdyz clovek chce jet off road a to vy nebudete.
Silnice jsou znaceny dobre, takze zabloudit se neda.

Ty trasu navrzene Vladou jsou dobre ale souhlasim s nim, nehonte se, zustante nekde vic nez jen jednu noc, napr. takove Tafraoute by byla skoda jen v noci. Anebo Sidi Ifni tam je nadherne. Hezci to je nez Agadir, z toho odjedte jak jen muzete LOL.

Zdenek

Jede nekdo nebo bude v Maroku od 20.-28.4. ke komu bych se přidal.
Děkuji za odpověd
[email protected]

M@rcellino

Ahoj, mate prosim nekdo tip, kolik je dobra cena v Merzouze trip do pouste, s veceri, prespanim ve stanu a snidani na 1 noc?
Jinak budeme v Maroku od 1.-7.3., pujceny auto a kolecko Marrakech-Merzouga-Agadir. Neprida se nekdo?
Khamlia – nebudes nahodou v Merzouze? 🙂

M@rcellino

Ahoj, budeme 1.3.-7.3. v Maroku. Okruh cca Marakkech-Merzouga-Agadir. Neprida se nekdo? Khamlia, nebudes treba v Merzouze?
Jo a nemate nekdo tuseni, kolik by mela byt bezna cena v Merzouze za vylet do pouste+vecere, prenocovani a snidane?
Diky za reakce
Marcel

Berberka
M@rcellino:

Ahoj,
máte málo času ..jestli chcete mermomocí z Marakéše do Merzougy tak bych Agadir vynechala(záleží jak to máte s příletem a odletem) ..Jinak kamarádi měli výlet s přenocováním a večeří za 450 MAD / osoba …

M@rcellino
Berberka:

Diky za odpoved. No jo, vic casu neslo 🙂
Pujcime si auto, do Marakkeche prilet a z Agadiru odlet. Pocitam, ze z Agadiru toho moc neuvidime, ale to neva 🙂

Berberka
M@rcellino:

V pohodě .-)) Já taky honím na cestách čas jak se dá …
V Agadiru se nemusíte před odletem moc zdržovat .. ale zase určitě nechat rezervu na letiště …S autem budete nezávislejší a víc stihnete ..místní dopravou je to zdlouhavější …určitě se zastavte na Tichce, po cestě zpátky z Merzougy bych zvážila soutěsku Todra, Skouru, Benhaddou, i ve Ouarzazate je co vidět ..je to vše prakticky po cestě do Merzougy z Marakéše …

Lída

Ahoj, nemáte prosím tip na nějakou cenově výhodnou půjčovnu aut v maroku? Jedu příští týden, tak že bych přes nějakou půjčovnu auto rezervovala. Díky za tipy

Lída

Ahoj, nemáte prosím tip na nějakou cenově výhodnou půjčovnu aut v maroku? Jedu příští týden, tak že bych přes nějakou půjčovnu auto rezervovala. Díky za tipy

Khamlia

ahoj Marcellino,
ted jsem nasla tvoji otazku budu-li v Khamlii, ale nebudu, coz nevadi, zajed tam i kdyz tam nebudu, oni se o tebe postaraji u Brahima. Skoro uz umi cesky haha, ale naglicky bez problemu.

Lido,kam ale jedes, odkud bys chtela auto, ono Maroko je docela velke, tak nestaci napsat jen pujcovnu v Maroku 🙂 Ja si ale pujcovala posledne pres rentalcars.com, maji smluvy s mistnimi a jsou to dobra auta, cena tak kolem 25-30EUR na den, podle toho jak dlouho.

Khamlia

jo a zapomnela jsem vlastne, za vylet do pouste na velbloudu, prenocovani, vecere a snidane stoji u Brahima tedy 35EUR na osobu
jinak to stava stejne kolem 35-40 EUR nejak

Vláďa

Ahoj Lído.
Bez obav oslov místní půjčovny funguje nejméně 10. Jsou na stejné úrovni jako jakákoli v Evropě.
Já třeba v Marrakechi půjčuji pravidelně / 3x / tady –
http://www.yacout-tours.com
Třeba letos v lednu vyvařila voda – v 21 hod telefonicky oznámeno a v 8 hod ráno přistavené druhé auto / vodopády Ouzoud – 200km/.

Khamlia

jo, me se stala podobna vec, jsem mela pujcene auto v Agadiru, jela pres Essaouiru do Marrakeche a asi 40 km za Essaouirou odesel motor uplne. Volali jsme do pujcovny a asi za 3-4 hodiny dorazili s jinym autem, ktere nas potom bez problemu provezlo do Erg Chebbi, M’Hamidu zpet do Aagadiru.

pecik

Maroko : Agadir,pujčovna Budget,havarijní připojištění.Ručení platební kartou.Debet,kredit.Řidičák stačí náš,kartička.Převzetí auta a vrácení dlouhé.Vrácení jednu hodinu ?.Přede mnou jedna holka.Cena nafty 3.2015 cca 25,-kč.Silnice dobré,někde dálnice.Mýta.Vezme se lístek,a při výjezdu se zaplatí.Já platil hotově.Nejdelší usek co jsem jel: Marrakéš-Agadir 200 km (72,-Mad).
Do medin se nemůže autem.Takže, kdo si sežene ubytování v Medině,musí nechat auto někde před Medinou.Parkovišt je dost.Platí se,5-10-20 Mad.Někde(Essouira,Marrakéš)si obsluha parkoviště nechá u sebe klíče od auta.Oni někdy auta přesouvají.Zprvu jsem se bránil,ale není s tím problém
Měl jsem navigaci.Mužu půjčit.Funguje 🙂

Michael

Nejspíš pojedu do Maroka v půlce dubna s partou čechů a uvažuju, že bych se odpojil a „batůžkařil“, coural se pěšky a přespával ve stanu kde se dá,možná zkusil zůstat i nastálo (nebo aspoň několik měsíců)a během courání hledal práci a něco k bydlení./Vypadá to, že v některých oblastech celoročně počasí dovolí žití i v jednoduchých stanech. Hovořim částečně archaickou i modern. hebrejštinou, znám arab. i berber. abecedy, ale hovořit ani jednim neumim. V Autobusu jsou ještě volná místa a ve stanu mám taky místo. Přidá se někdo? Případně, je aktuálně někdo v Maroku, že bych se stavil na pokec:))

Jirka

Zdravím všechny příznivce cestování do Maroka autem. Já se tam chystám v létě, prakticky na celý srpen. Nemáte někdo zkušenost s nutností rezervace trajektu Algerciras – Ceuta (nebo Tanger Med) předem. Jde mi o to, jestli si lístek musím koupit po internetu dopředu nebo bude jednoduše stačit dorazit do přístavu a koupit lístek u nějaké agentury. Hlavně bych se rád vyhnul tomu, abych měl rezervaci třeba na neděli odpoledne a do přístavu dorazil už v sobotu a pak musel čekat v přístavu a ztrácet čas. Druhým můj dotaz na zkušené cestovatele do Maroka vlastním autem je, jestli se dá nějak pojistit proti nemožnosti se s autem vrátit. Při vstupu mi napíšou do pasu, že jsem přivezl auto a zase ho musím odvést. Ale co když mě někdo nabourá, auto bude nepojízdný, nebo na šrot. Nebo mi ho někdo ukradne. Je tohle nějak řešitelný. Předem všem díky za informace a cestování ZDAR! 🙂

bronconamiestohotela

Nazdar,

my sa tiež chystáme autom do Maroka ale asi až koncom Záři (Septembra). Máme auto ktoré viac žerie (Ford Bronco V8) takže bude pre nás výhodnejšie ísť trajektom z Janova. Zatiaľ so nezisťoval veci ohľadom trajektu ale pokiaľ ide o to zabezpečneie, tak my sme si uzavreli poistenie cez nemeecký ADAC. Fungujú aj v Maroku. Členský popolatok na rok stojí 100 eur a je v tom aj odťah auta…

kludne nás kontaktuj na mail a môžme si vymeniť info.

Jarda

Zdravim vsechny vice ci mene silene marocke cestovatele 🙂

A prosim o malou radu, maroko mne laka uz par leta ted to vypada ze mi muj zamestnavatel konecne da po par letech da i dovolenku a tak by se rad rozjel podivat i sem, jen to vychazi na konec listopadu a cely prosinec. Jde mi jen o to jake nas tam bude cekat pocasi, sice jsem si dnes nastudoval jak tam bylo loni a tak podobne, ale par postrehu jak to tam vypada koncem roku by se hodilo. Jsem linej si balit zavazadlo do letadla a pocitat kazde kilo a tak je jiste ze pojedu svym autem takovym vyletnim tempem 😉

Hanka

Ahoj,

chtěla bych poprosit o radu, plánujeme jet do Maroka na 10 dní a máme v plánu si půjčit auto. Chtěli bychom přiletět do Fezu a zpět letět z Marrakéše. Cestu bychom si představovali nějak takto: https://www.google.com/maps/dir/Fes,+Fes-Boulemane,+Morocco/Khamlia,+Meknes-Tafilalet,+Morocco/Ouarzazate,+Souss-Massa-Draa,+Morocco/Asni,+Marrakesh-Tensift-Al+Haouz,+Morocco/Marrakech,+Marrakesh,+Marrakesh-Tensift-Al+Haouz,+Morocco/@33.0284213,-5.6615543,7z/data=!4m32!4m31!1m5!1m1!1s0xd9f8b484d445777:0x10e6aaaeedd802ef!2m2!1d-5.0078451!2d34.0181246!1m5!1m1!1s0xd973cb9175df3f1:0xf65090c1d64e40e2!2m2!1d-4.0057042!2d31.0260344!1m5!1m1!1s0xdbb104077422057:0x26b3cb529b37ab00!2m2!1d-6.937016!2d30.9335436!1m5!1m1!1s0xdb01ae195aced95:0x22df9dee53cf33eb!2m2!1d-7.986587!2d31.2422527!1m5!1m1!1s0xdafb63e1068fa4d:0xb8db0d2bbe8e616!2m2!1d-7.9592863!2d31.5628076!3e0?hl=en
Chtěla bych se zeptat jestli se to dá za 10 dní zvládnout, bez toho abychom seděli celý den v autě nebo jestli by bylo vhodnější celý výlet naplánovat z Marrakeše. Jaké místa byste nám při cestě doporučili? Díky za tipy.

Berberka
Hanka:

Ahoj,
osobně si myslím, že stihnout se to dá …Taky záleží jak máte v plánu se kde zdržet ..Kdyžtak písněte na e-mail [email protected] …lítám do Maroka pravidelně, tak třeba poradím s nějakýma místama .-)

Khamlia
Hanka:

Ahoj Hanko,
10 dni je tak zrovna na to vsechno co chcete videt, bude to trochu honicka, ale … nebudte moci zustat nekde dele. V kazdem pripade vyrad Boulemane, nemas-li na mysis tedy Boumalne a Dades, to pak logicky nevynech – mam spatne pripojeni tak nemohu kliknout na ten link, ale predpokladam, ze to mas serazene lepe nez jak pises. Ze tedy asi planujes Fes – cestou se zastavte v Azrou (opicky a cedrove lesy). Nehonte se az do Erg Chebbi ale zustante nekde pres noc cestou. Pak jedete pres Errachidii, tam nic neni tak pokracujte kolem ZIZ udoli na Erfoud – Rissani a koukam ze tam pises Khamlia 🙂 – kdy planujete jet? ja ze do Khamlie planuji v rijnu
Pak tedy je cestou dal z Erg Chebbi Todra Gorge a Dades – Tinerhir a Boumalne. Ouarzazate – Asni – Marrakech. Vic bych toho neplanovala podle mne, i takhle toho je az az na 10 dni.

Hanka
Khamlia:

Všem moc děkuji za rady. Do Maroka jedeme na konci října, počítám, že v oblasti Erg Chebbi budeme kolem 25.10.

Petra

Ahoj,
potřebujeme do Maroka mezinárodní řidičák?
 
 

Jana Schlitzová

Myslím, že do Maroka je potřebný mezinárodní řidičský průkaz.
Můžete se inspirovat  cestopisem : cesta autem Maroko : http://www.kamsevydat.cz/maroko-cestopis-2014/
Štástnou cestu !!!

Honza

Ahoj,
v Maroku jsme jezdili ted v sprnu/zari. Mezinarodni ridicak nebyl potreba ani pri vypujceni vozidla, ani pri placeni pokuty mistnim policistum za prekroceni rychlosti 🙂 Vzdy chteli videt jen ten nas.

Khamila

do Maroka neni potreba mezinarodni ridicak

Petra

Díky za info. Ještě dotaz: když si půjčujete auto, platíte oboje – tedy vratnou kauci i půjčovné dopředu, nebo si pak půjčovné strhnou z kauce a vrátí vám jenom rozdíl? ( chceme kauci platit hotově)

Khamlia

to je skoda, kolem 25/10 uz tam nebudu 🙁  V kazdem pripade preji peknou cestu!

Michael

Má někdo typ na webowky s nabídkou levných realit nebo přímo kontakt na někoho místního či víte o místě, kde by šlo pořídit malé bydlení, klidně typu chatrč nebo případně i bez obydlí s pozemkem vhodnému pro drobné pěstování a sázení ? Jde mi spíš o lokalitu s přátelskym okolim, né zcela chudou na deště a ne v horách// Cenově do 500 000 kč.
(V Maroku jsem pár týdnů byl, ale těžko se domlouvá nákup)
kontakt: [email protected]

Khamlia

Michaeli, to asi nebude tak jednoduche. Nejlepsi vybrat si misto kde by sis myslel, pak tam zajet a poptavat se. Tam jsou hlinene domy, mohl bys najit neco a dat to dohromady. Jinak kdyz budes googlovat reality tak najdes ale to jsou silene ceny.

Jana

ahoj cestovatelé, podle vašich příspěvků je tedy individuální cestování zapůjčeným autem po Maroku asi v pohodě. Jedeme sice od cestovky, ale chceme s mužíkem něco vidět a projet. V cestovce nás odrazovali, že máme jet kolektivně na jejich výlety kvůli bezpečnosti. JAK TO TEDY JE, když vyrazíme na výlety z půjčovny vypůjčeným autem Je se čehosi obávat – asi od místních ?

Khamila

To je jasne ze cestovka vam bude rikat, ze to je nebezpecne atd, ale oni chteji vydelavat 🙂
Klidne si auto pujcte, nejsou zadne problemy s jezdenim, dodrzujte jen pravidla, na silnicich byvaji kontroly a radi davaji pokuty za rychlou jizdu napr. Nejezdete po tme, couraji se tam lide, deti, oslicci i velbloudi a nejsou videt logicky.
Od mistnich se nemusite obavat niceho, jsou mili hodni a napomocni. Neni opravdu ceho se obavat. Ja uz toho tam projezdila a nikdy jsem nemela sebemensi problem.

Johny Perez

Ahoj, v listopadu se chystáme s přítelkyní do Maroka, přílet i odlet Marrakéš. Určitě si budeme půjčovat auto. Delší trasy autem nám nedělají problém a jsme zvyklí na low-budget cestování.
1) Může být ze začátku listopadu problém s počasím při přejezdu Atlasu?
2) Dá se spát v autě někde kousek od civilizace, třeba v okolí Imilchil?
3) Komentáře k trase, máme na to 14 dní a chceme vidět jak hory a pošť, tak Casablancu. https://goo.gl/maps/tm7wVi1MCq62
Den 1: Přílet do Marrakéše. Půjčit auto na letišti a hned vypadnout do Ouzoud. (tip na přespání v okolí? i třeba nějaké místo, kam zajet a vyspat se v autě.)
Den 2: Ráno R307 Denmat – Ouarzazate (stojí za to stavět, pokud máme máločasu?) – Skoura – Boumalne Dades.
Den 3: Boumalne Dades – Tinghir – Todra Gorges – Khamlia.
Den 4: Khamlia – Erg Chebbi
Den 5: Khamlia – Imilchil –  (dá se někde přespat v autě v okolí?)
Den 6: Lake Tislit/d’Isli – trek, stojí za to se tam zdržet na celý den?
Den 7: Imilchil – Fes (je postě něco, co stojí za zastávku? Khenifra/Azrou/Ifran…)
Den 8: Fes, večer přejezd do Rabatu.
Den 9: Rabat, večer přejezd do Casablanca.
Den 10: Casablanca.
Den 11: Casablanca.
Den 12: odpoledne přejezd Casablanca – Essaouira.
Den 13: Essaouira – večer zpět do Marrakéše.
Den 14: Marrakéš.
Den 15: ráno odlet z Marrakéše.
Uvítám jekékoliv komentáře, co vynechat, kde se naopak zdržet déle. Přemýšlíme o vynechání zajížděk na Erg Chebbi a do Essaouira, ale oboje bychom rádi viděli.
Díky

Johny Perez
Johny Perez:

Popřípadě vynechat Fes a Rabat a z Imilchil rovnou do Casablancy.

Charles
Johny Perez:

U Cascades Ouzoud se da prijemne prespat v Campingu Zebra, asi 1 km od vodopadu, primo v centru je to prilis komercni, http://www.campingzebra.com .
Demnate – Ouarzazte po R307: neprejet travertinovy most Imi n’Ifri !!, lehce se prehlidne. N307 je snad nejhezci cesta pres Atlas, snih je nevypocitatelny: mel jsem tam snih uz treba v rijnu ale jindy v lednu suchy asfalt. Cesta je nekdy dost poskozena po destich. V Ouarzazate stoji za prohlidku Kasbah Taourirt (byvale sidlo pase Galoui), mesto je prijemne ale ne vyjimecné.
Tesne pred Boumalne Dades doporucuji odbocit do Vallée du Dadés a jet 23 km k „Opicim prstum“, prespat se da asi 3 km pred nimi v „Ecoriadu“ velmi korektne vedeny mladymi Marokanci, http://www.ecoriad.com. Doporucuju predtim zajet o par kilometru vyse do udoli, k malebnym serpentinam pod hotelem Timzzillite, odkud se daji udelat dobré fotky!
Cestou z Dadés do Khamlie (Erg Chebbi) vynechte Gorges Todra, ty si projedete cestou do Imilchil. V Rissani se nenechte zastavit samozvanymi „pruvodci“ a dohazovaci do hotylku, kteri na mopedech jsou velmi snazivi. Potom z Rissani do Merzougy je mozne, ze i tam se na vas nalepi dohazovaci, tentokrat s 4×4. Naproti posledni benzinové pumpy – Afriquia, je po prave ruce – odbocuje doleva asfalt, kterym se dostanete pod duny a kolem nich dojedete pohodlne po asfaltu do Merzougy. „Normalni“ asfalt jde do Merzougy asi 2 km od dun a prijedete na nej na vyjezdu z vesnice. Khamlia je 7 km smerem na Touz.
Cestou zpet z Tinerhir projedete vlastni soutesku, o 7 km dale v levotocive zatacce uvidite Auberge „Festival“ – vede ji Marokanec, ktery ma licenci z anglické literatury!!  – a pres Tamtattouche, Ait-Hani k sedlu Tizi Tirherhouzine, za nim byla silnice na zhruba 2 km dost poskozena desti. V Imilchil jsou 2 hotylky, zhruba 1 km dale na brehu jezera Lac Tislite je jeste jednoducha auberge Tislite, vedena starsi Beberkou. Pripadne se da v aute prespat u jezera Islit, vede k nemu 6 km pisty, odbocka doprava zhruba 400m za auberge Tislite.
Z Azrou si udeljte odbocku do Ifrane – „Marocke Svycarsko“, pred ni do Mischliffen, obcas se tam lyzuje.
Ve Fezu si vezmete oficialniho pruvodce at vas provede medinou, sami se tam sice taky muzete toulat, ale pruvodce vam da spoustu vysvetleni. Samozvani pruvodci by vas hlavne tahali po kramech.
V Rabatu staci zastavka u Hassanovy veze a v Kasbah Oudayas nd Bouregreguem, medina je tam sice pekna, ale po Fezu se bude zdat fadni.
Casblanca je 3,5 milionové mesto, kde krome Velké mesity Hassana II pro turistu neni nic zajimavého (pokud se nechce jit naobedvat do restaurace „La Squala“ naproti starého pristavu a delat shopping do Morroco Mall ci Anfa Mall…).
Z Casblanky radeji nez frcet po dalnici direkt do Marrakeche a dale do Essaouiry je lepsi jet po pobrezni silnici do El Jadidy (Citerne v Cité Portugaise) pokracovat do Oualidia a zastavit se v Safi na hrncirském trhu. Silnice je krajinove velmi pekna. Jo, a bacha, tesne pred vjezdem do Essaouiry, pod kopcem, se pravidelne meri rychlost!!
A den usetreny v Casablance bych venoval Marrakechi, pripadne vyletu na Oukaimeden.
Pekne si to uzije!

Johny Perez
Charles:

Díky za rychlou odpověď a tipy!
Koukal jsem ještě třeba na Ait Ben Haddou, zajet tam z Ouarzazate.
Každopádně do listopadu času dost, určitě ještě na něco přijdem. Jen jsem měl radost z nabytých letenek, tak jsem začal plánovat půl roku dopředu z dlouhé chvíle. 🙂

Plajda

Ahoj, nevíte někdo jak je to s poplatky za silnice v Maroku?

Charles
Plajda:

Plati se pouze dalnice, pri vjezdu se vezme tiket, pri vyjezdu se zaplati podle projeteho useku. Dalnice non-stop je z Tanger-Med pres Rabat – Casablanca – Marrakech az do Agadiru; je hotova i dalnice Rabat – Fez – Oujda na vychod; Casablanca – El Jadida – Safi a usek Berrechid – Beni Mellal. Orientacni tarif prosinec 2016 – muze byt uz vyssi- na nejfrekventovanejsich usecich: Casa – Rabat 23,- Dh; Casa – letiste Mohammed V6,- Dh; Casa -Marrakech 80,- Dh; Rabat – Tanger 79,- Dh; Rabat – Kenitra 13,- Dh.

Khamila

Plajdo, kasli na dalnice, ty jsou otravne a nic tam neni, stejne jako vsude jinde na svete. Jezdi po normalnich silnicich, byt pomale ale zatim vidis spousty veci.

leona

Zajímá mne, jak je to tam s jídlem..jak je tam draho ap…..

Charles

Vsude, i v malych douarech, jsou obchody kde lze koupit zakladni potraviny: chleb, mazaci syr Jebli a nebo trojuhelnicky Vesele Kravy (La Vache qui rit), jogurty, sardinky, marmeladu, susenky, Coca-Cola, voda v lahvich 1,5 litru a nebo 5 litru (nejlevnejsi je Bahia, stolni voda). I mimo mesta neni problem najit malou restauraci, kde vetsinou maji tajiny, v patek kuskus, a nebo udelaji tkzv. „omelet berbere“ pripominajici leco. Neni treba si delat starosti se zazivacimi problémy, pokud se jedna o tajin – ten jde s ohne primo na stul – a nebo o omelety. Obecne je riziko malé, a pokud je tak hlavne ve velkych restauracich, kde clovek nevidi do kuchyne a s jidlem manipuluje vice lidi za pripadne asistence vsudypritomnych kocek. Podstatna pripominka: nez jidlo zavazne objednam, zeptam se na cenu, ktera mi bud vyhovuje a nebo ne. O cene jidla se v restauraci NESMLOUVA, navzdory tomu co clovek tu i onde cte, bohuzel pocestni z Ceska uz si v tomto smeru udelali v Maroku nedobrou povest. Co se tyka cen, je tady zhruba stejne draho jako v CZ, nekteré veci jsou mozna o neco levnejsi, jine zase drazsi, ale zhruba je cenova uroven srovnatelna. Pivo, vino a alkohol koupis jen v Carrefour a nebo Label Vie, pripadne v malych soukromych obchudcich, ktere jsou velmi diskretni a turista nema prakticky sanci je najit. Licenci pro prodej alkoholu maji i nektere restaurace. Alkohol je tady drahy, stat prirazi k cene dost vysokou taxu.

František
Charles:

Ahoj Charlesi,
chystám se v létě na 7 dní do Maroka vastním autem (4×4 SUV Škoda Kodiaq) a střešním stanem ( chceme spát na divoko mimo kempy).Zatím mám jedno pevné místo, které chceme navštívit – Erg Chebbi s přespáním v kempu v dunách. Neporadil bys mi prosím vhodnou trasu na 7 dní se zajímavými místy (preferuji idealne ne klasické turistické atrakce)abychom stihli to nejlepší z Maroka? Děkuji.

P.
František:

Fakt jen 7 dní v Maroku? To se snad ani nevyplatí ta dlouhá cesta tam a bylo by lepší letět a půjčit si auto tam a mít tak víc času na Maroko. Nejkratší trasa z Tangeru do Erg Chebbi je 720 km, takže nějaký kratší okruh bude min. 2000 km. Inspirace na cestu s 4×4 je tady. Je ale mnohem delší, tak by se muselo vybrat jen něco při cestě. Stejně nebude čas na velké zajížďky. https://www.youtube.com/watch?v=FFyaqbAn-cA
V Maroku se asi není třeba obávat množství turistů. Nějací nejspíš z celé trasy budou vidět jen v Erg Chebbi a v létě kvůli horku jich moc nebude ani tam. Spát ve střešním stanu nebude v létě nic příjemného (mimo pobřeží a hory), když bude večer asi dost přes 30°C (před východem slunce klesnou v průměru na 26°C).

ŠIMI

Letos na vánoce 2018 jsme byli 3 týdny V Maroku vlastním autem. Absolutní pecka. Trajekt Janov-Tanger-Janov. Celkem jsme ujeli 5 tis.Km. první půlka po pobřeží dolů k Agadiru a pak vnitrozemím zpět do Tangeru . vice zašlu na email.
 
ŠIMI  email:  [email protected]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: