HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VYBAVENÍ NA CESTY

POSLEDNÍ DISKUSE

Diskuse k cestopisům

Fanky - hory slunce a smaragdových jezer

Čížek Vladimír
Čížek Vladimír
Se zájmem jsem si přečetl článek o Fanských horách. Před 30 roky jsem zde pracoval jako botanik a projel jsem Tadžikistan od Šartuzu po průsmyk Anzob, kde jsem se zdržoval několik týdnů. Tuto zemi jsem si dost oblíbil a jednou jsem se tam vrátil. Tehdy jsem navštívil Iskanděr kul a Pendžikent. Většinou jsem cestoval stopem nebo na korbě služebního náklaďáku z Akademie věd, takže zážitky s cestování mám o něco horší jako autor. Při jednom skoku přes výmol jsem nadskočil a dopadl zpět na hromadu cihel, na které jsem se vezl. Kostrč mne bolel ještě měsíc. Z článku jsem pochopil, že se v Tadžikistanu nic moc nezměnilo. Mám ale jednu poznámku. V Tadžikistanu roste jen jeden druh patřící k zeravům a to Biota orientalis čili zerav východní. Je zde dost vzácný, takže pochybuji, že ho autor viděl. Zato zde roste několik druhů jalovců, z nichž některé jsou stromovité a původně tvořili ve Fánských horách pásmo jehličnatých lesů na přechodu do alpinských luk. Za druhé světové války byly hodně vytěženy. Sám jsem našel dost starých pařezů, které měly téměř metr v průměru. Z fotografií nelze dobře poznat o co se jedná, ale domnívám se, že to jsou spíše jalovce. Bohatství flory je zde úžasné. Autor se obává o osud kytek při intenzivní pastvě. Jistě mohou některé druhy zmizet, ale zde se pase strašně dlouho a zatím se nepodařilo vše zlikvidovat. Docela by mne zajímalo kolik ovcí se dnes pase. Tehdy to bylo 2,5 milionu a hovořilo se o tom, že je nutné snížit stavy a vždy ponechat určité pastviny alespoň rok odpočívat aby regenerovaly. Docela rád bych se tam ještě podíval, ale to už se mi asi nepodaří.
08. 11. 2009, 18:57:20
boban
boban
můj přítel je z tádžikistánu,žije nyní v čechách,ale od tý doby co promluvil o tádžikistánu,co se tam pěstuje,a jak se tam namlouvaj holky,šetřim prachy jen na to abych se tam na co nejdéle dostal
28. 12. 2009, 16:51:41
Dvoutýdenní přechod v nejhezčím pohoří Střední Asie plánujeme na srpen 2013. Pokud byste měli zájem se k nám přidat, kontaktujte nás. Více info viz leták akce http://www.euthanasia.cz/images/cekanas/13_fan.pdf).
17. 01. 2013, 12:33:50
Pavel
Pavel

Neco malo o nasi ceste do Tadzikistanu: http://nacestach.trupek.cz/tadzikistan-trek-fanskymi-horami/

12. 09. 2017, 12:45:06

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   =
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET